YEREL
Giriş Tarihi : 27-02-2020 14:22   Güncelleme : 27-02-2020 14:22

ALAN: GÜN SUSMA GÜNÜ DEĞİLDİR

ALAN: GÜN SUSMA GÜNÜ DEĞİLDİR

İrfan ARSLAN

*ETSO eski başkanı İdris Alan, 24 Ocak depreminin ardından ETSO’nun bugünkü Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’ın yaptığı açıklamalar ile ilin yöneticileri ve siyasetçilerine sıkıntılı bir süreç yaşattığını belirtti.

* Alan, Elazığ’ın Teşvik’te 6. Bölgeye kendi dönemlerinde alındığını, bugünkü yatırımlarında bu nedenle ilimize geldiğini söyledi.

*ETSO’nun Amiral Gemisi olduğunu, ilimizdeki esnafların, işadamlarının hakkını koruması gerektiğini belirten Alan, ” Depremin ardından ilimizde mağdur olan vatandaşlarımıza yapılacak olan çalışmalarda haklarını koruyacak adımları atması gerekirdi. Atmadılar.” dedi.

*Alan: "AFAD’da ETSO’nun temsilcisi olan üyelerin ihaleye girip iş almaları doğru değil. Bu işleri ilimizde yapacak olan diğer firmalar almalı. Bu ihalelerde ETSO kimliği kullanılmamalı. ETSO’nun görevi Elazığ’ın hakkını aramaktır."

*Alan: "Bu depremin ardından ilimizin ve insanlarının kazanması adına ETSO’nun ilimizdeki tüm sivil toplum kuruluşları ile ortak hareket edip Elazığ lobisi oluşturması, ilimizde yapılacak olan çalışmalar veya ilimizin kazanımları için bur rapor hazırlayıp bunu başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili Bakanlıklara vermesi gerekirdi, yapılmadı."

*Alan: "ETSO Başkanı Tribünlere oynamayacak. Tereddütleri varsa çıkıp bunları açıklayacak Burada önemli olan Elazığ’dır."

*Alan: "ETSO Başkanı 'İşlerin selameti için susuyoruz' açıklaması yapmamalı. Çıkıp konuşmalı. İlimizin ve İnsanlarımızın sorunlarına çözüm getirecek adımları atmalı.”

24 Ocak’ta İlimizde meydana gelen depremin ardından ilimizin ve depremzedelerin sıkıntılarına çözüm getirme çalışmalarında şehre gelen Bakanların ve diğer kurumların yaptığı çalışmalara, ilin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığınında katkıda bulunması gerektiğini belirten ETSO eski Başkanı İdris Alan, "ETSO bu süreç içinde beklenilenin uzağında kalmıştır. Gerekli adımları atmadığı gibi ETSO Başkanı Asilhan Arslan yaptığı açıklamalar ile ilimizin yöneticilerini ve siyasetçilerini zor durumda bırakmıştır. Depremin yaralarının sarılması çalışmalarında ETSO Yönetim Kurulunda yer alan deprem sonrası ilimizdeki çalışmaları koordine merkezi konumunda bulunan AFAD’da gayri resmi olarak bulunan ETSO yöneticilerinin ihaleye girip iş almaları da doğru değildir. ETSO’nu görevi Elazığlıların hakkını aramak ve yapılan ihalelerde ilimizdeki müteahhitlerin iş almalarını sağlamaktır. Öyle sustum küstüm ile bu işler olmaz.O zaman istifa et.” dedi

"ELAZIĞ'IN 6. BÖLGEYE ALINMASI BENİM DÖNEMİMDE OLDU"

ETSO eski Başkanı İdris Alan, ETSO'nun mevcut yönetimine sert çıkarak şunları söyledi:

“ Elazığ’a yatırım gelmesi noktasında ben Başkanlığım dönemimde, ilimizin Teşvik uygulamasında 4. Bölgeden 6. Bölgeye alınması gerektiğini sürekli olarak talep ettim. Başbakan Binali Yıldırım’ın Çankaya’da yaptığı toplantıda kalkıp bu konuda ki talebimizi yeniledik. Hem de Olağanüstü Hal uygulandığı bir dönemde. Sonuçta Başbakanımız da bu talebimizi uygun görerek Elazığ’ı Teşvik’te 6. Bölgeye aldı.Bugün ilimize yatırım geliyorsa bu nedenledir. ETSO Depremin ardından, bu konuda 2011 yılında büyük bir deprem yaşayan Van’ı örnek almalıydı. ETSO Başkanı Asilhan Arslan Van TSO Başkanını arayıp depremin ardından ne gibi çalışmalar yaptıklarını sorabilir buna göre de ilimiz depremin ardında ki süreci idare edebilirdi. Kalkıp “ Elazığ Afet Bölgesi İlan edilmeli” deyip sonrada susmakla bu işler olmaz.

"ETSO BAŞKANI BEN OLSAYDIM ÇALIŞMALARDA ASLAN PAYININ ELAZIĞLI MÜTEAHHİTLERE VERİLMESİNİ TALEP EDERDİM"

ETSO’nun görevi ilimizin ve ilimizde ki insanların haklarını korumaktır. Enkaz kaldırma çalışmalarında ilimizde ki firmalar varken dışarıdan gelen firmalar büyük paralar kazandı. Şimdi deprem konutları yapılıyor. Bu işin önemli bir bölümü dışarıdan gelen müteahhitlere verilmiş durumda.ETSO Başkanı ben olsaydım İçişleri Bakanımıza gidip bu çalışmalarda  aslan payının Elazığlı müteahhitlere verilmesini talep ederdim. Elazığlı çok büyük firmalar var. Yapmadılar. Depremzedelerin bu konuda mağduriyet yaşamaması adına  ilimizde ki tüm Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelip bir rapor hazırlar, Elazığ’ın hakkını aramak adına başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili tüm Bakanlıklara bu raporu verirdim. Yapmadılar. Elazığ Lobisini oluşturamadılar.

"BU İŞLER SUSMAKLA, KÜSMEKLE OLMAZ"

Bu işler tribünlere oynamakla olmaz. Açıklama yaptığın zaman arkasında duracaksın. Yanlış yönlendirilmiş isen bunu çıkıp konuşacaksın. Öyle susmakla, küsmekle “ İşlerin selameti için susuyoruz” demekle hiç olmaz.Gün susma günü değildir.Gün Elazığ’ın ve Elazığlıların hakkını arama günüdür.

"ETSO ÜYELERİNE YÖNELİK NE YAPTI?"

Depremin ardından kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurum ve kuruluşlar deprem nedeniyle vatandaşların ödemelerine üç aylık erteleme yaptılar. ETSO üyelerine yönelik ne yaptı. Van TSO depremin ardından 2011 ve 2012 yıllarına ait üyelik aidatlarını almadı, sonraki dört yılda da faizlerini almadı. Bizim ETSO bu konuda üyelerine yönelik ne yaptı? Burada önce üyelerine yönelik gerekli tedbirleri almalıydı.

"ETSO KİMLİĞİ İLE İŞ ALINMASINI DOĞRU BULMUYORUM"

ETSO Yönetimde yer alan, depremin ardından AFAD Koordinasyon Merkezinde gayri Resmi olarak ETSO adına yer alan üyelerinin yapılan ihalelere ETSO kimliği ile girmesi son derece yanlış. Bu işleri ilimizde yapan onlarca firma varken, ETSO kimliği ile iş alınmasını doğru bulmuyorum. Bu konuda ki iddialar doğru çıkmıştır. ETSO Başkanından bu konuda kamuoyunu aydınlatacak açıklama yapmasını bekliyorum. Öyle Sustum Küstüm ile bu işler olmaz. Öyleyse istifa et.Burada önemli olan Elazığ’dır Elazığ’ın menfaatleridir.”

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA