Advert

ELAZIĞ 2. OSB, MERYEM DAĞI ARKASINA YAPILMALI

Erdoğan, “ELSAD olarak 2. Organize Sanayi için bizim daha önceden önerdiğimiz yer olan Meryem dağı arkası yaklaşık 20.000 dönüm olan arazi buradan daha iyi olduğu kanaatini halen taşıyoruz ve belirtmekte fayda görüyoruz” dedi.

ELAZIĞ 2. OSB, MERYEM DAĞI ARKASINA YAPILMALI
ELAZIĞ 2. OSB, MERYEM DAĞI ARKASINA YAPILMALI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 2859 kez okundu.

“2. ORGAZİNE SANAYİ BÖLGESİ’NİN KÖRPE KÖYE KARAYAZI MEVKİİNDE YAPILMASI UYGUN DEĞİL” DİYEN ELSAD BAŞKANI ERDOĞAN:

ELAZIĞ 2. OSB, MERYEM DAĞI ARKASINA YAPILMALI

***Erdoğan, “ELSAD olarak 2. Organize Sanayi için bizim daha önceden önerdiğimiz yer olan Meryem dağı arkası yaklaşık 20.000 dönüm olan arazi buradan daha iyi olduğu kanaatini halen taşıyoruz ve belirtmekte fayda görüyoruz” dedi.

İzzet TUMAY

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Av. Murat Erdoğan, Elazığ’da yapılması düşünülen 2. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bize göre 2. Organize’nin Körpe köyü Karayazı mevkiine yapılması uygun değildir. ELSAD olarak bizim daha önceden önerdiğimiz yer olan Meryem dağı arkası yaklaşık 20.000 dönüm olan arazi buradan daha iyi olduğu kanaatini halen taşıyoruz” dedi.

Erdoğan, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği, Elazığ’ın sanayisinin gelişmesi, yeni yatırımcılar için yer temini ve özellikle Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Elazığ’a yoğun bir yatırım talebi olması nedeniyle yeni bir organize sanayi bölgesi kurulması gerekliliğini 2 yıldan beri dile getirmektedir.  Bu amaçla bazı resmi kurumlar çalışmalar yapmış ve Körpe Köyü yakınındaki 6666 dönüm alan için 2. Organize Sanayi Bölgesi yapılması için teklif de bulunmuş konu basına yansımıştır. Bize göre, Körpe köyü Karayazı mevkiindeki bu arazi organize sanayi bölgesi için uygun değildir. Şöyle ki;

1- Arazi konum itibari ile ulaşım ve taşıma ağları üzerinde değildir. yani demiryolu, hava yolu ve  Malatya ,Bingöl Diyarbakır  çevre kara yollarına uzaktır.

2- Yine mevcut organize sanayi bölgesine ve lojistik merkeze uzaktır. Şehrin sanayisinin bulunduğu doğu bölümünden kopuk ve ters istikamettedir. Bu nedenle sanayi alanları arasında bütünsellik yoktur.

3- Su, elektrik, yol vs alt yapı hizmetlerinden uzaktadır. Özellikle su sorununun Keban barajından sağlanması düşüncesi ekstra masraf ve israftır.

4- Bu alanın kurulması ile oluşacak çevre ve hava kirliliği hâkim rüzgar ve yükseklik gibi etki değerlendirmeleri yapılmamıştır.

5- Yer ile ilgili geniş kapsamlı kamuoyu araştırmaları yapılmamış yeterince yatırımcı, STK ve halk düşünce, görüş ve önerileri alınmamıştır.

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Olarak bizim daha önceden önerdiğimiz yer olan Meryem dağı arkası yaklaşık 20.000 dönüm olan arazi buradan daha iyi olduğu kanaatini halen taşıyoruz ve belirtmekte fayda görüyoruz. Bizim tavsiye ettiğimiz bu arazi hafif engebeli olup çoğunlukla mera, hazine ve tescil dışı alandır. Arazi ulaşım yolları üstündedir. Hava, Kara ve demir yolarına nerdeyse bitişik durumdadır. Belirtilen alan ilimizin geleceği açısından organize sanayi, tarım ve gıda ürünleri işleme ve paketleme organize sanayi  veya ihtisaslaşmış sanayi alanları ve vasıflı  küçük sanayi siteleri, serbest bölge, fuar alanı ayrıca çıraklık eğitim merkezleri olacak bir alandır. İlimizin sanayisinin büyümesi, şehrin buna bağlı olarak kalkınması ve istihdamın sağlanması için 2053'e kadar ihtiyacı karşılayacak modernlikte büyük bir projedir.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X