Advert

HAZAR ANADOLU LİSESİ’NDE AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

HAZAR ANADOLU LİSESİ’NDE AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
HAZAR ANADOLU LİSESİ’NDE AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1129 kez okundu.

Neslihan ÇARIKÇI

Elazığ Hazar Anadolu Lisesi’nde ‘Muharrem Ayı ve Aşure Günü’ etkinliği düzenlendi.

Elazığ Hazar Anadolu Lisesi tarafından organize edilen etkinlik kapsamında okul bahçesinde aşure dağıtıldı. Hazar Anadolu Lisesi Müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri tarafından düzenlenen etkinliğe Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk de katıldı.

Muharrem ayı ve Aşure Günü’nün önemine değinen okul müdürü Musa Arslan, “Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayında insanlığın kaderini etkileyen ve geleceğine yön veren olaylar gerçekleşmiştir. Adem peygamberin tövbesinin kabul edildiği, Halil peygamberin Nemrut’un ateşinden kurtulduğu, Hz. Musa’nın kavmini Firavun’un zulmünden kurtardığı, Yunus peygamberin balığın karnından kurtulduğu, Eyüp peygamberin dertlerine şifa bulup yaralarının iyileştiği, Hz. Yakup’un oğlu Hz. Yusuf’a kavuştuğu ve gözlerinin açıldığı, Nuh peygamberin gemisinin karaya oturduğu önemli bir aydır. Bütün bu tarihi olayların yanı sıra aşureyi bizler için daha da anlamlı kılan İmam Hüseyin’in bugün şehit edilmesidir. Kerbela şehidi Hz. Hüseyin on muharremde şehit edilmiştir. Dolayısıyla muharrem ayı ve bu ayda tutulan oruç ve sonrasında pişirilen aşure çorbası bizler için çok daha derin ve farklı anlamlara sahiptir” diye konuştu.

Ülke olarak zor günlerden geçtiğimizi, birlik ve beraberliğin daha da güçlenmesi gerektiğini vurgulayan Arslan, “İç ve dış düşmanlarımızın bu mukaddes vatana ihanet ve çeşitli entrikalar içerisinde bulundukları bu önemli süreçte birbirimize daha sıkı sarılıp memleket yolunda bağlılığımızı daha yoğun yaşamalıyız” dedi.

Program sonrasında hazırlanan aşureler Milli Eğitim Müdürü Gürtürk tarafından öğrenci ve katılımcılara dağıtıldı. Etkinlikte öğrencilerle bire bir ilgilenen Gürtürk, sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu