YEREL
Giriş Tarihi : 25-03-2020 09:26   Güncelleme : 25-03-2020 09:26

VATANDAŞLARIN ORTAK TALEBİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ UYGULANMASI

VATANDAŞLARIN ORTAK TALEBİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ UYGULANMASI

 FAİK AKGÜN 

Bütün dünyayı etkisi altına alan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan Korona Virüsü’nün ülkemizde görülmesi sonrasında yetkililer virüsün yayılmasını engellemek için bir takım önlemler aldılar. Ancak vatandaşlar bu önlemlerin yine vatandaşlar tarafından tam olarak uygulanmadığını ifade ederek sokağa çıkma yasağının ilan edilmesini istediler. Vatandaşlar sokakların alınan önlemlere rağmen hala çok kalabalık olduğunu bu durumun ciddi bir risk oluşturduğunu belirterek Korona Virüsü’nün yayılmasını engelleyecek tek önlemin sokağa çıkma yasağı olacağını belirttiler. İşte vatandaşların yaptığı açıklamaların detayları...

“VATANDAŞLARIMIZ BİLDİKLERİNİ OKUMAYA DEVAM EDERLERSE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Korona Virüsü’nün yayılmasını önlemek için alınan kararlara vatandaşların tam anlamıyla uymadığını belirten Hakan Çakmakçı,”Hükümetimiz tarafından alınan önlemler yerinde ve uygulanması gereken önlemler olduğunu düşünüyorum. Alınabilecek önlemlerin hep¬si alındı. Bu noktada artık vatandaşlarımızın dikkatli davranması gerekiyor. Özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının yasaklamasını çok olumlu bulduğumu ifade etmek istiyorum. Yaşlılarımızdan bu karara uyma noktasında özen göstermesini istiyorum. Ancak yaşlılarımızda bu özeni gerektiği kadar göremiyorum. Bütün yaşlılarımızdan önce kendileri için, sonra torunları için bu karara uymalarını istiyorum. Genel olarak alınan kararlar yeterli vatandaşlarımız alınan önlemlere uyarlarsa ve zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmazlarsa sokağa çıkma yasağı getirileceğini düşünmüyorum. Ancak vatandaşlarımız bildiklerini okumaya devam ederlerse sokağa çıkma yasağı uygulamasından başka bir çarenin kalmayacağını düşünüyorum.” dedi

“BU İŞİN ŞAKASI YOK!”

Vatandaşların Korna Virüsü’ den korunmak için alınan kurallara uymadığını dile getiren Burak Yeter ise, “ Alınan önlemler doğru yolda ilerliyor. Ancak bir vatandaş olarak alınan önlemlerin bir kısmının ya eksik yada geç kalınmış önlemler olduğunu düşünüyorum. Ama yine de devletimiz bu noktada elinden geleni yapıyor. Ama vatandaşlarımız kurallara uymuyor ve garip bir şekilde bu kurallara uymamak için direniyor. Vatandaşlarımızın bu tavrı bütün toplumu tehlikeye atıyor.

Basınımız vatandaşlara bu virüsün insan sağlığı üzerinde nasıl tehdit oluşturduğunu çok iyi bir şekilde anlatıyor. Ama özellikle belli bir yaşın üzerindeki vatandaşlarımız inatla virüse karşı alınan önlemlere uymuyorlar. Yaşlılarımızı bu süreçte anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Eskiden evde oturma çık, hava al diyorduk, çıkmıyorlardı. Şimdi ise, çıkma bak virüs var diyoruz. İnadına dışarıya çıkıyorlar. Hepimiz büyüklerimizi bu noktada uyarmalıyız. Çünkü bu işin şakası yok . Geldiğimiz koşullar içerisinde yapılması gereken aslında sokağa çıkma yasağıdır. Ancak ülke olarak bu yasağı kaldıramayacağımızı düşünüyorum.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“DEVLETİMİZDEN TEK TALEBİM SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI İLAN ETMESİDİR”

Acilen sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi gerektiğini vurgulayan Faruk Bayır ise, “ Alınan önlemleri yerinde buluyorum. Ancak önlemler vatandaşlar tarafından tam uygulanmıyor. Vatandaşlarımızın kurallara uymaması bütün toplumu riske atıyor bu nedenle sokağa çıkma yasağının uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bakın daha bir kaç gün önce 65 yaş ve üstündeki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklandı. Ancak yaşlılarımız hala dışarıdalar. Elimizden geldiği kadar bu yaş grubundaki büyüklerimizi dışarıya çıkmamaları noktasında uyarız. Ancak evde sıkıldıklarını belirterek sokağa çıkmaya devam ediyorlar. Bir vatandaş olarak devletimizden tek talebim sokağa çıkma yasağını ilan etmesidir.” dedi.

“İNSANLAR KURALLARA UYMUYOR”

Kişisel olarak kurallara uyduğunu gerekli olmadıkça dışarıya çıkmadığını belirten Ensari Altundağ ise, “Devletimizin aldığı önlemleri gerekli ve yerinde buluyoruz. Bildiğiniz üzere alınan önlemler bizim sağlığımız için alınan önlemlerdir. Vatandaşlarımızın tamamından kendi önlemlerini almalarını rica ediyorum. Bir kaç gün zorun olmadıkça ne olur dışarıya çıkmayalım. Zorunlu olarak dışarıya çıkacaksak da maskemizi ve eldivenimizi takarak çıkalım. Bu önlemleri hem kendimiz için hem de diğer insanların sağlığı için almak zorundayız. Şuanda vatandaşlarımızda bu duyarlılığı göremiyorum. Devletimiz vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak için 65 yaş ve üstündeki vatandaşların sokağa çıkmaması yönünde karar aldı. Ancak yaşlılarımızın büyük bir çoğunluğu bu kurallara uymuyor. vatandaşlarımızın genelinde alınan önlemlere uyma noktasında çok ciddi bir sıkıntı var. İnsanlar kurallara uymuyor. Bu nedenle bir an önce sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerekiyor.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ GETİRİLMESİ GEREKİYOR! “

İhsan Arslan, “Devletimiz tarafından alınan önlemler bizim için alınan altın değerinde önlemlerdir. Biz bu noktada kişisel olarak bütün önlemlerimizi aldık ve virüse yakalanmamak için gerekenleri yapmaya çalışıyoruz. Alınan önlemeler vatandaşlar tarafından tam olarak uygulanmıyor. Örneğin 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın evlerinden dışarıya çıkmamaları gerekiyor. Ancak yaşlılarımızı evde tutamıyoruz. Alınan önlemlerin gerçek manada uygulanması için sokağa çıkma yasağının getirilmesi gerekiyor. Bu yasak süreç bitene kadar uygulanırsa hepimiz için çok iyi olacaktır. “ dedi

“VİRÜSE KARŞI ALINACAK EN ETKİLİ ÖNLEM OLAN SOKAĞA ÇIKMA  YASAĞININ UYGULANMASIDIR”

Mehmet Emin Alayurt, ise yaptığı değerlendirmede “ Devletimiz tarafından virüsün yayılmasını engellemek adına çok önlemli kararlar alındı. Vatandaş olarak bize düşen görev devletimizin almış olduğu bu kararları uygulamamızdır. Onlar bizi düşünerek bu karaları aldılar. Biz de onları düşünerek bu kurallara uymalıyız. Bu süreçte zorunlu olmadıkça kimsenin evinden çıkmaması gerekiyor. Özellikle yaşlılarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Yaşlılarımız çok kritik bir dönemden geçtiğimizi önemsemeyerek hareket ediyorlar. Sokağa çıkmamaları gerekirken inatla her gün dışarı çıkıyorlar. Bu süreçte hepimizin çok duyarlı olması gerekiyor. Ancak bu duyarlılık şuanda yok. Bu nedenle bu virüse karşı alınacak en etkili önlem olan sokağa çıkma yasağının uygulanmasını istiyorum. “ifadelerini kullandı.

“DEVLETİMİZDEN BU KARARI ALMASINI BEKLİYORUZ”

Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesini isteyen Ali Osman Tunç ise yaptığı değerlendirmede, “Devletimiz tarafından alınan önlemler yerinde önlemler ancak alınan önlemlerin vatandaşlar tarafından uygulanması noktasında problemler bulunuyor. İnsanlar sanki bu kadar ölüm yaş¬anmamış gibi hiç bir önlem almadan hayatlarına devam ediyorlar. Vatandaşların büyük bir çoğunluğu yapılan onlarca uyarıya rağmen keyfi olarak sokağa çıkıyor. Ara sokaklar yaşlılarımızla dolu. Artık sert önlemlerin alınması gerekiyor. Çünkü her geçen gün hem vaka sayısında hem de ölü sayısında artışlar oluyor. Hepimizde ciddi bir tedirginlik var. Devlet görevlilerimiz önlemlere uymayan vatandaşlarımızdan dolayı çok zor zamanlar geçiriyorlar. Bu nedenle artık sokağa çıkma yasağının uygulanması gerekiyor. Bölgemizi göz önüne aldığımızda büyük bir çoğunluğunun yaşlı insanlardan oluştuğunu görüyoruz. Sadece bu insanlarımızın sağlığını korumak için bile olsa sokağa çıkma yasağının uygulanması gerekiyor. Biz devletimizden bu kararı almasını bekliyoruz. “dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA