YEREL
Giriş Tarihi : 24-02-2020 08:34   Güncelleme : 24-02-2020 08:34

BAKAN SELÇUK: EK PUAN SÖZ KONUSU DEĞİL

BAKAN SELÇUK: EK PUAN SÖZ KONUSU DEĞİL

Yaşanan depremin ardından Elazığ'a ziyarette bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, depremin etkisini gösterdiği illerde 98 okulun kullanım dışı bırakılması yönünde karar aldıklarını açıkladı. İlimizde 33'ü okul binası 4'ü kurum binası olmak üzere 37 eğitim binasında ağır ve orta hasar oluştuğunu belirten Bakan Selçuk, bu nedenle İlimizde tam gün eğitimden ikili eğitime geçileceğini de aktardı. Ayrıca İlimizdeki öğrencilerin sınavlarda ek puan beklediği yönündeki talebini değerlendiren Bakan Selçuk," Ek puan meselesi eğitimsel bir mesele olmanın ötesinde hukuki bir meseledir. Bir ek puan söz konusu değil. Çünkü sınavların iptal edilmesi ve sınava giren tüm çocukların sınavının riske girmesi söz konusu." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 6,8 büyüklüğündeki depremle sarsılan İlimize bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, "Deprem coğrafyamızın bir gerçeği. Bu anlamda öncelikle İran’ın Hoy kenti merkezli deprem sonrasında Van’ın Başkale ilçesinde hayatını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sayın İçişleri Bakanlığımız AFAD koordinasyonunda gerekli müdahale ve destek çalışmalarına başlandığını biraz önce açıkladı. Biz de bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bize ilk ulaşan bilgilere göre Başkale, Saray, Gürpınar ilçelerimizdeki birkaç köy okulumuzda ufak çaplı maddi hasar meydana geldi. Onun dışında bölgemizdeki diğer okullarımızla ilgili şuan bir sıkıntı söz konusu değil. Kesin durum teknik incelemeler sonrasında belirlenecektir. Bu okullarımızda kesin hasar tespiti tamamlanıncaya kadar geçici süreyle taşımalı eğitim gerçekleştirileceğiz." dedi. 

"OKULLARDA 65 BİN VATANDAŞA BARINMA HİZMETİ SAĞLANDI"

Konuşmasının devamında İlimizde yaşanan deprem sonrasında yapılan çalışmalara değinen Bakan Selçuk, şunları söyledi: "Milli Eğitim Bakanlığı olarak ülkece derin üzüntü duyduğumuz ve devlet millet kenetlenmesinin yürekleri ısıtan örneklerinden birini daha verdiğimiz bu depremin ardından yine Elazığ’dayız. Deprem haberini alır almaz verdiğimiz ilk talimat Sayın İçişleri Bakanlığımızla, valimizle ve AFAD ile irtibatlı bir şekilde okullarımızın kapılarının vatandaşlarımıza 24 saat açılması şeklindeydi. Depremden etkilenen evleri zarar gören veya bir nedenden dolayı evlerine girmek istemeyen vatandaşlarımızın dışarıda mağdur olmaması için okul müdürleri ve yöneticilerimizi göreve çağırdık. Bu kapsamda depremin ilk gününden bugüne kadar okullarımızda yaklaşık 65 bin civarında vatandaşımız barınma hizmet sağladı. Tahsis ettiğimiz okulların yanı sıra spor salonları ve diğer binalarımızla beraber 265 öğrenci ve ailesi halen barınmaya devam etmektedir. Diğer yandan öğretmenlerimiz bölgede birer toplum gönüllüsü olarak canla başla çalıştılar. Bu çalışmalarda gönüllü olmak isteyen binlerce öğretmen ve yöneticilerimizden mail aldık. İlk andan itibaren oluşturduğumuz 500 kişilik öğretmen havuzumuzda görev alan öğretmenlerimiz vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması hususunda AFAD ve kriz merkeziyle koordineli bir şekilde çalıştılar. Veri girişinden psiko sosyal desteğe kadar her türlü hizmeti yaptılar ben kendilerine huzurunuzda özel olarak teşekkür etmek istiyorum. Fiziksel yıkım gücü yüksek olan doğal afetler aynı zamanda sosyolojik ve psikolojik  yıkımlara da yol açabiliyor. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı olarak çocuklarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın psiko sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanı arkadaşlarımızın katılımıyla çok büyük çaplı çalışmaları hayata geçirdik. Bugüne 11 bin 251 çocuk, 17 bin civarına yetişkin olmak üzere 28 bin vatandaşımıza psiko sosyal destek sağlandı, sağlanmaya da devam ediyor bu çalışmalarımız aralıksız bir şekilde sürecek."

"ÖĞRETMENLERİMİZ, ÖĞRENCİLERİMİZİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK İÇİN YOĞUN BİR ÇABA İÇERİSİNDELER"

Bakanlık olarak bizim için önemli olan bir başka husus daha var, tatil süresinin uzamasından dolayı kaynaklanan telafi eğitim ihtiyaçları. Bugün görüyorsunuz Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ndeyiz. Bu lisemizde öğretmenlerimiz hazır çocuklarımız burada ve 10 Şubat’tan bu yana her türlü eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için tedbirleri almış bulunuyoruz. Özellikle sınava hazırlanan çocuklarımızın ihtiyaçları konusunda eğitim bilişim ağı çerçevesinde bir hizmeti de başlatmış bulunuyoruz. Bu ücretsiz internet erişimi yoluyla hayata geçiyor ayrıca öğretmenlerimiz akıllı tahtada öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir çaba içerisindeler. Derslerinden geri kalmamak için her türlü hazırlığı yapıyoruz. Öğrencilerimizle biraz önce konuşma imkanım oldu bu hazırlıklardan dolayı çok memnunlar motivasyonları yükseliyor. Velilerimizde müsterih olsunlar her türlü kaynak ihtiyacı her türlü akademik destek ihtiyacı ve eğitim ihtiyacı konusunda sayın valimizle irtibatlıyız. Milli Eğitim Müdürümüzün gözetiminde de buradaki bütün öğretmen arkadaşlarımız, okul müdürü arkadaşlarımız bu ihtiyaçların karşılanması konusunda gereken hazırlıkları yaptılar ve çalışmaları sürdürüyorlar.

"TAM GÜN EĞİTİM UYGULAMASINDAN İKİLİ EĞİTİME GEÇİLDİ"

Elazığ'da tam gün eğitimden ikili eğitime geçildiğini belirten Bakan Selçuk, "Bir başka husus ise oluşturulan hasar tespit komisyonu.  Bilindiği  üzere 24 saat esasına göre hasar tespit çalışmaları sürdürüldü. Bu çalışmalar esasında ilçeler dahil olmak üzere Elazığ’da 33’ü okul binası 4’ü de kurum binası olmak üzere 37  binada ağır ve orta hasar oluştuğu tespit edildi. Bunlarla ilgili de her türlü hazırlıklar, çalışmalar devam ediyor.  Hasar gören bu eğitim kurumlarımızda bölgede yaklaşık 98 okul binamızı kullanım dışı bırakma kararı aldık. Bu rakam Elazığ dışında Malatya, Adıyaman ve Diyarbakır’daki binalarda dahil. Yarın Elazığ’da okul zili çalacak doğaldır ki eğitim öğretim süreci nasıl hayata geçecek bu konuda merak edilen hususlar var. Velilerimiz bilsinler ki öğretmenlerimizin bilgisi ve yöneticilerimizin çabası dahilinde öğrencilerimizin ilişkilendirildiği tüm okullarımızda tam gün eğitim uygulamasında ikili eğitime geçilmiştir. Yeni okullarımız hazır hale gelinceye kadar hiçbir öğrencimiz sıkıntı yaşamadan eğitim öğretim devam edecektir. Hangi öğrencimiz bulunduğu konuma bağlı olarak en yakın okula ilişkilendirilecektir bu çalışma bitti ve hazırız. İl merkezinde boşaltılan 17 okulumuzdaki yaklaşık 9 bin öğrenci, ilçelerimizde boşaltılan 2 bin civarındaki öğrenci toplamda ise 11 bin civarındaki öğrencimiz bugün itibariyle yarın hangi okulda bulunacaklar belirlendi ve gerekli iletişim sağlandı. Ayrıca konteynır kentte konaklayacak öğrencilerimiz var ancak şuan için konteynır kentte kimin kalacağı çok net değil. Bu durum belirlendiğinde de öğrencilerimizle ilgili her türlü tedbir alınacak. Aziz milletimizin kültürel kodlarında yüz yıllardır var olan imece geleneğini bir kez daha  görüyoruz bu depremde  eller birleşti güçler bir araya geldi ve hayırseverlerimiz Elazığ’ımıza 21’i okul 1’i spor salonu olmak üzere yeni banalar kazandıracaklar. Bu hususta her türlü eksiği de Milli Eğitim Bakanlığı olarak tedbirlerimizi aldık hayırseverlerimize şükranlarımı sunuyorum. Bilsinler ki gösterdikleri bu dayanışma, sergiledikleri yüce gönüllülük devletimizin ve milletimizin gücüne güç katmıştır." şeklinde konuştu.

"EK PUAN SÖZ KONUSU DEĞİL"

Konuşmasının sonunda bir gazetecinin sınava hazırlanan öğrencilere ek puan verilip verilmeyeceğine ilişkin sorusunu cevaplayan Bakan Selçuk, "Ek  puan meselesi eğitimsel bir mesele olmanın ötesinde hukuki bir meseledir. Bunu gerekli hukuk kurumlarıyla da danışarak istişare ederek değerlendirme imkanımızda oldu. Bir ek puan söz konusu değil çünkü sınavların iptal edilmesi ve sınava giren tüm çocukların sınavının riske girmesi söz konusu. O nedenle hukuki konudaki danışmanlarımız, uzmanlarımız ve hukuk kurumlarımızdan aldığımız geri bildirimlerde bunun bu şekilde olmasının daha doğru olacağını gösteriyor." dedi.  

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA