YEREL
Giriş Tarihi : 08-10-2019 10:51   Güncelleme : 08-10-2019 11:01

AMACIMIZ SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK

AMACIMIZ SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK

Yasemin GÖĞDEMİR

 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası ilimizde farklı etkinlikler ile kutlandı.  İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat “ 1-7 Ekim tarihleri arasında tüm sağlık kuruluşlarında anne sütü ve emzirme ile ilgili çalışmalar ve halk eğitimleri yoğun olarak devam ettirildi.  Amacımız; geleceğimiz olan çocuklarımızın, kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak sağlıklı nesiller yetişmesine katlı sağlamaktır.” Dedi

İlimizde geçmiş yıllarda da bu alanda çok önemli çalışmaların yapıldığını bu çalışmalar sonucunda Anne Sütünü destekleyen başarılı çalışmalarında dolayı 2004 yılında "Bebek Dostu Hastane" 2009 yılında ise "Altın Bebek Dostu İl " ünvanını aldığını hatırlatan İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Cahit Polat şunları söyledi.

“Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir seçenek olarak önermektedir. Bebeklerin (özel bir tıbbi neden olmadıkça) doğar doğmaz ilk bir saat içinde emzirilmeye başlanması ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri en ideal beslenme şeklidir. 6. aydan itibaren ise ek gıdalara başlanarak emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi gerekmektedir. Bakanlığımız tarafından 1991 yılından bu yana temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı" yürütülmektedir. Yarınlarımızın daha sağlıklı olması, tüm bebeklere anne sütüyle beslenme hakkının tanınması ve bebeklerin bu haktan mahrum edilmemesi konusunda toplumsal bilinçlendirme oluşturmak amacıyla tüm dünyada 1-7 Ekim haftası "Emzirme Haftası" olarak kutlanmaktadır.

İl Sağlık Müdürlüğümüzce program kapsamında; güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendirmekte ve doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini emzirmeleri konusunda çalışmalar yürütülmektedir. İlimiz genelinde 10 hastanemiz "Bebek Dostu Hastane", 198 Aile Hekimi Birimimiz ise "Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi" olarak hizmet vermektedir. Emzirme Haftası olarak kutlanmakta olan  1-7 Ekim tarihleri arasında tüm sağlık kuruluşlarında anne sütü ve emzirme ile ilgili çalışmalar ve halk eğitimleri yoğun olarak devam etmektedir. Amacımız; geleceğimiz olan çocuklarımızın, kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak sağlıklı nesiller yetişmesine katlı sağlamaktır”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA