Advert

YANILMAZ: 2018'İN SONUNDA HAMZABEY’İN SUYU ELAZIĞ’DA

Yanılmaz, “Bir sıkıntı olmazsa 2018 yılının sonunda Hamzabey Barajı'nın suyunu Elazığ’da içme suyu olarak kullanmaya başlayacağız. Elazığ, 2050-2060 yılına kadar herhangi bir içme suyu problemi yaşamayacak. Bu tabi ki 2060 yılında Elazığ içme suyu sorunu yaşayacak anlamına gelmiyor. Bu barajın değişik noktalardan yine beslenmesiyle ebediyen Elazığ’ın içme suyu problemi bu şekilde giderilmiş olacak” dedi.

YANILMAZ:  2018'İN SONUNDA HAMZABEY’İN SUYU ELAZIĞ’DA
YANILMAZ:  2018'İN SONUNDA HAMZABEY’İN SUYU ELAZIĞ’DA İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1839 kez okundu.

 

İzzet TUMAY

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ’ın içme suyu meselesini çözecek Hamzabey Barajı isale hattı çalışmaları, Karşıyaka Mahallesi’nde çalışmaları devam eden ‘arıtma tesisi’, 12 yeni büyük depo, belediyede son günlerden yapılan görev değişiklikleri başta olmak üzere birçok önemli konu hakkında gazetemiz HaberKent’e ‘özel’ açıklamalarda bulundu.

Haber Müdürü İzzet Tumay’a konuşan Başkan Yanılmaz, kısa bir süre önce çalışmaları yerinde görüp, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldığını belirterek, şunları söyledi: “Elazığ’ın içme suyunun temin edileceği Hamzabey Barajı’ndaki çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Hamzabey Barajı İçme Suyu Tesisi dört ana bölümden oluşuyor. Bunlardan bir tanesi; barajın gövdesi. Baraj gövdesi yüzde 85’lerin üzerinde. Diğeri ise isale hattı. İsale hattı ile ilgili ihale yapıldı ve müteahhit firma çok hızlı bir şekilde çalışmalarına başladı.

 

ÇALIŞMALARI YERİNDE DENETLEDİK

 

Önceki gün bizler de belediye meclis üyelerimizle birlikte yapılan çalışma bölgesindeydik. Çalışmaları yerinde denetledik. Bir diğer çalışmamız ise Karşıyaka Mahallemizde devam eden arıtma tesisidir. Buradaki arıtma tesisi dünya standartlarında çok özel bir çalışmadır. Hamzabey Barajı’ndan gelen su öncelikle bu arıtma tesisimize gelecek, bu su arıtma tesisimizde arıtıldıktan ve bir kaynak suyu kalitesine dönüştürüldükten sonra hatlara verilecek ve evlerden kullanılacak.

 

DEĞİŞİK BÖLGELERDE 12 YENİ DEPO

 

Bir diğeri de; Elazığ’ın değişik bölgelerinde yaptığımız 12 adet depo. Bunlardan en büyüğü hemen arıtma tesisi yanında yaptığımız depodur. Diğer depolar da o yapıldıkları bölgenin içme suyu ihtiyacına göre büyüklükleri seçilmiş olan depolardır. Bunların da yapımları devam ediyor.

 

PALU, KOVANCILAR VE 4 BELDE FAYDALANACAK

 

Hamzabey Barajı’ndan Elazığ’a gelecek sudan biz özellikle güzergah üzerinde bulunmaları nedeniyle hem Palu’nun hem de Kovancılar’ın faydalanmasıyla ilgili irademizi ortaya koyduk ve protokolü imzaladık. Yine Yazıkonak, Akçakiraz, Yurtbaşı, Mollakendi beldelerimiz de Hamzabey Barajı’nın içme suyundan faydalanacak.

 

2018 YILININ SONUNDA SUYU KULLANMAYA BAŞLAYACAĞIZ

 

2018 yılının sonuna doğru inşallah Hamzabey Barajı’nın suyunu Elazığ’da evlerimizde içme suyu olarak kullanmaya başlayacağız. Planlanan, programlanan budur ve olağanüstü bir şey olmazsa, yapımlardan herhangi bir problem yaşanmazsa ki en büyük engel şu anda isale hattıdır. İsale hattı da hızlı bir şekilde devam ediyor. Yani bir sıkıntı olmazsa 2018 yılının sonunda Hamzabey Barajı’nın suyunu Elazığ’da içme suyu olarak kullanmaya başlayacağız inşallah. Bu şu demektir; 2050-2060 yılına kadar herhangi bir içme suyu problemi yaşanmayacak. Bu tabi ki 2060 yılında Elazığ içme suyu sorunu yaşayacak anlamına gelmiyor. Bu barajın değişik noktalardan yine beslenmesiyle ebediyen Elazığ’ın içme suyu problemi bu şekilde giderilmiş olacak. Gelinen nokta itibariyle çalışmalar Arıcak yolu üzerinde, Alacakaya’ya yaklaşık 10 kilometre kala buraya kadar geldi. Bu bölgeden itibaren de hızla Elazığ’a doğru ilerliyor.”

 

“BÜTÜN TEDBİRLERİMİZİ ALDIK”

 

Hamzabey Barajı ile ilgili beklenmedik bir sıkıntı yaşanması durumunda Elazığ’ın su konusunda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşıp karşılaşmayacağı konusuna da açıklık getiren Yanılmaz, “Böyle bir sıkıntı yaşamayacak Elazığ. Biz bütün tedbirlerimizi sanki Hamzabey Barajı’ndan su gelmeyecekmiş gibi alıyoruz. Ona göre çalışmalarımızı yapıyoruz. Hamzabey Barajı’ndan su gelmese dahi bizim içme suyunda herhangi bir problemimiz olmaz. Hamzabey Barajı’ndan su gelince ne olacak; Elazığ’daki kuyularımızdan su ‘çekmemiş’ olacağız. Dolayısıyla yer altı sularımız yer altında kalmış olacak” dedi.

 

BELEDİYEDEKİ GÖREVDEN ALMA VE GÖREV YERİ DEĞİŞİKLİKLERİ

 

Elazığ Belediyesi’nden yaşanan görevden alma ve görev yeri değişiklikleri ile ilgili de konuşan Yanılmaz, şunları söyledi: “Belediyemizde değişik zamanlarda müdürlükler arası başkan yardımcılıklarında değişiklik oluyor. Bu çok doğal ve tabii bir durum. Bazen bir müdürlükte başarılı olan arkadaşımızı bir başka müdürlükte de başarılı olması için yer değişiklikleri yapılıyor ve bu bizim iş yürüyüşündeki hızımız akabinde iş disiplinimiz, verimlilik ve pratik sonuçları göz önüne alarak değişiklikler yapılıyor.

 

BU BİR BAYRAK YARIŞI

 

Bu şuna benziyor; sahaya çıkan 11 kişilik futbolcu teknik direktörün oyunun gidişine bakarak futbolcuların yerlerini değiştirmesi, sağdakini sola, soldakini sağa alması ve yedekleri de bazen sahaya sürüp diğerini alması anlamına geliyor. Bu o anda maçtan çıkan futbolcunun çok beceriksiz olduğu anlamına gelmez. Onun yerine gelenin de çıkandan üstün olduğu anlamına gelmez. Bu bir bayrak yarışıdır. Hangi görev verilirse o görevde en başarılı olmanın mücadelesini vermemiz lazım. Ben şunu hep diyorum; Elazığ Belediyesi’nde bana verilen görev ‘çay getirmek’ görevi ise ben o çayı en iyi şekilde yapıp, en iyi şekilde sunup, en iyi şekilde içilmesini temin etmek için mücadelemi veririm. Hedefimiz de budur.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor