Advert

KENT MEYDANINA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İSMİ VERİLECEK

Yarışmaya katılan 19 proje arasında Mehmet Cemil Aktaş’ın projesi birinci oldu. Belediye’nin 2019 yılı programında yer alacak olan Kent Meydanı’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi verilecek.

KENT MEYDANINA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İSMİ VERİLECEK
KENT MEYDANINA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İSMİ VERİLECEK İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1269 kez okundu.

KENT MEYDANI TASARIM VE MİMARİ PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI, ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

KENT MEYDANINA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İSMİ VERİLECEK

İzzet TUMAY

Elazığ Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Elazığ Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması’nın ödül töreni Kültürpark'ta gerçekleştirildi.

Ödül törenine Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şevket Toraman, jüri üyeleri, mimarlar, bazı STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Elazığ Belediyesi tarafından, Elazığ il merkezinde bulunan Öğretmen Evi önü, Ahmet Aytar Meydanı, Çaydaçıra Parkı ve Elazığ Valilik binasına kadar bulunan yaklaşık 65 dönüm alan üzerinde mimari, peyzaj ve ulaşım düzenleme projesiyle oluşturulacak olan Kent Meydanı’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi verilecek.

 

19 PROJE YARIŞTI

 

Yarışmaya katılan 19 firmadan Mehmet Cemil Aktaş’ın projesi birinci olurken, Aktaş, ödülünü Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın elinden aldı. Jüri üyelerinin konuşmalarının ardından kürsüye gelen Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 3,5 yılda Elazığ’da çok önemli projeleri hayat geçirdiklerini, bu projelerin birçoğunun ödüle layık görüldüğünü belirterek, özellikle Şehit Fethi Sekin Mesire Alanı’nın Elazığ için çok büyük bir proje olduğunu söyledi.

 

“MEYDANA, CUMHURBAŞKANIMIZIN İSMİNİ VERECEĞİZ”

 

“Böylesine önemli ve büyük projemize verilecek olan isim benim için çok önemli. Bu nedenle; dünya lideri, dik duruşu ile tüm dünyaya örnek olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini 2019 programımıza aldığımız Kent Meydanı’na vermeyi düşünüyoruz” diyen Yanılmaz, sözlerine şöyle devam etti: "Tabi bu projeyi benim açımdan anlamlı kılan farklı bir olgu ise bu proje bittiğinde vereceğimiz isimdir. 3,5 yıllık süre içerisinde hep düşünmüşümdür. Dünyaya karşı hep başı dik bir şekilde mücadele eden, 15 Temmuz hain kalkışmayı cesaretiyle, dirayetiyle ortadan kaldıran ve bugün dünya mazlumlarının ümidi, zalimlerin de korkulu rüyası olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini bir yere vermeyi hep düşünmüşümdür ve inşallah çok önemli bir proje olarak hayat geçireceğimiz, sadece bölgede değil inanıyorum ki Türkiye’de örnek bir kent meydanı görmek isteyenlerin gelip göreceği bu meydanı bitirdiğimizde adını Recep Tayyip Erdoğan Meydanı koyacağımızı da belirtmek ve şimdiden duyurmak istiyorum.”

Yanılmaz, şöyle konuştu: “Kent Meydanı Projesi çok önemli ve şehrin geleceğini ilgilendiren bir projedir. Bu meydan sadece kendi bünyemizde hazırladığımız bir proje olmadı. Fikirler aldık, beyin fırtınası yaptık. 19 firma, 20 şehir planlayıcısı Elazığ'a geldi. Bu sadece klasik bir proje değil. Bu proje trafik problemini de bir nebze çözecek. Her yarışmanın bir birincisi var. Jüri bunu belirledi. 2019 yılı programımızda bu proje fiilen başlanacak.

 

ŞEHİRLERİ ŞEHİR YAPAN UNSURLARDAN BİR TANESİ DE MEYDANDIR

 

Şehirleri şehir yapan unsurlardan bir tanesi de meydandır. İşte bu çerçevede Elazığ’da Kent Meydanı oluşturma fikrimiz ortaya çıktığında bu meydan sadece kendi bünyemizde hazırladığımız, yaptığımız bir proje olmasın dedik, Türkiye genelinde bir yarışma açalım, bu yarışmaya mimarlar, şehir plancıları katılsınlar, fikirlerini ve görüşlerini ortaya koysunlar dedik. Projeler ne kadar iyi olursa olsun seçici jüri üyeleri de bir o kadar önemlidir. Ben en başta Cafer hocam olmak üzere jüride bulunan diğer arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Elazığ’a davet ettik, gidip mekanı birlikte gezdik. Bu mekandan nasıl bir uygulama olabiliri bir beyin fırtınası ile birlikte karar verdik. Ondan sonra da yarışmanın alt dayanaklarını, prosedürünü ve tasarımını oluşturduk. Türkiye genelinde 19 firma yarışmaya katıldı.

 

ASGARİ 1000 ARAÇLIK OTOPARK OLACAK

 

Her firmanın alt çalışanlarını da göz önüne aldığımızda esasında belki asgari 200 beyin; Elazığ’da nasıl daha güzel bir kent meydanı tasarımı yaparımın çalışmasını yaptılar. Şartnamenin vazgeçilmez maddelerinden biri de meydanı görmekti. Yani 19 proje firmasının yetkilileri Elazığ’a geldiler, meydanı gördüler ve bu meydan için nasıl bir tasarım yapabiliriz diyerek çalışmalarını yürüttüler. Yani ihtiyaçları en iyi şekilde belirlenen ve ortaya çıkan bir projedir. Biz bu projenin bir park projesi olmasını istemedik. Sadece bir meydan projesi olmasını da istemedik. Klasik bir meydan projesi yapmak kolay. Bu proje şehrimizin merkezindeki trafikte otopark problemini de çözecek, proje ile bütünleşmiş, asgari 1000 araçlık bir otoparkın da olduğu, üzerinde kafelerin olduğu, yerine göre söyleşilerin, yerine göre de 100 bin kişilik mitinglerin yapıldığı bir meydan olsun istedik. Kompleks bir projeden bahsediyorum. Bütün bunları bir araya getirmek belki zordur ama ben 19 firmanın bütününü tebrik ediyorum. Kendileri açısından en güzelini ortaya çıkarmaya gayret ettiler. Tabi ki her yarışmanın bir birincisi, ikincisi ve üçüncüsü var. Bu açıdan da jüri üyelerimizin oy birliği ile bunlara karar vermiş olması da önemlidir.

 

PROJEYE 2019’DA FİİLEN BAŞLAMAYI PLANLIYORUZ

 

Proje ortaya çıktıktan sonra geriye bir şey kalıyor o da bu projenin uygulanması. İnşallah biz 2019 yılı planlamamızda bu projenin fiilen yapımına başlamayı planlıyoruz. Niçin 2019 yılı diyorum; 2017-2018 eğitim öğretim başladı. Bu projenin alanında Mehmet Akif Ersoy Lisesi var. Burada öğrencilerimiz eğitim görmeye başladılar. Bu eğitim ve öğretim dönemi bittikten sonra her türlü diğer hazırlıkları da yaparak ihale aşamasını da göz önüne aldığımızda 2019 yılı kent meydanı projemizin fiilen başladığı bir yıl olacak inşallah. Planlamamız budur.”

Konuşmaların ardından program plaket ve ödül töreni son buldu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli"