Advert

ELAZIĞLI DOKTORDAN BÜYÜK BULUŞ

ELAZIĞLI DOKTORDAN BÜYÜK BULUŞ
ELAZIĞLI DOKTORDAN BÜYÜK BULUŞ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 825 kez okundu.

Neslihan ÇARIKÇI

Elazığlı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde göğüs hastalıkları uzmanı olarak görev yapıyor. Son günlerde KOAH hastaları için yeni ve uygulanması kolay bir yöntem geliştirerek KOAH hastalarının umudu oldu.

Yeni yöntemin hem kolay hem de hastaların rahat tedavi edilmesi için çok uygun bir yöntem olduğunu belirten Prof. Dr. Çetinkaya, "Bronkoskopik akciğer hacim küçültme sarmalı yöntemi" ile KOAH hastalarının sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Çetinkaya, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) özellikle solunumu kısıtladığını dolayısıyla kişinin hareketlerini de sınırlandırdığını kaydetti.
KOAH’ın sigara kullanan kişilerde çok sık görüldüğünü ifade eden Çetinkaya, hastaların ancak nefes alma zorluğu yaşadıklarında doktora başvurduklarını söyledi. KOAH'ın hastaların yaşam kalitesini oldukça etkilediğini dile getiren Çetinkaya, hastalığın tedavisinde kullanılan yeni yöntemi anlattı: "Bronkoskopik akciğer hacim küçültme sarmalı yöntemiyle hastaların akciğer bronşlarına uygulama yapılarak teller takılıyor. Her bronşa 10 ile 12 tel takılıyor. Aradan 1-1,5 ay geçtikten sonra ciğerin diğer lobuna da aynı işlem uygulanıyor. Yöntem uygulandıktan sonra hastaların nefesinde ciddi oranda açılma oluyor ve daha rahat nefes alan hastaların yaşam kalitesi artmış oluyor.

Çetinkaya, kendisine yürüyemeyen ve kendi başına yemeğini bile yiyemeyen hastalar geldiğini ifade etti. Yeni tedavi yöntemini bu şekilde gelen hastalarında uygulayan Çetinkaya çok güzel sonuçlar aldığını ve hastaların nefeslerini oldukça rahat almalarını sağladığını kaydetti.

Prof. Dr. Çetinkaya, ayrıca Türkiye'nin farklı üniversitelerinin tıp fakültelerinde yeni tedavi yöntemiyle ilgili ders verdiklerini de ifade ederken, “Bronkoskopik akciğer hacim küçültme sarmalı yöntemi’ daha önceleri ücretli yapılıyordu. Şimdi tamamen ücretsiz olarak hastanelerimizde yapılmaktadır. Hastalık ve hasta duruma uygun olduğu durumlarda bu işlem ücretsiz yapılmaktadır” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu