Advert

FIRAT, MÜHENDİSLİKTE 799. SIRADA

FIRAT, MÜHENDİSLİKTE 799. SIRADA
FIRAT, MÜHENDİSLİKTE 799. SIRADA İRFAN ARSLAN
Bu içerik 822 kez okundu.

İrfan ARSLAN

2017 Lisans Yerleştirme tercihlerini yapmakta olan öğrenciler için ülkemizdeki üniversitelerinde bulunan bölümlerin dünya üniversiteleri arasındaki sıralamalarını yaparak öğrencilere yardımcı olan URAP araştırma Laboravutarı ülkemizdeki üniversitelerin mühendislik alanındaki dünya üniversiteleri sıralamasını açıkladı.

URAP tarafından yapılan açıklamada, Fırat Üniversitesi mühendislik dalında dünyada ilk bin sırada yer alan üniversitelerin ve ülkemizdeki üniversitelerin bu sıralamadaki yerlerini açıkladı. Yapılan açıklamada, Fırat Üniversitesi mühendislik alanında dünya sıralamasında 799. sırada gösterildi.

 

FIRAT ÜNİVERSİTESİ DÜNYANIN İLK 1000 ÜNİVERSİTESİ ARASINDA

 

Fırat Üniversitesi’nin bilimsel çalışmaları ve çabaları, ulusal ve küresel düzeyde ses getirmeye devam ediyor. Fırat Üniversitesi; yakın zamanda yayınlanan dünya alan indeksleri sıralamasında, mühendislik alanında 799, tıp bilimlerinde 965, fizik bilimlerinde 945. sırada yer aldı. Mühendislik alanında üst üste 5 yıldır ilk 1000’de yer alarak, Türkiye’nin en önemli 10 mühendislik okulundan birisi olduğunu kanıtladı.

Sıralamalarda; ISI, Web of Science gibi açık, güvenilir kaynaklardan alınan ve yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, atıf sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, kişi başına düşen toplam doküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, kişi başına düşen öğrenci sayısı gibi bilimsel üretkenliğe dayanan veriler kullanılıyor.

FÜ Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, yaptığı açıklamada, üniversitenin iyi bir altyapıya ve değerli öğretim üyelerine sahip olduğunu, uluslararası endekslerde yayın yapan akademisyenleri teşvik ettiğini, başarılarının doğal olduğunu, buna şaşırılmaması gerektiğini belirterek, “Akademisyenlerimizin gayreti, uluslararası tanınırlığın artması ile Fırat Üniversitesi, dünyanın önde gelen üniversitelerinden birisi olacaktır. Amacımız kuruluşumuzun 50. yılı olan 2025 yılında dünyanın ilk 750-800 üniversitesinden birisi olmaktır” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık