YEREL
Giriş Tarihi : 10-02-2020 10:57   Güncelleme : 10-02-2020 10:57

Haberkent Gazetesi olarak 24 Ocak’ta ilimize meydana gelen depremin ardından Avukat İrfan SÖNMEZ ile ilimizde ki depremi ve sonrasında yapılan çalışmaları konuştuk.

Bir Hukukçu gözü ile yaptığımız söyleşide önemli  görüşler ortaya çıktı.İşte o söyleşimiz.

-Sn. Sönmez, büyük bir deprem felaketi yaşadık, belki can kaybı az oldu ama maddi kayıpların büyüklüğü yeni yeni ortaya çıkıyor, siz doğru bildiğini söyleyen, hakikati siyasete feda etmeyen bir düşünce adamısınız, sizce depreme zamanında müdahale edildi mi?

-Önce Elazığ halkına geçmiş olsun diyor, ölenlere rahmet, kalanlara başsağlığı diliyorum. Büyük bir felaket yaşadık. Dışardan bakanlar felaketi ölenlerin sayısı ile ölçüyor ve 5-10 binanın çöktüğünü başka bir hasarın olmadığını sanıyor. Oysa çok ciddi maddi hasar var. En az 5 bin civarında ev oturulamayacak durumda. Herkesin düzeni şu veya bu ölçüde bozuldu. Hükümet depreme zamanında müdahale etti mi, etti. Bazı bakanlar uzun süre burada kalarak çalışmaları yerinde incelediler. İlk anda çöken binanın az olması devletin bütün gücünü o noktalara odaklamasına ve birçok vatandaşımızın enkazdan sağ çıkarılmasına neden oldu. Bizde bir hastalık var tuttuğumuz partinin yanlışlarını, karşısında olduğumuz partinin doğrularını görmüyoruz. Bu hastalıklı bir tutumdur. Bu büyük felakete de böyle yaklaşırsak hiçbir sorunumuzu çözemeyiz.

-Öyle mi yaklaşıldı?

Öyle yaklaşımlar oldu. Depremin ilk gününden itibaren her partiden belediyeler imkanlarını seferber ettiler. Ne yazık ki, bu belediyeler içinde sadece iktidar partisinin belediyeleri öne çıkarıldı. Diğerleri gölgelendi. Bu bir vicdan iflasıdır. Halbuki CHP’de,AKP’de,İYİ Parti’de buradaydılar. CHP’nin Ankara, İstanbul, Adana, Mersin Belediyeleri, AKP’nin Kahramanmaraş ve Yüreğir belediyeleri buradaydı. Yardımın partisi siyaseti olmaz. Keza parti liderleri de tek tek Elazığ’ı ziyaret ettiler.CB Erdoğan, İYİ parti lideri Meral Akşener,CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Gelecek partisi lideri Ahmet Davutoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Elazığ’a gelerek ziyaretlerde bulundular. Ayrım gözetmeksizin hepsine teşekkür etmek gerekir.

-Deprem sonrası çalışmaları, hasar tespit komisyonlarının çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

-Maalesef çalışmalar yeterli değil, koordinasyonda yok. Özellikle hasar tespit çalışmalarında ciddi yanlışlar yapılıyor. Vatandaşa evine girme ağır hasar var deniliyor, ama rapor tanzim edilirken az hasarlı veya orta hasarlı raporu tutuluyor. Hükümeti çok masrafa sokmayalım gibi bir hassasiyet göze çarpıyor. Bu çok yanlış. İnşaallah yanılıyorumdur. Ama bu tip yakınmaları birçok depremzededen bizzat duydum. Millet yoksa devlet de yoktur. Devlet millet için vardır. Görevi insanı yaşatmaktır. Vatandaş niye vergi veriyor? Bu günler için. Devleti bu günlerde de yanında görmeyecekse ne zaman yanında görecek? Hiçbir insan hayatı paraya pula feda edilemez. Bu şehir devletin olmadığı yerde ben varsam devlet var demiş bir şehirdir. Şimdi o devleti yanında görmek istemesi hakkıdır.

-Koordinasyon yok dediniz, depreme önceden hazırlık yapıldığına dair bir intiba edindiniz mi?

-Edinmedim, başta belediye olmak üzere ilgili kurumların hiçbir hazırlığının olmadığı görüldü. Aylardır uzmanlar Elazığ’da deprem olacağını söylüyorlardı. Hazırlık böyle mi olur? Belediyenin çok önceden toplanma alanlarını tespit etmesi gerekirdi. Depremden sonra nereyi boş buldularsa oraya çadır kurdular. Vatandaş çamur içinde yaşıyor. Hazırlık olsaydı böyle mi olurdu? Tuvalet yok, banyo yapma imkanı yok, su yok, yeterli ısınma yok. İnsanın ihtiyacı sadece yemek içmekten ibaret değil ki? Dünyanın her yerinde seyyar tuvaletler, banyolar var, bu tip felaketlerde devreye sokulan. Daha toplanma alanlarına tek bir seyyar tuvalet bile getirilemedi, siz hangi hazırlıktan bahsediyorsunuz? Vatandaş tuvalet banyo ihtiyacı olduğu zaman korka korka evine gidip ihtiyacını gideriyor.

-Siyasetçilerimiz iyi sınav verdi mi?

Kişisel değerlendirmeleri doğru bulmuyorum, bunu Elazığ halkı değerlendirsin. Sadece şu kadarını söyleyeyim 4 kişinin öldüğü Malatya’nın depremden etkilenen bölgeleri afet bölgesi ilen edildi, her tarafı enkaza dönen Elazığ afet bölgesi ilan edilmedi.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ Mİ?

-Bazıları afet bölgesine karşı çıkıyor?

-İşte siyasi bakış dediğim bu. Partim ne diyorsa doğrudur modunda olan insanlar var. Kendilerine ait bir fikirleri olmadığı için birilerinin söylediğini tekrar edip duruyorlar. Bu da bizi çözüme götürmüyor. Olduğumuz yerde debelenip duruyoruz. Televizyonlar kerameti kendinden menkul adamlarla dolu. En çok da bilmedikleri konularda konuşuyorlar. Elazığ’ın bu her konunun uzmanı tiplerden kurtulması lazım. Afet bölgesi ilan edilirsek iyi olmaz diyenler var. Sebep sorsanız söyleyecek hiçbir şeyleri yok. Kötüyse Malatya niye afet bölgesi ilan edildi? Düzce’de sel felaketi oldu 2 kişi öldü Düzce afet bölgesi ilen edilerek yaraları sarıldı. Daha önce sel ve toprak kayması yüzünden Rize’de afet bölgesi ilan edilmişti. Bu depremden etkilenen Adıyaman/Gerger’in bile afet bölgesi ilan edildiğini medya haberlerinde ifade ediliyor. Bunu Bakanlar Kurulu yapacak, zor bir şey değil. İçeriğini de yine bakanlar kurulu belirleyecek. Her yer için geçerli bir afet bölgesi kriteri veya uygulaması yok. Bölgenin ihtiyaçları neyse ona göre muhtevasını bakanlar kurulu belirleyecek.

-Faydası nedir?

Faydası devletin bütün imkanlarını seferber etmesi, hastanelerin ücretsiz hizmet vermesi, borç ve kredilerin daha uzun vadeye yayılması. SSK ödemelerinin ertelenmesi veya devlet tarafından yapılması. Yıkılan evlerin devlet imkanları ile çabucak yapılması, tüm kurumların afetin zararlarını izale etmeye odaklanması, maddi zararların büyük kısmının devlet tarafından karşılanması gibi faydaları var. Elazığ’ın buna ihtiyacı yok mu?

-Gerger de mi ilan edildi?

Evet, Gerger de ilan edildi, Elazığ depreminden etkilendiği için. Düşünebiliyor musunuz, Elazığ depremin merkez üssü, her yer afet bölgesi ilan edildi Elazığ hariç. Biraz önce siyasileri başarılı buluyor musunuz dediniz, işte o sorunun cevabı.

ELAZIĞLININ SURİYELİ KADARDA MI DEĞERİ YOK?

-Sizinle mülakat yaparken bir haber aldım, biraz önce mecliste oylama yapılmış, Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesine dair CHP/İYİ parti teklifi MHP ve AKP oyları ile reddedilmiş.

-İyi ve doğru bir teklifi kim yaparsa yapsın onu desteklemek gerekir. Felaketler bizi birleştirmeyecekse bizi ne birleştirecek? Bu gibi durumlarda tek partimiz var; Türkiye partisi, o partinin amblemi de ay yıldızdır. Böyle düşünmek gerekir. Elazığ’ın yarasını sarmayı reddedeni de millet reddeder. Zaten milletin canı burnunda. Valiliğe gidiyor, ordan Çevre Şehirciliğe yönlendiriliyor, oraya gidiyor, İlbank’a git diyorlar. Vatandaş ne yapacağını, yarasını nasıl saracağını şaşırmış durumda. Bu işler tek merkezden yönetilir vatandaşa böyle eziyet edilmez. Buna bir de Suriyelileri eklemek gerekir. Her yerde en öndeler. Elazığlı vakurdur, onurludur, yemek kuyruğuna, giyecek kuyruğuna girmek istemez. Hele kavga yapmak hiç istemez. Yanlış bir siyasetle Türkiye’nin başına bela edilen bu adamlar her yerde milletin önündeler. Sabrın, tahammülün de bir sınırı var. Bu insanlar içinde gerçekten deprem mağduru varsa ayrı bir Çadırkent’te barındırılmalıdırlar. Misafir ev sahibini dövmeye kalkarsa orada huzur olmaz,tahammül de olmaz. CB Suriyelilere 40 milyar dolar harcandığını söylüyor. Bir Milyar dolar da Elazığlılara harcansa nolur? Elazığlıların o kadarda mı değeri yok?

TEK PARTİMİZ VAR: ELAZIĞ

-Son olarak bir mesajınız var mı?

-Siyasetçilerim imtihan edildiği zamanlar vardır. Bu tür felaketler seçtiklerinizin kalibresini gösterir. Siyasetçiler görevlerini iyi yapmalı. Bizde bir söz var ağlamayan çocuğa meme vermezler diye. Sivil toplum kuruluşları parti meddahlığını bırakıp vatandaşın sesi, soluğu olmalı. Seslerini yükseltmeli, görevini doğru yapmayanları teşhir etmeli. İlgili kurumlar gecikmeden bir veri tabanı oluşturmalı, planlamalar yapılmalı. Deprem gününden itibaren tek partimiz vardır, o da Elazığ’dır. Yaralarımızı bir an önce sarmalıyız, hepimizin yapacağı şeyler vardır. El birliği ile bu felaketi en az acı ve hasarla bitirmeli,dar particiliğe Elazığ’ı feda etmemeliyiz.

-Teşekkür ederiz bu güzel sohbet için..

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK2346
 • 2Trabzonspor2245
 • 3Galatasaray2345
 • 4Sivasspor2345
 • 5Alanyaspor2339
 • 6Fenerbahçe2338
 • 7Beşiktaş2337
 • 8Göztepe2234
 • 9Gaziantep FK2331
 • 10Gençlerbirliği2327
 • 11Antalyaspor2325
 • 12Yeni Malatyaspor2224
 • 13Denizlispor2324
 • 14Çaykur Rizespor2224
 • 15Konyaspor2321
 • 16MKE Ankaragücü2320
 • 17Kasımpaşa2319
 • 18Kayserispor2316
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA