YEREL
Giriş Tarihi : 12-09-2019 09:53   Güncelleme : 12-09-2019 09:53

Dilek: Vali açıklama yapmalı

Dilek: Vali açıklama yapmalı

• Mecliste görüşülmeden yapılması planlanan bazı alımlar gerçekleşiyor. Bu daha sonra Meclise geliyor. Böyle bir uygulama çok doğru değil. Gezi teknesi alınması gibi”

• Stratejik Planda kapsamında yer almayan işlerin siyasetçiler tarafından yaptırılması girişimlerinin planlamaların gerisinde kalınmasına ve bütçelerin açık vermesine neden olduğu iddia edildi.

• Ödeneği İl Özel İdaresinde olan ancak hak edişleri ödenmediği belirtilen okul inşaatlarına ilişkin iddialara Vali Kaldırım’ın cevap vermesi gerekir. Ödenmediği iddia edilen ödenekler nerede kullanıldı?

• İpek Yolu Projesinin neresindeyiz bilmiyorum ancak 6 milyon lira ödenek aktarıldı. Buranın ne amaçla kullanılacağı ise muamma. 2020-2024 Stratejik Planlamasında İpek Yolu Projesinden bir satır bahsedilmiyor”

• Yapılması planlanan işlerin öz kaynaklardan ve gelirlerden yapılması gerekir. Borçlanmamız İlimizdeki insanların borçlanması anlamına gelir.”

İrfan ARSLAN

İl Özel İdaresi çalışmalarında planlanan hedeflerin dışına çıkıldığı bununda bütçenin aşılmasına ve borçlanmasına yol açtığı belirtildi. Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclis Üyesi Osman Dilek, siyasetin elini Meclisten çekmesi gerektiğini belirterek “ Meclis bir plan yapıyor ve bu plan kapsamında yılın yatırımlarını planlayıp buna göre bütçe oluşturuyor. Ancak bu plana sadık kalınmıyor ve siyasetçilerin talepleri ile farklı işler yapılıyor. Bu işlerin yapılması da bütçenin artmasına bunun sonunda da bütçenin açık vermesine yol açıyor. Bu nedenle siyasetin elini  İl Özel İdareden çekmesi gerekiyor” dedi.

Meclisin gündemine gelen görüşme maddelerinde yer alan konular üzerinde görüşlerini belirttiklerini, yanlış veya gereksiz olan yatırımlar karşısında bu yatırımların olması durumunda borçlanmaya gidileceğini, yapılacak olan borçlanmanın da İlimiz insanlarının sırtına yükleneceğini belirten MHP İl Genel Meclis Üyesi Osman Dilek” 17 yıl bu Mecliste yapılan çalışmalara kimse karşı çıkmamış. Şimdi biz bir grup oluşturarak Meclis çalışmalarında yerimizi aldık. Meclis çalışmalarında gündeme gelen yatırımlar için MHP olarak hem görüşümüzü bildiriyor hem de bunların içinde yanlış olanlar karşısında tepkimizi koyuyoruz. Ancak bu çalışmalarımız Mecliste çoğunluğumuz olmamasından dolayı Mecliste kalıyor. Biz ilimize yatırım gelmesine hiçbir zaman karşı gelmeyiz. Ancak yapılan yanlışlar varsa bunların üzerine gidilmesini isteriz. Örneğin İl Özel İdaresine ait olan iş yerleri kiraya veriliyor. Kiraya verilen bu iş yerlerinin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı incelenmiyor. Bunun incelenmesi gerekir diyoruz. Çünkü Kanun kamu yararına kiraya verilen iş yerlerinin amacı dışında kullanmasına izin vermiyor. Harput’taki tesisi kiraya vermişiz. Gidip bakılsın. Burada Gastronomi Müzesi var mı? Kürsübaşı Müzesi var mı?

İl özel İdaresinin bütçesi yapılan planlama ile 120 milyon lira olarak belirlenmiş. Ancak bakıyoruz yapılan çalışmalara 180 Milyon TL harcanmış. Bu İl Özel İdaresinin 60 milyon lira borçlanması anlamına geliyor. Peki, borçlanma neden yapılıyor? Siyasilerin taleplerinden. Siyasilerin ellerini İl Özel İdareden çekmeleri gerekir. Aksi halde bu borçlanmalar giderek artacaktır. Yatırımlar ve hizmetler İl Özel İdaresinin öz kaynaklarından elde edilecek olan gelirlere göre planlanmalı. Bu yapılırsa bütçe açık vermez ve belirlenen işler yapılır hedeflere de ulaşılır.

İlimizde yapılan ve tamamlanma noktasına gelinen İpek Yolu Projesi diye bir proje var. Bu projenin amacı nedir? Tamamlandığı zaman burası kimin bünyesinde olacak? Burada ki işletmeleri kim kiraya verecek? Gelirlerini kim kullanacak? Bunu net bilmiyoruz. Elazığ Belediyesi ve İl Özel İdaresi üzerinde görülüyor. Ancak İl Özel İdaresinin 2020-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık Stratejik Planlama Taslak kitabında bu proje ile ilgili bir tek satır yer almıyor. Buna rağmen biz geçtiğimiz günlerde bu projede kullanılmak üzere 6 milyon lira ödenek aktarmış bulunuyoruz. Valiliğin talimatı ile. Bu proje çok önemli bir proje olarak ifade ediliyor. Bunun önemini çıkıp açıklasınlar. Burası yarın bir vakfa devredilirse buna kim ne diyecek. Biz bu konuda yetkililerin bir açıklama yapması ve kamuoyunun bilgilendirmesini istiyoruz.

İlimizde turizm alanında kullanılmak üzere bir tur teknesi alındı. Bu teknenin alınması için Mecliste bir karar çıkarılmadan alım yapıldı. Alımın yapılmasının ardından konu Meclise gelecek karar alacak. Bazı çalışmalarda hizmetin aciliyetinden dolayı Köylere Hizmet Götürme Birliği üzerinden ihale yapılıp iş yaptırılıyor. Bu aciliyet duyulan çalışmalar için yapılır. Bu tekne alımının çok aciliyeti söz konusu değildi.

Burada yapılan işler denetlenmeli ve kontrol edilmeli. Burada birileri görevden alındı. En masumane kişiler görevden alındı. Eğer bunların suç teşkil eden eylemleri varsa bunları bu eylemlerinden dolayı görevden aldığınız kişileri savcılığa gönderin. Buraya atadığınız kişiler siyasetçilerin istediğini yapacaklarsa burada sıkıntı bitmez. Atamalar siyasilerin belirlediği isimler değil, içimizde ehil olan insanları atamalısınız. Buranın kaidesi ve kuralı vardır. Siz denetlersiniz. Biz burada Meclis olarak ta üzerimize düşeni layığı ile yapamıyoruz. Tahsisler ile ilgili satışlar ile ilgili gider konuları ile ilgili olarak görevimizi tam olarak yapamıyoruz. Mecliste sayısal üstünlüğü olanlar kararları alıyorlar.

Son günlerde ilimiz kamuoyunda okul yapımından dolayı bu işi yapanların hak edişlerinin ödenmediği, bunun sonucunda yapımı tamamlandığı belirtilen 6 okulumuzun eğitim ve öğretime açılmadığı iddiaları yer aldı. Buna İl Özel İdare bir açıklama ile cevap vermenin çabasında oldu. Burada yer alan 12-13 milyon ödenek başka işlerde kullanılmak üzere aktarılmış. Bizim önceliğimiz acil olan işlerin tamamlanması. Okulların eğitim ve öğretim yılına yetiştirilmesi en acil olaydır. Buraya kullanılması gereken ödenekler başka alana kaydırılmaması lazım. Bu konuda iradenin başı olan İlimiz Valisi Çetin Oktay Kaldırımın bir açıklama yapması ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerekir.

İl Özel İdaresinin revize edilmesi gerekir. Bu yapılırken de dengeler korunmalı, liyakat ön planda tutulmalı. Yapılandırma içeriden oluşturulmalı. Siyasetçi elini buradan çekmeli. Yetki verin ardından kontrol edip denetleyin. Meclis üyeleri ile istişare edilmeli. Bu da yapılmıyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA