YEREL
Giriş Tarihi : 12-09-2019 10:09   Güncelleme : 12-09-2019 10:09

İlimiz ‘yalıtım üssü’ oluyor!

İlimiz ‘yalıtım üssü’ oluyor!

Haber: Fatih ATABEY

Akdağ ailesi tarafından yapılacak yatırım ile İlimizi bölgenin ‘Yalıtım Üssü’ haline getirecek Entegre Taşyünü Üretim Tesisi’nin lansman toplantısı dün gerçekleştirildi. Bu büyük yatırımın hayat bulmasıyla ile birlikte bölgenin yüzde 80, Türkiye’nin ise yüzde 25 taş yün ihtiyacı İlimizden karşılanacak.

Yatırımın lansman toplantısı dün akşam Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya eski Devlet Bakanı Ahmet Cemil Tunç, Vali Çetin Oktay Kaldırım, Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin Demirdağ, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk’ün yanı sıra kurum müdürleri, oda başkanları, siyasi parti yöneticileri, iş dünyası temsilcileri ile birçok davetli katıldı. Toplantıda, Akdağ Şirketler Grubu ve yeni yatırımına ilişkin hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Akdağ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Muhammet Ali Akdağ, yeni yatırımlarına ilişkin bilgiler verdi. En ucuz ve temiz enerjinin tasarruf edilen enerji olduğunu belirten Akdağ, ısı yalıtım uygulamaları ile binalarda yüzde 50 enerji tasarrufu sağlanabildiğini belirtti. Ülkemizin enerji tüketiminin her geçen gün arttığına da dikkat çeken Akdağ, bunun da enerji ithalatına neden olduğunu ifade etti. Akdağ konuşmasının devamında, “Özellikle küresel ısınma, iklim değişiklikleri de birlikte düşünüldüğünde enerji verimliliğinin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Isıtmaya veya soğutmaya harcanan paranın büyük bir kısmı ithalat yoluyla Ülkeye girdiği düşünülürse yalıtım yoluyla yakıt tasarrufu döviz tasarrufu anlamına da gelmektedir. Bu israfın önüne geçebilmek için binalarda yalıtım milli seferberlik olarak değerlendirilmiştir. Bu anlamda hem Ülkemiz hem de İlimiz ekonomisine büyük katkı sağlayacak yüzde yüz doğal ve yerli ham madde kullanılacak Entegre Taşyünü Üretim Tesisi yatırım kararını almış bulunmaktayız.”ifadelerine yer verdi.

200 İSTİHDAM SAĞLANACAK

Daha sonra 2020’nin ikinci yarısında hayata geçirilmesi planlanan tesise ilişkin bilgiler veren Akdağ, üç etap halinde inşa edilecek tesisin tamamen faaliyete geçmesi ile birlikte yıllık yüz bin ton taş yünü üretileceğini ve 200 kişiye doğrudan 600 kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağlanacağını belirtti. Akdağ, 50 bin metrekaresi açık ve 40 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 90 bin metrekare alan üzerinde inşa edilecek tesisin, endüstri 4.0 mimarisiyle ve akıllı fabrika sistemiyle tasarlandığını da söyledi. Tesisin bölgenin yüzde 80, Türkiye'nin ise yüzde 25 taş yün ihtiyacını karşılayacağını da kaydeden Akdağ,  çevreci ve doğa dostu olarak ifade ettikleri tesisin sıfır atık hedefi ile kurulacağını söyledi.

ÖZTÜRK: ELAZIĞ’DA SANAYİ YOK DEMEK ELAZIĞ’I BİLMEMEKTİR

Akdağ’ın ardından söz alan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk de, yalıtım ve yapı kimyasallarında Elazığ’ın merkez olduğunu kaydetti. Son dönemlerde OSB’ye ciddi yatırımlar geldiğini belirten Öztürk, ikinci OSB’nin de kurulduğunu ve ileriye dönük üçüncü bir OSB’nin de İlimize ciddi katkılar sunacağını söyledi. Şuanda OSB’de 217 firmanın olduğunu, 11 firmanın da tesis yatırımı için çalışmalarını sürdüğünü kaydeden Öztürk, bu yatırımların 6. Bölgenin sunduğu avantajlar olduğunu ifade etti. Öztürk, “Elazığ’da sanayi yok.” diyenlerin olduğunu, bunu söylemenin ise Elazığ’ı bilmemek olduğunu kaydetti.

TUNÇ: YATIRIM KARARI ALMAK KOLAY DEĞİL

Eski Devlet Bakanı Ahmet Cemil Tunç ise konuşmasında İlimize yatırım yapmanın önemine dikkat çekerek, “Türkiye şartlarında kolay yoldan para kazanmak varken yatırım yapmak, fabrika kurmak kolay kararlar değil. Akdağ ailesi sadece elini değil gövdesini de taşın altına koyarak yatırım yapıyor. Daha çok yatırım yapacaklar ve bu yatırımlar ile hem İlimiz hem de Türkiye kazanacak.”dedi. Daha sonra söz alan Vali Çetin Oktay Kaldırım ise, “Elazığ’da vizyon değişiyor. Elazığ gelişiyor ve özel sektör yatırımları ile büyüyor. Hedeflerimizi büyük koymalıyız. Hedeflerimizi ne kadar büyük koyarsak o kadar gelişiriz, büyürüz. Elazığ’ın vizyonunu iyi görüyorum. Hedeflerini koymuş ve kamu ile özel sektör olarak bu hedeflere sahip çıkan bir Elazığ var. Yatırım ortamı olarak mükemmelliği yakalamış bir şehir var.  Ancak başka iller ile kıyaslamalardan rahatsızlık duyuyorum. Çünkü Elazığ ufku açık, gelişmeye açık bir şehir. Son iki yılda 60’dan fazla fabrika kuruldu. Türkiye’de fabrikaların OSB’lerden kaçtığı bir ortamda Elazığ’da fabrikalar mantar gibi çoğaldı. Bundan gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu. Vali Kaldırım konuşmasının sonunda yatırımlarından dolayı Akdağ ailesini tebrik etti. Lansman toplantısı konuşmaların ardından gerçekleştirilen yemek sunumu ile sona erdi.

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA