Advert

Sarıkaya: Aşure Günü; bereket, paylaşma ve birliğin simgesidir

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Sarıkaya: Aşure Günü; bereket, paylaşma ve birliğin simgesidir
Sarıkaya: Aşure Günü; bereket, paylaşma ve birliğin simgesidir
Bu içerik 234 kez okundu.

Elazığ İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, Aşure günü vesilesiyle açıklamalarda bulundu.

Müftü Sarıkaya; Hicri ayların başlangıcı olan Muharrem ayının Müslümanlar için dînî, tarihi ve kültürel açıdan birçok mesaj barındıran önemli bir zaman dilimi olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti.

“İslam tarihi açısından bir milat kabul edilen ve insanlık açısından büyük manalar ihtiva eden Hicret Muharrem ayında gerçekleşmiştir. İslam tarihinden günümüze mesajlar taşıyan Aşure günü ise 10 Muharrem'de idrak edilmektedir. Müslümanlar için önemli ortak noktalar ve duygular ifade eden Muharrem ayının başlamasıyla yeni bir hicri yıla girmenin sevinci ile beraber Kerbela olayının da hüznünü bir arada yaşıyoruz.

İslam inancına göre peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma ve birliğin simgesi aşure tatlısının yapıldığı Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen “Aşure Günü” bugün idrak ediliyor.
Bugün oruç tutmak sünnettir. Resulullah Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur; “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan muharremde tutulan oruçtur.”

Tarihte birçok olaya sahne olmuş Aşure günü aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin, paylaşma ve dayanışmamızın simgesidir. Aşure’de farklı tatlar bir araya gelerek yeni bir lezzet oluşturduğu gibi İslam dünyası da mezhebi, meşrebi, tarikatı, ırkı, rengi ile birbirinden farklı milletlerden oluşur. Bu sayede kültürümüzde oluşan birlikte yaşama ahlakı, bizlere sevinci, kederi, nimeti, külfeti, muhabbet ve meşakkati paylaşmayı öğretir.”

Tarihte yaşanan hadiselerden ders alınmasının önemine işaret eden Müftü Sarıkaya açıklamasının sonunda birlik ve beraberlik çağrısı yaparak şu ifadelere yer verdi:

“Yeni Kerbelalar yaşamamak için bizi biz yapan mukaddes değerlerimiz etrafında kenetlenip kalplerimizi birleştirelim. Gönüllerimizde birbirimize yer açalım, ortak acılarımıza ve çözüm bekleyen sorunlarımıza feraset ve basiretle yaklaşalım. Hz. Hüseyin’in asaletini ve güzel ahlakını kendimize şiar edinelim.

Hz. Hüseyin Efendimiz başta olmak üzere Kerbela'dan bugüne kadar, hakikat, hürriyet, izzet ve mukaddesat uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizi, rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.”  Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AFAD, TOPLANAN YARDIM MİKTARINI AÇIKLADI
AFAD, TOPLANAN YARDIM MİKTARINI AÇIKLADI
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DEPOLARI, YARDIM MALZEMELERİ İÇİN TAHSİS EDİLDİ
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DEPOLARI, YARDIM MALZEMELERİ İÇİN TAHSİS EDİLDİ