Advert

HARPUT KALE KAZILARINDA BU YIL HEDEF URARTU SURLARINA ULAŞMAK

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
HARPUT KALE KAZILARINDA BU YIL HEDEF URARTU SURLARINA ULAŞMAK
HARPUT KALE KAZILARINDA BU YIL HEDEF URARTU SURLARINA ULAŞMAK İzzet TUMAY
Bu içerik 1155 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Elazığ’ın tarihi mahallesi Harput’ta bulunan kaledeki kazı çalışmalarının 20 Ekim'e kadar devam edeceğini belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, "Burada yapılan kazı çalışmalarında elde edilen taşınabilir kültür varlıkları ile ilgili olarak bir sempozyum hazırlığımız var. Bunun yanında yine bu buluntuları görsel olarak kayıt altına alma ve kitap haline dönüştürme çalışmalarımız var. Kazı çalışmalarımız dönemsel olarak birkaç ay devam etse de bilimsel olarak yılın 12 ayı devam ediyor” dedi.

Kazı çalışmalarında bu yıl hedeflerinin Urartu surlarına ulaşmak olduğunu belirten Prof. Dr. Aytaç, "Bugün çalışmalarımız Artuklu Sarayı'nın ön bölgesinde devam ediyor. Bu çalışmalarımızda hedefimiz Urartu surlarına ulaşmak. Bu hedefimize ulaşacağımızı sanıyorum. Bu sahadaki çalışmalarımız eylül ayına kadar devam edecek. Sonra saray önü dediğimiz alanın restorasyonu hazır hale gelmiş olarak bulacağız. Ancak sahadaki çalışmamız ekim ayına kadar devam edecek. Fakat sahadan çıktıktan sonra bu işin teknik analiz ve yayın kısımları için 12 ay boyunca sürekli uzman ekiplerimizle beraber çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2019'da daha çok restorasyon konserasyon çalışmalarını sürdüreceğiz. Şu an, kalede yaptığımız kazılarda ortaya çıkarılan Osmanlı dönemine ait orta mahalledeki restorasyon projesi bitme aşamasında. Hemen önündeki Urartu sığınağının olduğu alanda bu projenin içerisinde. Amacımız önümüzdeki yıl bu bölgeyi turizme açmak. Böylece ilimiz turizmine pozitif katkı sağlayacağız" diye konuştu.

Hedeflerinin 2020 yılında projeleri kurullardan geçirerek uygulama aşamasına getirmek olduğunu belirten Prof. Dr. Aytaç, "Harput Kalesi kazılarında elde ettiğimiz sonuçları projeleri uygulamaya koyarak Harput’u farklı bir kimlik ile turizme kazandırmak istiyoruz. Burayı açık hava müzesi, ören yeri olarak kabul ettirmek ve buraya gelen insanların belirli bir plan kapsamında gezmelerini temin etmek istiyoruz. Bunu yaptığımız zaman bu çalışmalarımız daha bir faydalı hale gelmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takımımız ligde yer alacak
Takımımız ligde yer alacak