Advert

ZAMANI GEÇİYOR, MALZEMESİ UCUZLADI!

ZAMANI GEÇİYOR, MALZEMESİ UCUZLADI!
ZAMANI GEÇİYOR, MALZEMESİ UCUZLADI! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 698 kez okundu.

Neslihan ÇARIKÇI

Kış aylarının vazgeçilmezi ve sofraların lezzeti turşular pek çok evde hazırlanarak saklanmak üzere mutfaklarda yerini aldı. İştahla tüketilen turşular kimi evlerde hazırken kimisin de ise kurulmaya devam ediyor. Turşu malzemelerinde ise turşu mevsiminin sonuna yaklaşırken ucuzluk göze çarpıyor.

  Soğuyan havalarla beraber aklımıza sofralarımızı süsleyen ve en çok da soğuk havalarda aradığımız turşu geliyor. Elazığ’da kış hazırlığının en önemli aşaması olan ve hiç eskimeyen bir yemek kültürü olarak bilinen, çoğu kişi tarafından da sevilen turşu yapımı devam ediyor.
Elazığ’da çoğu kişiye göre şimdi turşu mevsimi iken, bazı vatandaşlara göre de turşunun çoktan zamanı geçti. Elazığ’da pazarcılık yapan esnaflara göre de çoğu kişi kış turşusunu hazırladı ve yaptıkları turşunun yenmeye hazır hale gelmesini bekliyorlar. Ancak bazı esnafa göre de halen turşu kurulabilir ve turşunun malzemeleri de semt pazarlarında halen satılıyor.

Tadıyla ve uzmanların açıklamalarına göre faydası ile adından söz ettiren turşu, vatandaşın özellikle de kış aylarında sofralarındaki gözdesi oluyor. Tüketimi fazla olan bir lezzet.
Elâzığ pazar esnafları, turşu malzemeleri satışı ile ilgili olarak, “Yaklaşık bir buçuk ay önce turşu malzemeleri tezgahlarda yerini aldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da satışlarımız iyi. Şu anda da azalarak devam ediyor. Tam anlamı ile satışlarımız bitti diyemeyiz. Ancak satışlar bir ay önceki gibi de fazla değil. Elazığ turşunun her çeşidini yapıyor. Alınan malzemelerden çok sevdiklerini de anlıyoruz” şeklinde konuştular.

Turşuluk malzemelerden en fazla satış yaptıkları yiyeceklerin biber, yeşil domates, küte, lahana bir de salatalık olduğunu söyleyen esnaflar, malzemelerin ucuzladığını da ifade ettiler.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli"