YEREL
Giriş Tarihi : 13-09-2019 10:14   Güncelleme : 13-09-2019 10:14

Esnaf borcu borçla kapatıyor

Esnaf borcu borçla kapatıyor

Fatih ATABEY

Son yıllarda işlerinde büyük düşüş yaşayan esnaf artık borcunu borçla kapatmak zorunda kalıyor. Elazığ Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Fikret Çelik, geçmişte esnafın mal almak için şimdilerde ise borçlarını ödemek için kredi aldığını söyledi.

İlimiz esnafı son zamanlarda işlerinin iyice düşmesinden yakınıyor. Konuya ilişkin görüştüğümüz Elazığ Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fikret Çelik de esnafın işlerindeki düşüşü doğrularken, sıkıntının bu yıl daha çok hissedildiğini söyledi. Esnafın artık kendi sigorta primlerini ödeyemez hale geldiğini ifade eden Çelik, “Geçmişte esnaf kredi aldığı zaman mal alıyordu ve para kazanıyordu. Bugün esnaf borç ödemek için kredi alıyor. Yani borcunu borç ile kapatıyor. 2019 yılı esnaf açısından daha da sıkıntılı geçiyor. Esnafın en büyük müşterisi memurlardır. Şimdi bakıyorsunuz onlar da ev alıyor, araç alıyor ve borçlanıyor. O zaman ne oluyor; memur esnafa gelip doğru dürüst alışveriş yapmıyor. Eskiden 2-3 tane ürün alan vatandaş ise şimdilerde bir ürün bile alamıyor. Bir başka sıkıntı dükkan kiraları. İlimizde dükkan kiraları almış başını gidiyor. Sıkıntı o kadar büyük ki artık esnaf kendi sigorta primlerini bile yatıramıyor. Ancak gelin görün ki İlimizde 24 oda var ama hiçbiri üyesinin durumunu, sıkıntısını dile getirmiyor.”diye konuştu.

“ESNAF KAZANÇ SAĞLAYAMIYOR”

Çelik konuşmasının devamında ise yaşanan sıkıntıya ilişkin şu bilgileri verdi: “Biz kooperetif olarak esnafa düşük faizli kredi sağlıyoruz. Ancak esnaf kazanamıyor. Sıfır faizle kredi dahi versek esnaf iş yapıp anaparayı ödeyecek durumda değil. Bu esnafların iş yapabilmesi için bir sıcak para girişi olması gerekiyor. Ancak köyler boşalmış, üretim yok nasıl sağlayacaksınız bu girişi. Bakın eskiden Uluova’nın her tarafı pancardı. Çiftçi parasını alınca geliş alışveriş yapardı. Hem İlimiz ekonomisine hem de esnafın kasasına sıcak para girerdi. Ancak şimdi pancar üretimi bile yok. Nereden gelecek sıcak para? Yani önecilik olarak fabrikasıyla, tarımıyla İlimizdeki üretimin artırılması gerekiyor. Yoksa bu gidişle işler daha da kötüye gidecek.”

“MASRAFLAR ARTIYOR, KAZANÇ AZALIYOR”

Gün geçtikçe esnafın masraflarının arttığını ancak kazancının azaldığını belirten esnaflardan Erdal Güner, “Sıkıntı büyük. Yazın buraya iki üç ay Almancılar geliyor ve bir de düğün sezonu var. Bu aralar işler biraz toparlanıyor ama şimdi sıkıntılar yine başladı. Herkeste sıkıntı var. Burada krediye bulaşmayan, bir şey satıp dükkânına koymayan esnaf yok. 2016 yılından beri ticaret kötüye gidiyor. Kiralar, masraflar artıyor ama kazanç azalıyor. Ben de kredi kullandım. Aldık parayı geriden gelenleri kapattık. Elektrik gideri bile artık esnaf için büyük giderler kalemine girdi. En küçük dükkânın bile aylık 300-500 lira elektrik gideri oluyor. Bana 900 lira fatura geldi. Yazın soğutma giderleri var kışın da ısıtma gideri olacak. Bu işin çözümü ise çaldırtmayacaklar, yandaşlarına peşkeş çekmeyecekler, önce gariban halkı düşünecekler. Bakın şimdi bütün işi kurumsal firmalar yapıyor. Yerel esnafın artık şansı yok. Parayı kurumsallar götürüyor. Yereli bitiriyor bu kurumsallar. Bir sınırlama getirilse iyi olur. Bunu da hükümetin yapması lazım.”şeklinde konuştu.

“İŞLERİMİZ YÜZDE 50 DÜŞTÜ”

Bir başka esnaf Yasin Göktürk de işlerinin yarı yarıya düştüğünü belirterek, şunları söyledi: “ İşlerimiz yüzde 50 düştü. Bir bayrama üç gün kala iş yapıyoruz ya da okullara az bir süre kala iş yapıyoruz. Bir de Almancı sezonunda iş yapıyoruz ama oda eskisi gibi değil. Daha önce vatandaş 3 tane gömlek alıyordu şimdi bir tane zor alıyor. İş yeri bana ait yoksa burası kira olsa inanın ben bu işi yapamam. Kirada olan esnaf daha da zor durumda. Bankalara bulaşmışlar, kredi çekip borç kapatmak zorunda kalıyorlar. Borcu borçla ödeyen arkadaşlarımız var yani.”

DÜKKANLAR AYLARDIR BOŞ

Bankacılar Caddesi’nde işyeri bulunan esnafların çoğu işlerinde yaşanan durgunluğu doğrularken dükkanların yavaş yavaş boşaldığına da dikkat çekti. Daha önce cadde üzerinde boşalan dükkanların kısa sürede dolduğunu belirten esnaflar, şimdilerde ise 7-8 aydır boş olan dükkanların tutulmadığını söyledi. Özellikle işlerdeki düşüşün bu dükkanların kiralanmasına etki ettiğini belirten esnaflar, kiralardaki fahiş artışın da başka bir etken olduğunu ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA