Advert

İÇME SUYU 2020’DE VERİLİYOR

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İÇME SUYU 2020’DE VERİLİYOR
İÇME SUYU 2020’DE VERİLİYOR
Bu içerik 773 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Elazığ İçme Suyu Projesi'nde yapılan çalışmaların önemli bir bölümü tamamlandı. Yapımı tamamlanan Hamzabey Barajı'nda su tutulmasına başlanılırken, ana isale hattı çalışmalarında ise 64.5 km.lik çelik boru imalatının tamamlandığı açıklandı. Hamzabey Barajı'ndan gelecek olan suyun arıtılacağı arıtma tesisinin bağlantısının da bu yıl sonuna kadar tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. 2020 yılında ise 61.5 km.lik iletim hattının projesinin yapılacağı ve 2020 yılının sonunda bu çalışmanın da tamamlanmasının planlandığı belirtildi.

Elazığ İçme Suyu Projesi çalışmaları ile ilgili olarak bilgi veren yetkililer şunları söyledi: “Elazığ İçme Suyu Projemizde su kaynağı olan Hamzabey Barajı'nın inşaatı tamamlanmıştır.  Hamzabey Barajı'ndan arıtma tesisine kadar 81,5 km olan ana isale hattında ise 64,5 km çelik boru imalat çalışmaları tamamlanmış olup, 11 adet menfez, 9 adet dere geçişi, 11 adet depodan 11 tanesinin inşaat ve mekanik işleri tamamlanmıştır. Ayrıca 10 adet tahliye, 18 adet vantuz, 3 adet hat vanası ve 1 adet branşman imalatı tamamlanmıştır. Hamzabey Barajı'ndan arıtma tesisine kadar toplam 81,5 km ana isale hattının kamulaştırma nedeniyle döşenemeyen yaklaşık 4,5 km olmak üzere toplam 17 km 1500 mm çapında çelik boru imalatı ve arıtma tesisinden Mollakendi belde deposuna giden ana isale hattı ile aynı hendekte bulunan 15 km duktil boru imalatları tamamlanacaktır. Ham su hattında bulunan sanat yapısı imalatları da tamamlanarak 2019 yılı sonunda arıtma tesisine ham su iletilecektir. İşte fiziki gerçekleşme %86 seviyesindedir. Ödenek ihtiyacı bulunmamaktadır.

Hamzabey Barajı'ndan alınacak 160.000 m3 ham suyu arıtacak arıtma tesisinin inşa edilmesi, ekipman temin ve montajı, personel eğitimi ve tesisin işletmeye alınması işidir. 20 adet ünitenin inşaat, mekanik ve el elektrik işleri ile çevre tanzimi bitmiştir. Pislik tutucunun vana temini, peyzaj, yolların betonlanması, kum filtre ünitesindeki kum ile mıcır serme işleri ve tamamlama ile işletme işleri kalmıştır.  İşte fiziki olarak %96 mertebelerine gelinmiştir. Ödenek ihtiyacı bulunmamaktadır. 61.5 km.lik iletim hattı projesi ihalesinin 2019 yılı sonunda veya 2020 yılının başında yapılması durumunda 2020 yılının son diliminde içme suyu ilimize verilmiş olacaktır.”

Gümüşkavak Mahallesi (Şorşor Deresi) taşkın koruma çalışmalarının da devam ettiğini belirten yetkililer, çalışmanın 2020 yılında tamamlanacağını kaydederek şunları söylediler: “İşin ihalesi 08.02.2016 tarihinde ihalesi yapılarak 30.09.2016 tarihinde işe başlanılmıştır. İşin ihale bedeli 21.968.000 TL'dir. Süre uzatımlı iş bitim tarihi 05.05.2020'dir.

Elazığ Merkez Gümüşkavak (Şorşor) Mahallesi taşkın koruma işi ile Yenice, Akçakiraz beldeleri ve Gümüşkavak (Şorşor), Kızılay, Aksaray, Olgunlar, Kültür, Üniversite, Doğukent, Sanayi mahallelerinde taşkından oluşacak zararları engellemek için yeni tesisler inşa edilerek can ve mal kaybının oluşmaması sağlanacaktır.

1. kısım inşaatında %94 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Bu amaçla Yenice Mahallesi, Akçakiraz beldesi, Gümüşkavak ve Kızılay mahallelerini kapsayan 1 nolu derede kazı ve beton imalatlarına başlanmış, toplamda projeye göre sağ sol sahil toplam 6.000 m beton imalatları, 3.100 m kılavuz kanal kazısı ve betonu, 10 adet köprü, 20 adet brit yapımı tamamlanmıştır. Taş duvar sağ ve sol sahilde toplam 4.800 m yapılmış, taş duvar kanal kaplama betonu %100 tamamlanmış; 3.500 m trapez kanal yükseltme yapısı, 13.000 m korkuluk imalatı yapılmıştır. 2019 yılı sonunda iş tamamlanacaktır. Aksaray, Kızılay, Olgunlar, Kültür, Üniversite, Doğukent, Sanayi mahallelerinin taşkından korunması işi ise yapılacak olan ikinci etap ihale kapsamında değerlendirilmiştir. Gümüşkavak taşkın koruma projesinin birinci etabının bitimi ile ikinci etap ihalesi yapılmadan evvel Belediyemizle tekrar bir araya gelinerek güzergâhlar ve aciliyet arz eden durumlar değerlendirilerek ihaleye çıkılıp işe başlanacaktır."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X