Advert

KAYA: KAYNAĞI DOĞRU VE ETKİN KULLANMALIYIZ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KAYA: KAYNAĞI DOĞRU VE ETKİN KULLANMALIYIZ
KAYA: KAYNAĞI DOĞRU VE ETKİN KULLANMALIYIZ İzzet TUMAY
Bu içerik 250 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Konut satışlarında faiz oranlarının düşürülmesi bu sektörde bir canlanmayı beraberinde getirdi. Halk Bankası Sanayi Sitesi Şube Müdürü Cemgil Kaya, uygulama ile birlikte önemli bir hareketliliğin başladığını belirterek, "Konut kredilerinde faiz oranlarının 0.99’a çekilmesi ile birlikte önemli bir hareketlilik yaşanmaya başlandı. Bu hareketlilik sadece ilimizde değil ülke genelinde yaşanıyor. İlimizde yaklaşık olarak 30 bin atıl konut bulunuyor. Bunun yüzde 10’unun bile satışının ilimiz ekonomisine önemli katkısı olacaktır. Benim bu konuda özellikle belirtmek istediğim bir husus var: Bu krediyi gerçek tüketiciler kullansın” dedi.

Gerçekten konut ihtiyacı olan vatandaşların bu konuda başvurularını yapmalarının hem vatandaşa hem de sektöre kazandıracağını belirten Kaya, şunları söyledi: “Aylık 0.99 olan faiz oranı yıllık olarak bakıldığında yüzde 12 gibi bir rakama tekabül ediyor. Şu anda yıllık faiz oranlarının yüzde 16-17’lerde olduğunu görüyoruz. Aradaki fark devlet tarafından sübvanse ediliyor. Böylece konut satışından dolayı piyasalarda bir hareketlilik yaşanıyor. Uygulama başlayalı henüz 15 gün oldu, ancak gerçekten önemli bir rağbet var. Biz de yapılan başvuruları değerlendirip kriterleri tutan başvuru sahiplerine kredi vermeye başladık.

İnşaat sektörü birçok sektörün lokomotifi. Şu anda atıl durumda bulunan konutların satılması bu stokları eritecektir. İlimizde yaptığımız araştırmada yaklaşık olarak 30 bin atıl konut olduğunu gördük. Bu konutların gerçekten ihtiyacı olan tüketiciler tarafından alınmasını istiyoruz. Böylece doğru hamleler yapılmış olunur. Bu piyasanın hareketlenmesi birçok sektörü de hareketlendirecektir. Şöyle düşünelim, konutunu satan bir vatandaş arabasını değiştirecek veya arabasının bakım ve onarımını yaptıracak. Bundan dolayı sanayi hareketlenecek. Esnaflar para kazanacak. İlimiz ve ülkemiz ekonomisine ciddi katkı sağlayacak. Şu anda konut kredisi taleplerini sadece kamu bankaları karşılıyor. Ancak inanıyorum ki önümüzdeki süreç içinde diğer bankalar da bu konuda tüketicinin yanında olacaktır. Faizler konusunda beklentilerimiz diğer sektörlerde de eski rakamlara dönülmesi. Konut kredisinde daha fazla bir faiz düşüşü beklemiyoruz ancak diğer sektörlerde bir beklenti var. Burada önemli olan şudur. Kaynağı doğru ve etkin kullanmalıyız. Bunu yaptığımız zaman hedeflere ulaşılmasını sağlamış olacağız.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takımımız ligde yer alacak
Takımımız ligde yer alacak