Advert

KALDIRIM, MUHTARLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI

KALDIRIM, MUHTARLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI
KALDIRIM, MUHTARLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 417 kez okundu.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle mesaj yayımladı. Kaldırım mesajında, "Muhtar halka en yakın seçilmiş yönetim birimidir, devletin halkla en sıcak temas noktasıdır, devletin güler yüzü ve şefkat elidir, halkın yönetime katılımının en önemli aracıdır" dedi.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Vali Kaldırım yayımladığı mesajda; muhtarlıkların, halkın devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynayan, diğer yandan da hem geleneksel hem de günümüz kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birini teşkil ettiğini ifade etti. Kaldırım, muhtarlıların yönetime katılımcılığı kolaylaştıran, vatandaşların ihtiyaçlarını, sorunlarını ve beklentilerini yetkili makamlara ileten ve takibini yapan geleneksel ve tarihi kurumlar olduğunu söyledi. Vali Kaldırım, mesajını şöyle sürdürdü:

 "Muhtarlık müessesi doğrudan demokrasinin en iyi temsil edildiği en köklü, halka en yakın, çok iyi kurumsallaşmış, müesses ve halkın taleplerine yerinde en hızlı ve doğrudan cevap verebilecek, merkez ile yerel, devlet ile vatandaş arasında köprü oluşturan geleneksel sistemimizin temel yapı taşlarından biridir. Muhtar halka en yakın seçilmiş yönetim birimidir, devletin halkla en sıcak temas noktasıdır, devletin güler yüzü ve şefkat elidir, halkın yönetime katılımının en önemli aracıdır, halkı yönetimin uygulamalarından haberdar eder, halkın devletle ve siyasetle kaynaşmasını sağlar, merkezi idarenin ve kamunun önemli bir paydaşı olarak yükünü hafifletir, çalışmaları kolaylaştırır ve kamu hizmet sunumlarında hız, etkinlik ve performansı arttırır.

 "DEMOKRASİNİN VE SİSTEMİN VAZGEÇİLMEZ YAPI TAŞLARIDIR"

İşte tüm bu işlevleri yerine getiren muhtarlar, özetle demokrasinin ve sistemin vazgeçilmez yapı taşlarıdır. Muhtarlar Sayın Cumhurbaşkanı’ mızın kendilerini kabulüyle en üst düzeyde muhatap bulmuşlar, hak ettikleri konuma ve değere kavuşmuşlar, Cumhurun başkanıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde buluşarak en büyük şerefe ve payeye nail olup, merkezle yani Ankara’yla ilk defa bu kadar yakın çalışma imkanı bulmuşlar ve bu sayede tam manasıyla vatandaşla devlet arasında köprü olma işlevine kavuşmuşlardır.

 "SIRADAN VATANDAŞI EFENDİ OLARAK GÖRMENİN EN SOMUT İFADESİDİR"

Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN direkt muhtarları muhatap alarak ve 19 Ekim gününü Muhtarlar Günü olarak ilan ederek aslında onların nezdinde milletimize, demokrasiye, yerel değer ve dokulara, tabana ve özellikle en ücra köşede yaşayan garip gurebaya, fakir ve yetime, sesini duyurmakta zorlanan kimselere ne kadar büyük önem atfettiğini göstermiş oldu. Bu aynı zamanda milleti, vatandaşı merkeze almanın ve onları en büyük değer ve sıradan vatandaşı efendi olarak görmenin en somut ifadesidir. Bu duygu ve düşüncelerle ilimizde görev yapan tüm köy ve mahalle muhtarlarımızın “Muhtarlar Günü”nü tebrik eder, çalışmalarında üstün başarılar dilerim."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli"