Advert

ELAZIĞ’IN GELECEĞİ ‘İPOTEK’ ALTINA MI ALINIYOR?

Yanılmaz, “Çimento Fabrikası ile ilgili yer değişiminde Elazığ Belediyesi olarak seçeneklerimize ‘kredi’ de dahildir. Kredi tabi hemen tek başımıza karar verebileceğimiz bir şey değil. Biliyorsunuz belediyeler borçlanacağı zaman önce Belediye Meclisi’nde bir karar alınması gerekiyor” dedi.

ELAZIĞ’IN GELECEĞİ ‘İPOTEK’ ALTINA MI ALINIYOR?
ELAZIĞ’IN GELECEĞİ ‘İPOTEK’ ALTINA MI ALINIYOR? İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1090 kez okundu.

 

 

 

 BAŞKAN YANILMAZ, ELAZIĞ BELEDİYESİ’NİN ÇİMENTO FABRİKASI SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ ADINA ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI ‘SEÇENEKLER’ ARASINDA 80 MİLYON EURO ‘BANKA’ KREDİ KULLANIMININ DA OLDUĞUNU DOĞRULADI

ELAZIĞ’IN GELECEĞİ ‘İPOTEK’ ALTINA MI ALINIYOR?

 

 

İzzet TUMAY

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Dün saat 11.00'de Belediye Meclis Salonu'nda; Elazığ Tanıtım Günleri, Elazığ Belediyesi 1. Kitap Fuarı, Tarım Fuarı ve önümüzdeki günlerde açılacak İnşaat Fuarı ile gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yanılmaz, bu konuların dışında uzun süredir Elazığ gündemini meşgul eden Çimento Fabrikası ile ilgili HaberKent Gazetesi Haber Müdürü İzzet Tumay’ın, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın size ve Çevre ve Şehircilik Bakanı’na ‘Çimento Fabrikası sorununu çözün’ talimatının ardından kamuoyunda fabrikanın taşınması adına Elazığ Belediyesi’nin 80 milyon Euro kredi çekeceği yönünde birtakım iddialar var. Bu iddialar doğru mu?” sorusu üzerine, “Çimento Fabrikası ile ilgili Elazığımızda bütün kamuoyunun ortak bir görüşü var ki; bu Çimento Fabrikası’nın bulunduğu yerden başka bir yere taşınması gerekir” ifadelerini kullandı.

 

“BU KONUDA CUMHURBAŞKANIMIZIN DA İRADESİ VE İSTEĞİ VAR”

 

Yanılmaz şunları söyledi: “Ben kamuoyunda bunun aksi bir düşünce içerisinde olabilecek herhangi bir hemşerimizin olduğu kanaatinde değilim. Niçin bu kanaatteyiz; biz Elazığımızda herhangi bir sanayi tesisinin yıkılmasını, yok olmasını istemeyiz. 10 kişinin dahi istihdam edileceği bir tesisin olması bize gurur verir. Çünkü istihdam önemli, gençlerimizin iş bulması önemli. Bu açıdan bu fabrikanın yerinin değiştirilmesi gerekir ve bu konuda Cumhurbaşkanımızın da iradesi ve isteği var. En son Cumhurbaşkanımızın elinden ödülümüzü aldığımızda ödülümüzü alırken Sayın Cumhurbaşkanımız ile kısa bir sohbetimiz oldu ve Çimento Fabrikası konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanımıza talimat verdi. Ben ödül töreninin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüştüm. Sayın Bakan bu konuyla ilgili olarak bir çalışma yapacaklarını ve bize bilgi vereceklerini söyledi.

 

BİRÇOK SEÇENEK VAR

 

Birçok seçenek var bu işin içinde. Netice itibariyle biz Elazığ Belediyesi olarak Elazığ’ın geleceği açısından çok önem arz eden her konuda gövdemizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu söyledik. Belediyenin genel duruşu budur. Biz hiçbir olaya kıyısından, köşesinden yaklaşmadık. Biz Elazığ Belediyesi’nin maddi imkânlarının ne olduğunu çok iyi biliyoruz, olayın içindeyiz ve yönetiyoruz. Elazığ Belediyesi bu çalışmaların altından kalkabilir mi yoksa kalkamaz mı gibi sorular geliyor. Şu an içinde bulunduğumuz belediye 2014 seçimlerinden önce kendi personelinin altı ay maaşını ödeyememiş bir belediyeydi. Esnafın alacaklarını ödeyememiş ve esnaf artık belediyeye teklif vermez duruma gelmişti. Aynı belediye bir yönetim anlayışı değişiminden dolayı bugün personelinin maaşını ödüyor. 30 Mart 2014 tarihinden bu güne kadar Elazığ Belediyesi’nde çalışan personelin alacağını bir gün dahi aksatmamıştır. 3-4 yıldır Elazığ Belediyesi’nden alacaklı olan esnafın alacağının tamamı da 2014 Haziran ayı itibariyle ödenmiş ve bitirilmiştir. Bize yani belediyeye gökten zembille para akıtılmıyor. İşte tam burada diyorum ki; iş bilenin, kılıç kuşananındır. Bir yönetim tarzı anlayışını değiştirdiğinizde, gelirlerinize sahip çıktığınızda, giderlerinizi de disipline ettiğinizde bir belediyenin nasıl bir çalışma içerisine gireceğini hepimiz gördük. Çimento Fabrikası ile ilgili yer değişiminde Elazığ Belediyesi olarak biz kendi imkanlarımızın yeteceği bütün inisiyatifi alarak taşın altına gövdemizi koyacağız.

 

BUNA BANKA KREDİSİ DE DAHİL!

 

Çimento Fabrikası ile ilgili yer değişiminde Elazığ Belediyesi olarak seçeneklerimize ‘kredi’ de dahildir. Kredi tabi hemen tek başımıza karar verebileceğimiz bir şey değil. Biliyorsunuz belediyeler borçlanacağı zaman önce Belediye Meclisi’nde bir karar alınması gerekiyor. Akabinde alınan kararın İç İşleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor. Mesela diyelim biz 10 milyon Dolar borçlanma kadarı aldık. Bunu burada yani mecliste alabiliriz. Ancak 10 milyon Dolar borçlanmayı belediyenin gelir ve giderleri kaldırabiliyor mu yoksa kaldıramıyor mu, bunun geri ödemelerini yerine getirebilir mi getiremez mi bu incelenip araştırılıp belediyenin imkânları buna el veriyorsa onaylanır. Dünyada birçok farklı krediler var. Uzun yıllara sahih olan ve çok düşük vade farkları olan belirli bir dönemde geri ödememiz olan, 20-25 yıllık süre içinde ödenecek olan krediler var. Bunlar üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar bittiğinde herkes çok rahat olsun ki bütün detayını basınla, hemşerilerimizle paylaşacağız. Nihai kararı meclisimizin onayı akabinde İç İşleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın onayları neticesinde vermiş olacağız inşallah.”

 

“AKSA’YI ELAZIĞSPOR SEVDALILARINA HAVALE EDİYORUM”

 

Başkan Yanılmaz, Elazığspor Kulübü tesislerinin ve Atatürk Stadı’nın elektriklerinin kesilmesi ile ilgili son durum hakkında ise, “Maalesef Rizespor maçı öncesi Elazığspor tesislerinin elektriklerinin kesildiğine şahit olduk. Ben bunun iyi niyetli bir davranış olduğuna inanmıyorum. Çünkü neticede Elazığspor’un ilgili kuruma elektrik borcunun hemen dünden bu güne oluşmuş bir borç olmadığını belirtmek istiyorum. Ama bekleyip bekleyip tam Rizespor maçı öncesi gelip elektriği kesmek iyi niyetle bağdaştırılacak bir tutum ve davranış değil. Ben Aksa’nın CEO’sunu aradım. Telefonda kendilerine, ‘siz Rizespor’a sponsor olan bir kurumsunuz, Rizespor ile de hafta sonu maçımız var. Tam böyle bir zaman diliminde elektriği kesmeniz doğru değil. Yanlış anlaşılmalara vesile olur’ dedim. O da; ‘Başkanım haklısınız, yarın sabah talimatı veriyorum ve elektrikleri açtırıyorum’ dedi. Ancak ertesi gün elektriği açmadıkları gibi telefonlarıma da çıkmamaya başladılar. Çıksalar soracağım; kimlerle görüştünüz, kimler sana açma dedi, derdiniz neydi diye soramadım. Ben ilgili kurumu Elazığspor sevdalılarına havale ediyorum. Çünkü hak ediyorlar. Bu davranış tamamen moral bozmaya yönelik bir harekettir” diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli"