YEREL
Giriş Tarihi : 09-09-2019 09:50   Güncelleme : 09-09-2019 09:50

Okul ödenekleri nerede kullanıldı?

Okul ödenekleri nerede kullanıldı?

İrfan ARSLAN – 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı bugün başlayacak. Bugün başlayacak olan eğitim yılı için son iki yılda yapılan hazırlıklar ile ilimizde Tam gün eğitime geçilmesi planlanıyordu, ancak yapılan yeni okulların tamamlanmasına rağmen İl özel İdare tarafından Müteahhitlere hak edişleri ödenmediği için okullar teslim alınamadı. Okul ve derslik sayısı planlanan hedefe ulaşmadığı için ilimizde Tam Gün eğitime bu eğitim ve öğretim yılında da başlanamadı.

 Tam Gün Eğitime geçilemedi

Elazığ’ın eğitimde planlanan hedeflere ulaşmasını sağlamak adına geçilmesi planlanan Tam Gün Eğitime geçilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında yeni derslik ve okulların büyük önemi bulunuyor. Tam gün eğitime geçilmesi için halen 314 Dersliğe ihtiyaç olduğu açıklandı.

Tam Gün Eğitime geçilmesi için yapımı planlanan ve yapımlarına 2017 yılında başlayan;  8 derslikli Cumhuriyet Mahallesi Anaokulu, 24 derslikli Karakoçan Cengiz Topel İlkokulu, 24 Derslikli Kovancılar Atatürk İlkokulu, 32 Derslikli 60.Yıl İlkokulu, 24 Derslikli Cemal Gürsel İlkokulu 32 Derslikli Cumhuriyet Mahallesi Ortaokulu (RAM Bahçesi), 24 Derslikli Murat İlkokulu Ek Binası, 24 Derslikli Yücel İlkokulu Ek Binası ve Arif Nihat Asya Ortaokulu ek 12 derslik yapımları tamamlanmasına karşılık bu okulları yapan müteahhitlere hak edişleri ödenmediği için okullar teslim alınmadı. Yapımı tamamlanan okulların toplam derslik sayısı 204. Tam gün eğitime geçilmesi için belirtilen sayı 314. Yani bu okulların ödeneklerinin başka işlerde kullanılmayıp müteahhitlere ödemelerinin yapılmış olması durumunda ilimizin tam gün eğitime geçmesinde  büyük bir engel kalmayacaktı. Yapımı tamamlanan bu binalarımızın hizmete girmesiyle birlikte ilimiz geneli tam gün eğitime geçiş oranı % 90’ın üzerine çıkacaktır.

Öte yandan hayırsever İşkadını Gönül Tangülü tarafından okul yapımında kullanılmak üzere  Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışladığı 1.5 Milyon TL'nin Özel İdare bütçesine aktarılmadığı iddia edildi. Bu bağışın Özel İdare bütçesine aktarılması durumunda başka bir kalemde kullanılması endişesinin yaşandığı iddia ediliyor. Okul ödeneklerinin başka işlere kullanılması nedeniyle yaşanan olumsuzluğun giderilmesi için siyasilerden yardım bekleniyor.

Haberkent Gazetesi olarak ilimizde Tam Gün Eğitime geçilmesi için yapılması planlanan ve ödenekleri gelen okulların yapımı için verilen 12-13 Milyon TL'lik ödeneğin akıbetinin yetkililerce açıklanmasını, bu ödeneğin nerelerde kullanıldığının belirlenmesi ve okulları yapan firmaların sıkıntılarının nasıl giderileceğinin yetkililerce açıklanmasını bekliyoruz.

Eğitim Öğretim bugün başlayacak

İlimizde, 412 okul, 8.524 öğretmen, 4.552 derslik ve 112.061 örgün öğrenci, 15.000 açık öğretim olmak üzere toplam 127.061 öğrenci ile eğitime başlanacak.

Eğitim ve Öğretim yılı, 1. Dönem 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek. 2. Dönem 3 Şubat 2020 Pazartesi günü başlayacak ve 19 Haziran 2020 Cuma günü sona erecek.

İlk kez bu eğitim ve öğretim yılında uygulanmaya başlanacak olan Ara Tatiller; 1. Dönem ara tatili 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında; 2. Dönem ara tatili 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. (1’er Hafta) olarak uygulanacaktır.  Ayrıca; daha önce en az 10 dakika olarak belirlenen teneffüs süresi, normal eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika olarak değiştirildi. İkili eğitim yapılan okullarda ise teneffüs süresi en az 10 dakika olmaya devam edecektir. Yönetmelikte yapılan bir başka değişikliğe göre, öğretmenler kurulu kararıyla blok ders yapılması uygulaması kaldırıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA