YEREL
Giriş Tarihi : 27-03-2020 09:19   Güncelleme : 27-03-2020 09:19

KÜÇÜK ESNAF ZİNCİR MARKETLERİN DAHA ERKEN KAPATILMASINI İSTİYOR

KÜÇÜK ESNAF ZİNCİR MARKETLERİN DAHA ERKEN KAPATILMASINI İSTİYOR

 FAİK AKGÜN 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan İl/ilçelerde tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek. şeklindeki kararnameyi değerlendiren market işletmecileri kararı olumlu bulduklarını ancak bütün marketlerin saat 21:00'de kapatılması noktasında yeniden bir düzenleme yapılmasını talep ederek küçük esnafların zincir marketlerle rekabet edemediğini bu nedenle zincir marketlerin kapanış saatinin daha öne çekilmesini istediler.

"ZİNCİR MARKETLERİN KAPANIŞ SAATİNİN DAHA ÖNE ÇEKİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Virüsün ülkemizde görülmesi sonrasında esnaflar olarak çok zor zamanlar geçirdiklerini ifade eden Tuncay Cirit, "Korona Virüsü'nün ülkemizde görülmeye başlamasıyla birlikte vatandaşların alış veriş anlayışı gerçekten ciddi manada değişti. Vatandaşlarımız bizim gibi küçük esnaflardan neredeyse alış veriş yapmayı kestiler. Gün içerisinde bir saat de sadece bir müşteri geliyor. İşletmemizi kapatmak zorunda kalacağız. Virüsün ülkemizde görülmeye başlaması sonrasında vatandaşlarımız büyük marketlere yönelerek ihtiyacının çok üstünde alış verişler yapmaya başladı. Şuanda vatandaşlarımız anlamsız bir şekilde zincir marketlere yönelerek panik halinde stok yapıyorlar. Vatandaşlarımızın ortaya koyduğu bu anlayış bizi bitirdi. Şuanda kiralarımız veremez duruma geldik. Bu noktada yetkililerimizden taleplerimiz bulunuyor. Küçük esnaf olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan kararnamede yeniden bir düzenleme yapılmasını ve zincir marketlerin kapanış saatinin daha öne çekilmesini istiyoruz. " dedi

"ESKİDEN 100 LİRA KAZANIYORSAM BUGÜN SADECE 20 LİRA KAZANIYORUM"

Kararın küçük esnaflar açısından düşünülerek yeniden değerlendirilmesini isteyen Erdal Yerlikaya ise, " İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararı olumlu buluyorum. Bu kararname virüsün yayılmasını engellemek için alınmış bir karar ve hepimizin bu karara uyması gerekiyor. Mevcut koşullarda insanlar virüs tehlikesi nedeniyle insanlar bir araya gelmekten çekiniyor. Virüs salgının ortaya çıkması ile birlikte vatandaşlarımız zincir marketlere adeta akın etti. Bu duruma bağlı olarak bir çok küçük esnaf arkadaşım gibi ben de ciromda çok büyük bir kayıp yaşıyorum. Örneğin eskiden 100 lira kazanıyorsam bugün sadece 20 lira kazanıyorum. Ciromda %80 oranında bir kayıbım var. Malesef vatandaşlar küçük esnafı tercih etmiyor. Zincir marketlerden alışveriş yapıyor. Bu kararname insan sağlığı açısından son derece önemli bir kararname ancak bu haliyle küçük esnafın daha da küçülmesine neden oluyor. Mevcut koşullarda zincir marketlerle zaten rekabet edemiyorken onlarla aynı kefeye koyulmamız gerçekten bizi daha da zorluyor. Bu noktada yetkililerden talebimiz zincir marketlerin kapanış saatini daha öne çekmeleridir." şeklinde açıklamalarda bulundu.

"VATANDAŞLAR PANİK HALİNDE ZİNCİR MARKETLERE KOŞUYOR"

Vatandaşların zincir marketlere olan ilgisinin bu kararnameyle daha da arttırdığını iddia eden İhsan Avcı ise, "Bu kararname yayımlanmadan öncede zincir marketlerden dolayı zaten bir müşteri kalabalığı yaşamıyorduk. İşletmemizin kalabalık olduğu anlarda müşterilerimiz içeri girmeyerek kendiler¬ini virüs tehdidine karşı koruyorlardı. Virüsün ülkemizde görünmeye başlamasıyla birlikte iş yapamaz duruma geldik. Şuanda yaptığımız satışlarla günlük masraflarımızı bile çıkartamıyoruz. Vatandaşlarımız dışarıya çıkmak istemiyorlar. Alış veriş yapmak için dışarıya çıkan vatandaşlarımız ise çeşit daha fazla olduğu için zincir marketleri tercih ediyorlar. Vatandaşlar panik halinde zincir marketlere koşuyor" dedi.

"KARARIN ADİL OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Kararın adil olmadığını dile getiren Özgür Tokay ise, "Virüsün yayılmasını engellemek için böyle bir karar alındı. Kararı yerinde buluyorum. Ama bu kararın küçük esnafı daha da küçülteceğini düşünüyorum. Bu karar sonrasında vatandaşların zincir marketlerin fiziki alanı geniş olmasından dolayı zincir marketlere yöneleceğini düşünüyorum. Bizlerin yani küçük esnafların işletmeleri dar olduğu için daha az müşteri kabul edeceğiz. Bu da bize ciddi bir kayıp olarak yansıyacak. Bu kararın adil olmadığını düşünüyorum. Çalışma saatleri ile ilgili alınan kararın küçük esnaflar açısından düşünülerek yeniden değerlendirilmesini istiyorum. Zincir marketlerin kapanma saati bir, iki saat öne çekilirse küçük esnafımıza ciddi bir katkı sunulacaktır. Bu noktada yetkililerimize kira ve vergi ödemek zorunda olduğumuzu ve evimizi bu işletmeler¬imiz sayesinde geçindirdiğimizi hatırlatarak bu kararın küçük esnaflar açısından düşünülerek yeniden düzenlemesini talep ediyorum." şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA