Advert

YAŞANAN GERGİNLİK DÖVİZİ VURDU

YAŞANAN GERGİNLİK DÖVİZİ VURDU
YAŞANAN GERGİNLİK DÖVİZİ VURDU İRFAN ARSLAN
Bu içerik 412 kez okundu.

Türkiye ve ABD’nin gerginliği dövizi vurdu… Artan gerilimin etkisiyle piyasalar sert satışlarla karşılaştı, döviz fiyatları tavan yaptı. Türkiye ve ABD arasında vize ambargosuyla başlayan gerilim kızıştı, döviz de bu gerilimden nasibini aldı.

Kuyumcu esnafının yapmış olduğu açıklamada, “Bildiğiniz üzerine altın üzerindeki etki siyasi bir risk. Amerika ile olan ilişkiler neticesinde Türk vatandaşlarına vize uygulayacağını açıkladıktan sonra, vizelerin kaldırılmasından sonra oluşan bir siyasi risk. Onun için Dolar ve Euro’da bir yükseliş oldu. Bu da altın üzerinde baskı kurarak fiyatların bir anda 150,253 Lira çıkmasına sebep oldu. Fiyatlar yükseldi son bir aydır bir yükselişte. Bu da çok şeyin nedeni ile oluyor. Bu bölgedeki jeopolitik nedenlerden dolayı, savaşçı Irk kanlıkları, Amerika’nın Irak’a müdahalesi, Türkiye’nin Suriye’ye inmesi bu etkenler ekonomide bu tür dalgalanmalara neden oluyor. Haliyle de altında ‘gönlü liman’ son yıllarda sayıldığı için altına bir talep oldu. Böyle altın fiyatları da yükseldi. Bununla beraber dolarda yükseldi Amerikan doları. Şu anda fiyatlar böyle. Böyle de devam eder. Bu dış güçlerin oyunu, dış güçler zaten bu ibliti, işte Kuzey Irak’ı, şunları bahane edip fiyatları speküle yaptı. Fiyatları çıkarmak amaçları bu yani” İfadelerini kullandılar.

Siyasi gerilmeler sonucunda altın ve döviz fiyatları hızla yükseldi. Döviz dolar tablosunda ise durum şöyle; Dolar - Alış: 3,7100 Satış: 3,7350, Euro - Alış: 4,3500 Satış: 4,3800, Gram Altın - Alış: 153,96 Satış: 154,00, Çeyrek Altın - Alış: 245,15 Satış:250,70, Tam Altın – Alış: 1.011,25 Satış: 1.036,55

Altın ve dövizde hızlı artış yaşanınca, kuyumcularda işler sakinledi… İşlerin sakinliğinden dert yanan kuyumcular, şunları söyledi: “Altın Uluslararası piyasalarda, borsada işlem görüyor artık. Eskiden sadece iç piyasa altının fiyatlarını belirlerdi. Yazın düğünler idi, Yurtdışından gelen misafirlerdi derken altın fiyatları yükseliyordu belirli bir seviyede ama şimdi borsada işlem görüyor. Mesela akşam iş yerimizi kapatıp gidiyoruz. Akşam Amerikan borsasında altın işlemi devam ediyor. Fiyat değişken olduğu için değişebiliyor sabah kalktığımızda farklı fiyatlarla karşılaşabiliyoruz” ifadelerini kullandılar. Vatandaş ise “fiyatlar uçmuş” dedi, durumdan işte böyle yakındı… Fiyatların yüksekliğinden şikayetçi olan vatandaşlar ise, “Bilmiyoruz, fikir edinmek için bakıyoruz. ‘Uçmuş’ diyelim. Baktık ama gramı çok pahalı. Çocuk falan evlendirseler yani çok zor durumları Allah halkımızın yardımcısı olsun.” 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor