YEREL
Giriş Tarihi : 13-09-2019 10:21   Güncelleme : 13-09-2019 10:21

Elazığ’da sigara boykotuna destek

Elazığ’da sigara boykotuna destek

Evren DEMİRDAŞ

Elazığ Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Yönetimi sigara boykotuna destek verdi.

Temmuz ayında sigara vergisinin arttırılması üzerine sigaraya paket başı ortalama 3 lira zam geldi. Ağustos ayında da asgari maktu vergi oranı artırıldı. Sigara fiyatları sürekli yükselirken fiyat artışını müşterilerine yansıtmak istemeyen büyük sigara üreticileri bakkalların kâr marjını düşürdü.  Elazığ Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası yönetimi firmaların bu kararına tepki göstererek, kent genelinde sigara boykotu yapma kararı verdi.

Elazığ Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası başkanı Cebrail Top, ”Bizde Elazığ olarak alınan bu boykot kararını uygulamaya başladık bu boykot kıvılcımın bir başlangıcıdır” dedi.

“BOYKOT ÇAĞRISINA ESNAFIMIZDAN BÜYÜK BİR DESTEK VAR”

Hükümetin sigaralar ÖTV’lerinde sürekli bir artış yaptığını ifade eden Top,"Haliyle firmalarda yapılan bu zamlar bizim karımızı da düşürüyor. Bizim esnaflarımızda bunun hamallığını yapıyor kar oranlarımız yüzde 8 ile 12 arasındayken 3- 3 buçuk arasına geldi. Sigaranın yüzde 87’sini şuan ÖTV’ye gidiyor. Türkiye genelinde esnaf odalarımız böyle bir boykot kararı aldı. Bizde Elazığ olarak alınan bu boykot kararını uygulamaya başladık bu boykot kıvılcımın bir başlangıcıdır. Eğer başlatmış olduğumuz sigara boykotunda başarılı olabilirsek diğer firmalara da bu şekilde boykotlar yapacağız. Bu vergilerin azaltılması, kâr oranımızın artması lazım. Kaldı ki bu sigaraların fiyatlarının bu kadar yüksek oluşu esnafımızın bilançosunu da çok olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bu gibi vergilerin haricinde devlet esnafımızdan artı bir vergi alıyor buda esnafımız için ciddi bir sıkıntı oluşturuyor. Yapmış olduğumuz boykot çağrısına esnafımızdan büyük bir destek var birçok esnafımız bazı sigaraları almamaya karar verdiler” ifadelerinde bulundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA