Advert

SİGARA İÇİN YENİ YASAKLAR GELİYOR

SİGARA İÇİN YENİ YASAKLAR GELİYOR
SİGARA İÇİN YENİ YASAKLAR GELİYOR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1081 kez okundu.

Neslihan ÇARIKÇI

Marketlerde satılan sigaradan sarma tütüne kadar pek çok konuda getirilecek yeni düzenlemeler açıklandı. Marketlerde satılan sigaralar kasanın yanında satılamayacak, ucuzluğundan dolayı yaygın kullanılan sarma sigara ise maliyenin denetimine takılacak.

Hükümet sigara ile daha etkin mücadele için atılacak adımları açıkladı. Buna göre; Kasa yanında sigara satışı yasaklanacak. Düz ve markaların yazısının küçük yazıldığı paketlerkullanılacak, paketlerin her yeri uyarı yazılarıyla dolu olacak. Sarma sigaraya da önlemler alınacak ve kapalı mekanlarda sigara denetimi artacak. Sigaraya karşı büyük bir medya kampanyası başlatılacak.

Kapalı mekânlarda sigara içilmesine yasak getirilmesinden sonra denetlenmesinin de öneminin büyük olduğu belirtiliyor. Denetimlerin güçlendirileceği ve özellikle sigaraların kutularında bu güne kadar yazılı olan uyarı yazılarının, resimlerinin değiştirileceği, daha yoğun ve etkin uyarıların konulacağı ifade edildi.

Ayrıca yeni bir kanun maddesi de taslak olarak hazırlandı. O da düz paket diye bilinen markası küçücük yeni bir sigara paketi uygulaması, yani her tarafının uyarılarla dolu olduğu paketler olacak. Sağlık bakanlığının yeni çalışmasına göreartık sigaralar marketlerde, bakkallarda açıkta gösterilerek satılamayacak. Market çıkışlarında, kasanın yanında müşterileri cezp edecek ürünlerle beraber konulan sigaralar artık açıktan satılamayacak. Bir de yeni ve ciddi medya kampanyaları başlatılacak.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X