Advert

‘İTHAL ET YERLİ ÜRETİMİ BİTİRİYOR’

‘İTHAL ET YERLİ ÜRETİMİ BİTİRİYOR’
‘İTHAL ET YERLİ ÜRETİMİ BİTİRİYOR’ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 461 kez okundu.

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Elazığ Şube Başkanı Gıyasettin Yüksel, hükümetin hem hayvancılıkla ilgili politikalarını eleştirdi hem de kendi çözüm önerilerini sıraladı.

“Ülkemizde yapılan hayvancılık politikaları en son yayımlanan kanun hükmünde kararnameyle birlikte yerli üreticiye büyük darbe vurdu” diyerek konuşmasına başlayan, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Elazığ Şube Başkanı Yüksel, yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla yem ve işçi maliyetlerinin iki katı oranında artığı bu dönemde besi üreticilerinin 2017 yılı besi desteklerinin 200 liradan 400-500 liraya arttırılmasını beklerken, açıklanan rakamların kendilerini üzdüğünü söyledi.

Yüksel, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’nın hayvan ithalatından duydukları rahatsızlıkları belirtmelerine rağmen ülkemiz bugüne kadar yaptığı ithalat yetmiyormuş gibi bu içinde olduğumuz ekim ayı içerisinde Et ve Süt Kurumu aracılığıyla dünyanın farklı ülkelerinden canlı hayvan ithalatı yapacak. Bunun yanında 100 binlerce ton taze et ithal edilecek. Bu etlerin İslam’a uygun ortamlarda kesilip kesilmeyeceği de büyük soru işareti olurken ve bunlarda yetmezmiş gibi et ve süt kurumunun et fiyatlarını düşürmek için market zincirlerinde reyon kiralayacağını duyurması besi üreticilerinde büyük panik ve korku oluşturdu” dedi.

Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü: “Üreticilerimiz soruyor 26-27 liraya mal ettiğimiz bir hayvanı 23-24 liraya nasıl satalım. Bu bir intihar. Eğer bu politikalardan bir an önce vazgeçilmez veya bir düzenlenme gelmezse yerli üretim bitip tamamen dışa bağımlı hale gelinecektir. Elazığ Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı olarak tavsiyem şudur ki, Tarım Bakanlığımız et fiyatlarını düşürmek istiyorsa çözüm yolu bellidir. İlk olarak, yem fiyatları düşürülmeli, kısa vadeli et ihtiyacı için Güney Amerika’dan hayvan ithal etmek yerine ileriye dönük kaliteli damızlık ithal edilmeli, fabrika yemine dayalı üretim metodunu bırakıp kaba yem kullanımının arttırılması sağlanmalı, hayvan sayısındaki azalmayı önlemek için düve-inek besicilerine ve süt üreticilerine ciddi destekler verilmeli, yerli üretim kesinlikle korunmalı ve desteklenmelidir.” 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor