YEREL
Giriş Tarihi : 09-10-2019 10:55   Güncelleme : 09-10-2019 10:55

ÇOCUĞU İÇİN YOLA ÇIKTI, ŞİMDİ BİNLERCE HASTAYA UMUT OLACAK

ÇOCUĞU İÇİN YOLA ÇIKTI, ŞİMDİ BİNLERCE HASTAYA UMUT OLACAK

Fatih ATABEY

Çocuğunun çölyak hastası olduğunu öğrenince işi gücü bırakıp çölyaklı hastalar için koşuşturmaya başlayan Rıdvan Fırat, şimdilerde onbinlerce hastanın umudu oldu. Çölyak hastaları için gıda ürünlerinin zor bulunduğunu ve pahalı olduğunu belirten Fırat, yakında faaliyete geçirecekleri market ile hem İlimizdeki hem de bölgedeki hastaların bu ürünlere kolay erişimini sağlayacak.

Çoğumuzun adını bile bilmediği çölyak hastalığı zamanın birinde belki de sizin karşınıza çıkabilir. İşte, Rıdvan Fırat da bu hastalık ile oğlunun tahlil sonuçlarını alınca tanışmış. İlk zamanlar ne yapacağını bilemeyen Fırat daha sonra eşiyle hem kendi çocuğuna hem de başka çölyak hastalarına yardım etmek amacıyla Elazığ Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneğini kurmuş. Şimdilerde çölyak hastaları için koşuşturan Fırat, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: “12 yaşımda oğlum var. Onda çölyak hastalığı çıktı. Araştırdık ki bu hastalıkla ilgilenen bir dernek yok ve bu hastalığın gerektirdiği beslenme şekline göre ürün yok. Baktık büyük sıkıntı var biz de eşimle birlikte dernek kurmaya karar verdik.  İlk etapta çok zorluk çektik. İnsanlar biraz çekinerek yaklaştı. Biz zaten hiçbir yerden para desteği istemedik sadece ürün desteği istedik. Çünkü bu hastalık çok fazla bilinmiyor. Karın şişkinliği, ishal, kabızlık, eklem ağrıları gibi belirtileri var. Bazen hiçbir belirti vermeyebiliyor. Gelişim geriliği, saç dökülmesi bile çölyak hastalığından kaynaklanabilir. Bu hastalığın tedavisi yok. Tek tedavi ömür boyu diyettir. Diyeti bozarsanız da ölümle sonuçlanabiliyor. Böyle vakalar da var. Çölyak tek başına bir hastalık değil. Bunun yanında şeker, kalın bağırsak kanseri, böbrek hastalığı gibi hastalıkları da birlikte getirebiliyor. Eğer hasta yaşamına dikkat etmez ise bu hastalıklar ile karşılaşabilir.”

EN KISA ZAMANDA MARKETİ HİZMETE AÇMAK İSTİYORUZ”

Çölyak hastalarına yönelik marketi yakın zamanda hizmete açmayı planladıklarını belirten Fırat, “İlimizde 5 binin üzerinde çölyak hastası olduğu biliniyor. Bunu söyleyen de Fırat Üniversitesinden Prof. Dr. Yaşar Doğan. Biz sadece Elazığ’a değil bölgeye bakıyoruz. Bölgede ise 30 binin üzerinde çölyak hastası olduğu tahmin ediliyor. Bölgede gastroloji uzmanı yok, çölyak hastaları için ürün yok ve dernek yok. Dolayısıyla bu hastalar da İlimize gelecekler. Şeçimden önce Belediye Başkanımız bize söz vermişti. Şimdi Başkanımız çölyak hastalarına yönelik marketin açılacağı bu yeri bize kiraladı. Milletvekilimiz Zülfü Demirbağ’ın girişimi ile Valilik de yaklaşık 112 bin lira tutan mutfak araçlarımızı karşılayacağını söyledi. Bazı ürünlerimiz geldi bazılarını bekliyoruz. En kısa zamanda bu marketimizi hizmete açmak istiyoruz.” dedi.

ÇÖLYAK HASTALARI UYGUN FİYATA ÜRÜN BULACAK

Çölyak hastalarının tüketmesi gereken ürünlerin zor bulunduğunu ve bulunsa bile pahalı olduğunu ifade eden Fırat, “Esnafım ve sanayide antifriz üretiyorum. Ancak bir yıldır işimiz ikinci planda kaldı. Çünkü hastalar gerçekten zor durumda. Hastalar ürün bulamıyor Elazığ’da. Bir makarnası 22 lira, bir ekmeği 9 lira, bir simidi 9 liradır bu hastaların. Dernek olarak marketimizi faaliyete geçirebilirsek ekmeği 2,5 liradan, simidi 1,5 liradan hastalara ulaştırabileceğiz. Bu hastalık zengin hastalığı diye bilinir zaten. Ürün bulmak zor, bulunsa da fiyatlar yüksek. Belediyemizin çölyak hastaları için Doğukent’te bir fırın yapma durumu da var. Bu da olursa bütün bölgeye hitap edeceğiz. Tabi gerek marketimizden gerekse kurulacak fırından sadece çölyak hastaları değil sağlıklı beslenmek isteyen vatandaşlar da faydalanabilecek. Çünkü bu ürünler diyet için birebir ürünler.” diye konuştu.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA