Advert

Milyonluk yatırım kaderine terk edildi!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Milyonluk yatırım kaderine terk edildi!
Milyonluk yatırım kaderine terk edildi!
Bu içerik 766 kez okundu.

Fatih ATABEY

Yıllardır İlimiz siyasetine ve ekonomisine önemli katkılar sunmuş ilçelerimiznden biri olan Palu’da geçtiğimiz yıl özel teşebbüsün girişimi ile bir otel açıldı. Büyük umutlar ile açılan otel, bütün girişimlere rağmen 800 metrelik yolun yapılmaması nedeniyle şimdi kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.

Genellikle siyaset ve ekonomideki başarıları ile konuşulan Palu, son zamanlarda turizm potansiyeli ile de ön plana çıkmaya başladı. Özellikle inanç turizmi açısından önemli merkezlerden biri olarak değerlendirilen İlçede bir de otel yapılması elzem hale geldi. Bunun üzerine Ferda Okuyucu adlı kadın girişimci İlçesine bir otel kazandırmak adına kolları sıvadı. 2017 yılında yapımına başlanan Palu Kale Otel kısa bir sürede tamamlanarak 2018 yılında faaliyete başladı.

İNŞAAT GECİKTİ, MALİYETLER ARTTI

Otelin yapımı için aslında 2015 yılında başvuru yaptıklarını belirten Ferda Okuyucu, “Aslında projeye 2015 yılında müracat ettik. Ancak 2016 yılında yaşanan darbe girişimi nedeniyle projemize onay 2017 yılında çıktı. İlk başvurduğumuzda otelin maliyetini 1 milyon 650 TL olarak hesapladık ve otelin tamamını 2 milyon 200 bin liraya tamamlayacaktık. Ancak aradan geçen zaman, maliyetlerdeki artış nedeniyle sadece kaba inşaat 2 milyon liraya yakın tuttu.  Bu proje için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) yüzde 65 hibe aldık. Yani kurum bize 1 milyon 300 bin liraya yakın hibe verdi. Ancak maliyetlerimiz ilk hesapladığımız gibi çıkmadı. Belirttiğim gibi darbe girişimi ile birlikte projemizin gecikmesi bize ek maliyetler çıkardı. Kaba inşaattan sonra iç mekanının düzenlenmesi, ağaçlandırma yapılması, düğün salonu yapımı, elektrik işleri yapımı, güneş paneli yapımı gibi işler için daha sonra bir milyon liraya yakın para harcadık. Yani toplamda 3 milyon liranın üzerinde bir para harcadık. Bu ek maliyetler nedeniyle borçlarımızı kapatmak için oturduğum evi bile satmak zorunda kaldım.” diye konuştu.

“BU YOLU YAPMAK BU KADAR ZOR MU?”

Bütün bu yatırımlarından pişman olmadığını belirten Okuyucu, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:  “Açılışımıza o zaman bakan olarak görev yapan Sayın Jülide Sarıeroğlu hanım ile birlikte İlimiz siyasetçilerinden de önemli isimler katıldı. Otübüsleri bu bozuk yoldan dönemediği için başka bir yoldan gelmek zorunda kaldılar. O zaman bu siyasetçilerimize de sıkıntımızı dile getirmiştik. Palu merkez ile otelimiz arasındaki bu 800 metrelik bozuk yol yapılsın dedik. Hatta Vali Bey’e kadar çıktık. Bu yol aynı zamanda kaleye çıkan yol ve inanç turizmi için önemli bir güzargah. Bakın Palu Kalesi’nin etrafı yapıldı. Hatta buradaki birçok tarihi değer için 15 milyon lirayı aşan bir yenileme çalışması yapıldı. Bu çalışmalardan sonra her şey tamam ama otel yok dediler, bizde otel yaptık. Ancak şimdi bakıyorsunuz bu kadar masraf yapılmış 800 metrelik bir yol yapılamıyor. Bu yolu yapmak bu kadar zor mu?”

“MİLYONLARCA LİRALIK YATIRIM YAPILDI AMA 800 METRELİK YOL YAPILMIYOR”

Yolu yapmak için müteahhit ile görüştüğünü de belirten Okuyucu, “Müteahhit ile görüştüm bu yolu ben yapayım diye. Maliyetin 150 bin tl olacağını söyledi. Bu oteli tamamlayabilmek için en son oturduğum evi de satmak zorunda kaldım. İnanın imkanım olsa yolu kendim yapacağım. Ama artık o maddi imkanım kalmadı. Cumhurbaşkanlığına dahi yazdım. Bütün paramızı buraya yatırdık. Ayrıca devlette milyonlarca yatırım yapmış bu bölgeye. Milyonlarca liralık yatırım var ama 150 bin liralık yol yapılmıyor.  Geçen sene yüzde 60-70 doluluk ile çalıştık. Bütün bu zorluklara rağmen bizim için iyi bir sezondu. Ancak ekstra olarak tabir ettiğimiz müşteriler vardı. Toplantılar yapıldı, özel şirketlerden gelenler oldu. Ancak bu sene çok sıkıntı yaşadık. İnsanlar yol yüzünden otele gelmek istemiyor. Bu yol yapılmaz ise daha ne kadar dayanırız inanın bende bilmiyorum.” şeklinde konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X