YEREL
Giriş Tarihi : 06-09-2019 10:56   Güncelleme : 06-09-2019 10:56

SİSTEM KÖTÜYE GİDİYOR

SİSTEM KÖTÜYE GİDİYOR

Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, F.Ü.Hastanesinde performansa dayalı döner sermaye ücretlerinin düştüğünü, nöbet ve icap ücretlerinin ödenmediğini ve masuplaşma ücretlerinin yıllardır yapılmadığından geriye dönük ödenmesinin yapılmadığını söyledi.

Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş  yaptığı açıklamada; "Performansa dayalı döner sermaye sisteminin, içinden çıkılmaz bir hal aldığını ve Döner sermaye sisteminde adaletsizlik olduğunu belirtti. Başkan Ümit Karataş; "Performansa dayalı döner sermaye ücretleri, trajikomik düzeylere indi. Çalışanlara 'Çalıştıkça çok kazanacak' denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayelerin, çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı" dedi.

Döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldığını ve buna rağmen çare aranmadığını ileri süren Başkan Ümit Karataş pansuman bile sayılamayacak tedbirlerin, büyük çözümler gibi sunulduğunu kaydetti. "Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor" dediklerini aktaran Karataş  tüm çağrılarına rağmen Sağlık Çalışanlarının sesine, yetkililerin kulaklarını tıkadığını savundu.

FÜ.Hastanesi  yetkilileri hastaneye yeni bina ve teçhizat alacağına her geçen gün hastaneyi büyütmeye öncelik vereceğine çalışanın alın teri olan döner sermayesini,nöbet,icap ve mahsuplaşmasını versin.Zor şartlarda hizmet veren Sağlık çalışanları hakkını istiyor. Hasta çok, eleman az ve hakkı olan ücret yok nasıl izah edilir.

Yıllardır yapılmayan ve Sendikamızın gayret ve iteklemesiyle 2018 yılı mahsuplaşması yapılmış ve ödenmesine rağmen, 2012 yılından beri yapılması gereken mahsuplaşma maalesef yapılmamıştır. Görevi ihmal ve kötüye kullanan Döner Sermaye ve Bütçe Tahakkuk yetkili idarecileri hakkında acaba hastane idaresi işlem yapmış mıdır? Hastane idaresi bu yetkililerden hesap sormamıştır. Geriye dönük yıllara ait alacaklarımız yasal faiziyle verilmeli ve sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını bekliyor ve takip ediyoruz.

Döner Sermaye ödemelerinde düşüş olacağı bilgisi sağlık çalışanlarına bildirilmemiş, hesaplara yatan cüzi miktarları gördükten sonra çalışanlar haberdar olmuş ve şok olmuşlardır.

Çok iş.az insan modeliyle hareket eden F.Ü.Hastanesi  idaresi buna son vermelidir.Hasta sayısının her geçen gün arttığını gururla açıklayan idareciler Sağlık çalışanlarının sırtından hastaneyi çalıştırmayı bıraksınlar. Sağlık çalışanları hakkını istiyor. Hastane çalışanlarının ücretini veremiyorsa küçülmeye gitmelidir. Yeni MR alıpta hastaları özel çekim ücretini vermeye zorlamamalıdır.Son zamanlarda hastanedeki tüm muayene,tetkik ve tedavi giderleri özel ücret kapsamına alınıp özel muayene ücreti adı altında yapılmaya başlamıştır. Hastaneye nakit para akışı hızlanmış ama sağlık çalışanlarının hakkı olan ücretleri ötelenmiştir.

Sağlık Çalışanları hastane bütçesini idare etmek zorunda değildir. Okulların açıldığı bu günlerde doğalgaza gelen %30'luk zamla mücadele etmeyi kara kara düşünürken birde döner sermayesini, icap,nöbet ve yıllardır verilmeyen  mahsuplaşma alacaklarını alamayınca ne yapacak. Zaten %3 ve %4'lük aldığı komik maaş zammıyla geçinmeye çalışan Sağlık Çalışanları kara kara düşünmeye başladı.

F.Ü.Hastanesi  idaresinin acil olarak nöbet icap ve mahsuplaşma ücretlerini ödemesini ve bu ay itibariyle kesilen döner sermaye ödemelerinin tam olarak ödenmesini istiyoruz.Yoksa KAMU SAĞLIK-SEN olarak başta iş bırakma eylemi de olmak üzere tüm tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı buradan hastane idaresine duyuruyoruz" dedi.( Bülten Haber)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA