Advert

Tehlike sandığımızdan da büyük!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Tehlike sandığımızdan da büyük!
Tehlike sandığımızdan da büyük!
Bu içerik 832 kez okundu.

Haber: Fatih ATABEY

Son zamanlarda art arda gelen depremler vatandaşı korkuturken İnşaat Mühendisleri Odası Elazığ Şube Başkanı Hıdır Kaya, tehlikenin aslında sandığımızdan da büyük olduğuna işaret etti. İlimizin 2. derece deprem bölgesi olarak bilindiğini söyleyen Kaya, son dönemlerde yapılan araştırmalara göre İlimizin artık birinci derece deprem bölgesi olmaya daha çok yakın olduğunu ifade etti.

Son dönemlerde art arda meydana gelen depremler, İlimizdeki deprem riskini bir kez daha konuşulur hale getirdi. Ölçümlere göre 3,7 ve 4 büyüklüğünde meydana gelen bu depremler, “Acaba öncü depremler mi?” sorusunu akla getirirken, İnşaat Mühendisleri Odası Elazığ Şube Başkanı Hıdır Kaya, tehlikenin aslında sandığımızdan da büyük olduğuna dikkat çekti. Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde Palu’dan başlayıp Adıyaman Sincik’e kadar uzanan 145 km uzunluğundaki bir fay hattının İlimizde etkili olduğunu belirten Kaya, ana fay hattının yanında daha küçük fay hatlarının da artık İlimiz için daha fazla tehlike oluşturduğunu kaydetti.

“DEPREM RİSKİ BİRİNCİ DERECEYE KADAR YÜKSELDİ”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde İki bin 500 köy, 9 mezra ve 240 bin yapıda yapılan bir incelemeye ilişkin bilgi veren Kaya, “Yapılan incelemelerde İlimizde deprem riski birinci dereceye kadar yükselmiş gözüküyor. Araştırmaya göre bugün bu fay hattı üzerinde meydana gelebilecek 6-6,5 büyüklüğündeki bir depremde bu 240 bin yapının yüzde 58’i orta veya ağır hasar görecek. Bu durumda yaşanacak can kaybını ise tahmin etmek bile mümkün değil.” şeklinde konuştu.

6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMDE BİNALARIN YARISI YIKILIR

İlimizde özellikle kent merkezinde binaların yarısının eski yapı olduğuna da dikkat çeken Kaya, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu fay hattında 500 yılda 23 yıkıcı deprem meydana geldi. Şimdi bu fay hattında meydana gelebilecek 6-6,5 büyüklüğünde bir depreme bu yapıların dayanması mümkün değil. Bunların biran önce yenilenmesi gerekiyor. Bu yapıları kim yenileyecek? Vatandaşın parası yok, belediyede de para yok. Kentsel dönüşüm diyorlar ama ortada bir dönüşüm yok. Altı katlı bir binayı yıkıp dokuz katlı bir bina için ruhsat vermek ile kenstel dönüşüm olmaz. Otoparkı ile yeşil alanı ile çevre düzenlemesi ile ada bazlı bir dönüşüm yapılması gerekiyor. Revizyon İmar Planı diye bir şey çıkardılar. Tamamen uydurma bir şey bu. Birkaç bina sahibine, “Siz aranızda anlaşın, müteahhit ile de anlaşın, verin evlerinizi yapsınlar.” diyorlar.  Bu durumda 150-200 kişinin kendi arasında anlaşması gerekiyor. Nasıl anlaşacak bu kadar kişi? Belediyenin ya da devletin bu konuda bir birim kurması gerekiyor. Aksi takdirde kentsel dönüşümü bu şekilde yapmak mümkün değil.”Bakanlık tarafından yapılan araştırmadaki bir başka çarpıcı tespite de dikkat çeken Kaya, “240 bin yapıda yapılan incelemede çoğunlukla mühendislik yok ya da mühendislik hatası var deniliyor. “Bu yapılarda işçilik kötü, malzeme kalitesi kötü.”deniliyor. Bu tespitler durumun vahametini ortaya koyuyor.” Şeklinde konuştu.

“ODALARA KARŞI BİR HUSUMET BESLENİYOR”

Konuşmasının sonunda oda olarak ve inşaat mühendisleri olarak yaşadıkları sıkıntılara değinen Kaya, “Özellikle son zamanlarda odalara karşı bir husumet besleniyor. Siyaset yaptığımız söyleniyor. Biz sadece insanların içinde korkmadan oturabileceği yapıların yapılması için uğraşıyoruz. Bakın Erzincan’da bir gar binası var. Bu bina 1939 ve 1992 depremlerinden hasar görmeden çıkıyor. Ancak bu binadan çok sonra yapılan bir belediye binası 1992 depreminde yerle bir oluyor. Bizim siyasetimiz bu işte. Erzincan’daki gar binası gibi biniların yapılması. Ayrıca bir konuya daha değinmek istiyorum. O da inşaat mühendisleri fakülteleri ile ilgili. Yılda yaklaşık 12 bin inşaat mühendisi mezun oluyor. Bu ülkemiz kapasitesinin çok üstündü. Zaten mezun olanların büyük kısmı da boşta kalıyor. Farklı mesleklere yönelmek zorunda kalıyorlar. İnşaat mühendisliğinin değeri o kadar düşürüldü ki yakında bu fakülteleri tercih edecek öğrenci bulamayacağız. Birçok fükültede hoca bile yok. Bu şekilde eğitimlerine devam ediyorlar.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AFAD, TOPLANAN YARDIM MİKTARINI AÇIKLADI
AFAD, TOPLANAN YARDIM MİKTARINI AÇIKLADI
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DEPOLARI, YARDIM MALZEMELERİ İÇİN TAHSİS EDİLDİ
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DEPOLARI, YARDIM MALZEMELERİ İÇİN TAHSİS EDİLDİ