Advert

ELAZIĞ’IN KURUTULMUŞ DOMATESLERİ DÜNYA MUTFAĞINDA

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ELAZIĞ’IN KURUTULMUŞ DOMATESLERİ DÜNYA MUTFAĞINDA
ELAZIĞ’IN KURUTULMUŞ DOMATESLERİ DÜNYA MUTFAĞINDA İzzet TUMAY
Bu içerik 374 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ / Elazığ'da devlet desteğiyle kurutulmuş domates üretimi yapan bir firma 300 dekarlık alanda domates üretimi yapıyor.

Elazığ’ın Yurtbaşı beldesinde kurutulmuş domates yetiştiren üretici Mehmet Tosun, ürettiği domatesleri ihracat yapan şirketler aracılığıyla Amerika, Avustralya ve Çin olmak üzere birçok ülkeye de gönderiyor. 10 yıl önce 5 kişilik bir ekiple domates üretimine başlayan üretici Mehmet Tosun, işlerinin iyi gitmesi sonucunda bu yıl 70 kişilik bir ekip oluşturarak domates üretmeye başladı. Tosun’un bu yıl ki hedefi 2 bin 500 ton ürün almak.

Kuru domates yetiştiriciliği yörede ve çevre illerde yaşayan kadınlarında ekmek kapısı oldu.  Kadınlar, domateslerin ekiminden kurutulmasına kadar büyük emek gösteriyor. Karşılığında ise günlük 70 lira yevmiye alıyorlar.

“YILLIK 1500 TON İLE 200 BİN ARASINDA DOMATES İŞLEME KAPASİTESİNE SAHİBİZ”

Bölgede tek kurutulmuş domates işletmecisi olduğunu belirten üretici Tosun, ”Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde tek işletmeyiz. Elazığ’ın ekolojik ve meteorolojik durumuyla ilgili Türkiye genelinde kurutma yapılacak bilecek en ideal bölgelerden birinde çalışıyoruz. Yıllık 1500 ton ila 2000 ton arasında domates işleme kapasitesine sahibiz. Üretim konusunda kendi üretim alanlarımızın dışında sözleşmeli çiftçilerle de işlerimizi planlayıp üretim alanına dönüştürebiliriz. Ürünlerimiz tamamen ihraç ürünüdür. İhracatçı firmalar mal yapıyoruz maalesef ekonomik ve altyapı sıkıntılarından dolayı birebir ihracat yapma şansımız yok. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu sorunları aşacağımıza inanıyorum. Domates üretimi Elazığ’da her yıl mevcut olarak mümkündür ancak bu yıl meteorolojik ve ekolojik durumdan dolayı üretim ve rekolte fazla. Bu fazlalıktan istifade etmeye çalışıyoruz ama üreticimizin elinde binlerce ton domates olduğu için buna yetişemiyoruz. Bu tarz kurutmaların olması için çeşitli evreler gerekli bununla ilgili en ideal bölge Ege bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesidir. Her bölgede kurutma ihtimali olabilir denilse de endüstriyel olarak en ideal kurutma bu bölgelerde oluyor. Kurutma sezonu nisan ayında başlar. Ürünün fide olarak dikilmesi, ekilmesi, çapalanması çalışmaları altı ay gibi bir süreci buluyor. Ama mevsimsel olarak Elazığ bölgesinde en ideal kurutma mevsimi Ağustos’un 1’i ile Eylül’ün 20’si arasındadır” ifadelerini kullandı.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takımımız ligde yer alacak
Takımımız ligde yer alacak