YEREL
Giriş Tarihi : 13-09-2019 10:25   Güncelleme : 13-09-2019 11:15

Elazığ Cemevinde Aşure Lokması Dağıtıldı

Elazığ Cemevinde Aşure Lokması Dağıtıldı

Evren DEMİRDAŞ

Elazığ Cem ve Kültür Vakfı tarafından Muharrem ayı dolayısıyla iki bin kişiye aşure lokması dağıtıldı.

Elazığ Cemevi’nde düzenlenen aşure günü etkinliğine Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, Elazığ İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya,  Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Ticaret Odası Başkanı Asilhan Arslan, siyasi parti başkanları, kurum temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“BU AY GERÇEK MÜMİNLERİN AYIDIR”

Aşure etkinliği Alevi deyişlerinin çalınmasıyla başladı. Etkinliği açılış konuşmasını yapan Elazığ Cem ve Kültür Vakfı Başkanı Cafer Yeşil aşure gününün huzura ve barışa vesile olmasını dilerek, ”Muharrem ayının inancımızdaki yerini öze kılan olaylardan biri de matem ayı olmasıdır. Matem çok değerli olan bir şeyi veya bir kimseyi kaybetmenin verdiği acıyı en ileri düzeyde hissetmenin adıdır. Bu ay gerçek müminlerin matem ayıdır, çünkü bu ay yüce peygamberimizin torunu Hazreti İmam Hüseyin ve ikrar verenlerin Kerbela’da hunharca katledildikleri aydır. Kerbela zulmü insanlı tarihinin utanç sayfalarından biridir. İnsanlık Kerbela’da çok değerli bir varlığını zulme kurban vermiştir. Bugüne Aşure denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu günü olmasındandır. Büyük fıkıh âlimi Ebu’l-leys Semerandi,  Aşure isminin hikmeti olarak, o günde Cenap-ı Hakk’ın on peygamberine on değişik ikram ve ihsanını zikreder. Buna göre bugün Hz Âdem tövbesi Aşure günü kabul edilmiştir. Ne mutlu Muharrem’in sırrına erenlere, ne mutlu Ehl-i Beyt-i sevenlere, ne mutlu bu sevgiyi yol gösterici edenlere. Matemimiz mübarek oruçlarımız kabul olsun.” dedi.

“MUHARREM AYI ORUÇ TUTMANIN ÇOK MÜBAREK OLDUĞU BİR AYDIR”

Muharrem ayı dediğimizde içimize bir hüzün çöker diyen Elazığ İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya,” Muharrem ayı arabi aylarının ilki. Muharrem ayı dediğimizde içimize bir hüzün çöker Hz. Hüseyin efendimizin Peygamberimizin güzel torunlarının Hz. Ali efendimizin, Hz. Fatıma anamızın güzel evlatları Hz Hüseyin efendimizin şahadeti kanlı bir olayın içerisinde şehit olmaları Alevi’siyle, Sünni’siyle hepimizin yüreklerini yaralıyor. Ancak bu örnek insanın özgürlük uğruna, adalet uğruna koşa koşa küfe gibi bir yere gitmesi sonucu meydana gelen acıklı olay hepimizi derinden üzüyor. Ancak Muharrem ayı saygı duyulan bir ay Muharrem ayı bütün nimetlerin birleşmesinden meydana getirilmiş olan Aşure ayı olması sebebiyle oruç tutmanın çok mübarek olduğu bir ay. Çünkü Hz. Peygamberimizin Ramazan dışında özellikle Muharrem ayından tutulan oruca övgüsü vardır. Ben bütün canları Allah’ın selamıyla selamlıyor şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu cennet vatanda özgürlüğümüzün simgesi bayrağımızın altında hep birlikte Alevi’siyle, Sünni’siyle ve diğer inanç gruplarıyla bir ve beraber olarak yaşamayı aşurede farklı meyvelerin birleşmesiyle meydana gelen tatlılıkla ülke olmayı niyaz ediyorum” diye belirtti.

“MUHARREM AYININ İSLAM TARİHİNDE ÖNEMLİ BİR YERİ VARDIR”

Muharrem ayının İslam tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu ifade eden Şahin Şerifoğulları,” Bu güzel ve özel günde sizlerle bir arada bulunmaktan dolayı duymuş olduğum memnuniyeti de ifade etmek istiyorum. İslam tarihinde çok önemli bir yeri olan aynı zamanda hicri takvimin başlangıcı sayılan acıların, hüzünlerin, sevinçlerin müjdelerin yaşandığı bir aydayız. Bu ayda oruçlarınızı tuttunuz, ibadetlerinizi yaptınız rabbim tutmuş olduğunuz oruçları kabul etsin. Peygamber efendimizin ifade ettiği gibi Ramazan orucundan sonra en eftal oruç Muharrem ayı orucudur. Bundan dolayı tutmuş olduğunuz oruçları rabbim katında kabul olmasını temennisinde bulunuyorum” diye konuştu.

“ALLAH TUTTUĞUNUZ ORUÇLARI DAĞITTINIZ LOKMALARI KABUL ETSİN”

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ise, ”Bugün dünya kan ve gözyaşıyla yoğruluyor belki de tarihinin en zor dönemlerinden birinden geçiyor. Sadece etrafımızdaki coğrafyaya baktığımızda bunu tespit etmemiz mümkün. Dolayısıyla yeryüzü hiç olmadığı kadar burada bulunan bu muhabbete, bu sevgiye bu mesajlara ihtiyacı var dünyanın duyduğu aradığı reçete ve ihtiyaç bu. Dolayısıyla buradan çıkan bu mesajlar çok kıymetli çok anlamlı ve günümüz içinde son derece geçerli bir reçete hüviyetindedir. Hüzün ayındayız bu aynı zamanda matem mevsimi hem doğanın güzelliklerine veda ettiği sarardığı ayrıldığı güzelliklerinde bir mevsimi. Ama yeryüzünden ayrılık olarak diyebileceğimiz hüzünlü ay muharrem ayı çünkü yeryüzü görüp görebileceği en kıymetli, en değerli iki insanına bu ayda veda etmiştir. Allah tuttuğunuz oruçları dağıttığınız lokmaları kabul etsin” ifadelerinde bulundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA