Advert

AKSA, SİVRİCE’NİN ‘KADERİ’ İLE OYNUYOR!

AKSA, SİVRİCE’NİN ‘KADERİ’ İLE OYNUYOR!
AKSA, SİVRİCE’NİN ‘KADERİ’ İLE OYNUYOR! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 904 kez okundu.

“HERKES CANLA BAŞLA SİVRİCE İÇİN ÇALIŞIRKEN, CAZİBE BÖLGESİ OLSUN DİYE ÇALIŞIRKEN, AKSA, HAVASINI SOLUDUĞU, EKMEĞİNİ YEDİĞİ, PARA KAZANDIĞI İLÇEYE ‘İHANET’ ETMEYE ÇALIŞIYOR” DİYEN IRMAK:

 

AKSA, SİVRİCE’NİN ‘KADERİ’ İLE OYNUYOR!

 

İzzet TUMAY

Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, AKSA’nın ilçenin elektriğini kesmesi ile ilgili gelinen son nokta ile ilgili HaberKent’e konuşarak, “AKSA havasını soluduğu, ekmeğini yediği, parasını kazandığı ilçeye ‘ihanet’ etmeye çalışıyor. Bunlar doğru olmayan ve asla tasvip edilecek şeyler değil. Yani burada alacak da olsa karşınızda bir ‘devlet’ var. Sen neyi bekliyorsun AKSA?” dedi.

Gazetemiz Haber Müdürü İzzet Tumay’a ‘özel’ açıklamada bulunan Irmak, “AKSA, geçen hafta elektriğimizi kesti. AKSA’nın yaptığı bu ilk değil. Göreve seçileceğim yani sandıkların açılacağı gün Sivrice’nin elektriği komple kesildi 2014 yılının 30 Mart gününde. Tamamen enerjimizi kestiler ve elektriksiz kaldık. Bu da yetmedi, geçen yıl eksi 18 derecede ilçenin suyunu kesip bizleri mağdur ettiler. O kesme anında da tesisatlarımız ciddi anlamda zarar gördü. Onunla da yetinmediler Ramazan Bayramı arifesinde yine enerjimizi kestiler. Sivrice bölgeye hitap eden bir ilçe ve bir turizm beldesi olmasına rağmen Kurban Bayramı’nda da bizi enerjisiz bıraktılar. Nitekim geçen hafta tüm pompalarımızı durdurmuş oldular” dedi.

 

‘BİZ BORCUMUZU İNKÂR ETMİYORUZ’

 

“Biz asla ve asla borcumuzu inkâr etmiyoruz. Borç bizim borcumuzdur ama uzlaşıp birlikte bir çözüm bulup borcu ödeyelim dedikse de onlar milli gelirden, İller Bankası’ndan gelen payımızın çok üstünde para istiyorlar” diyen Irmak, sözlerine şöyle devam etti: “Evet, bir borcumuz var ve biz bu borcumuzu ödeyeceğiz lakin karşınızda Türkiye Cumhuriyeti, Sivrice Belediyesi var. Yani belediye başkanları gelir geçer ama alacağınız bakidir, yasal faizinizi uygulayın. Alacağınızı tahsil etme yoluna gidin ama ilçeyi mağdur etmeyin dedik. Ama bunlar bu yolu denemediler; işte 110 bin peşin vereceksiniz diye iki sefer sözleşme yaptık ama bunu ödeyemedik.

 

BUNLAR ‘DESPOTLUK YAPTILAR

 

 İlçe halkının mağdur olmasını istemedik. Merkez hükümetten gelen paramız 72 bin 98 Lira. Biz bu parayı bu şartlarda ödeyemeyeceğimizi söyledik. Bizi bir süre idare edin dedik ama bunlar despotluk yaptılar. İnsan haklarını, özgürlük alanlarını kısıtladılar. Yani bir savaş olsa o savaş durumunda bile enerji nakil hatları, su depoları bombalanmaz.

 

AKSA BU ZULÜMDEN İNŞALLAH VAZGEÇER

 

Tüm olumlu gayretlerimize ve çabalarımıza rağmen onlar hiç kimseyi dinlemedi. Sivrice yüksek değerleri olan bir turizm ilçesi. Turizm faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği bir bölge. Biz bunları kendilerine söyledik; bu zulme bir son verin, kendinize çeki düzen verin, ilçeyi ve ilçe halkını daha fazla mağdur etmeyin. Biz her türlü teklife açığız yeter ki ilçe halkı mağdur olmasın.

 

GEÇMİŞTEN GELEN BİR BİRİKİM VAR

 

Yani geçmişten gelen bir birikim var. Bunları da çok net dillendirmek istemiyoruz. Sivrice Belediyesi geçmişten gelen mali tablosu iyi olmayan bir belediyeydi. Ama şükürler olsun bu kadar ciddi sıkıntılara rağmen biz ilçe halkına hizmet etmeye devam ediyor, ilçemizi geliştiriyor ve güzelleştiriyoruz.

 

BİZ AKSA’YA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

 

Buna rağmen bütün bakanlıklar, toplumlar, STK’lar, kurumlar desteğini bize verip Sivrice’nin yanında olurken maalesef AKSA ilçenin gelişmemesi için yaptırım uyguluyor. Mağduruz işin doğrusu ama Türkiye Cumhuriyeti olarak, Sivrice Belediyesi olarak biz asla AKSA’ya boyun eğmeyeceğiz, halkımızın yanında olacağız ve desteğimizle bunun üstesinde gelecek.

 

ONLAR ENERJİMİZİ KESTİ, BİZ DE ONLARIN HİZMET BİNASINI MÜHÜRLEDİK

 

Biz göreve geldiğimiz günden bu yana AKSA’ya çok yardımcı olduk. Ama bundan sonra AKSA bizden ilgi beklemesin. Evet onlar bizim enerjimizi kesti biz de onların hizmet binasını mühürlemiş olduk. Çünkü orada yapı ruhsatında bahsettikleri gibi kullanım alanı yoktu. Bunlar bizim iyi niyetimizi de görmediler, görmezden geldiler. İnşallah kendilerine gelirler, bizleri yeterince mağdur ettiler ve artık bizi mağdur etmesinler.

Sonuçta çok büyük rakamlar değil. Yani AKSA bu parayı çizse ki ne olur, sponsor olsa ki ne olur? Mahkeme süreci ile birlikte bizim 95 bin Lira, onların iddia ettiği geçmişle ve güncel faizleri de olmamakla birlikte 360 bin Lira borç gözüküyor. Ama bizim anaparamız 95 bin Lira bir borç. Daha önceki sondajdan, mahkeme kararından kalan para ile birlikte toplarsak 350 bin küsuratlı, yok bunları saymazsak 95 bin Lira. Yani 350 bin Lira AKSA için çok büyük bir rakam değil.

 

HASTALAR, ÖĞRENCİLER VE HALKI MAĞDUR EDİLİYOR

 

Yani bugün 731 tane öğrencimiz var, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan bir şizofren 114 tane hastanın tedavi gördüğü bir hastanemiz var. Bu kadar insanı mağdur etmek kimsenin hakkı değil. Herkesin nefes aldığı, kültürü ve doğası ile meşhur bir ilçenin kaderi ile oynanıyor. Sivrice insanının, ilçeye gelen misafirlerin özgürlüğünü kısıtlamak hoş değil. Bizim AKSA kaynaklı 3-4 kez pompalarımız yandı, vatandaşlarımız tarım arazilerini bu yüzden sulayamadılar, evlerde televizyonlar, buzdolapları yandı.

 

İNŞALLAH AKSA KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERİR

 

Bunlara rağmen kadirşinas Sivrice halkı bunu anlayışlı bir şekilde karşıladı. Biz de bunlara sonuçta kamuya hizmet ediyorlar dedik. AKSA bunlara rağmen Sivrice’nin kaderi ile oynadı ve oynamaya da devam ediyor. Ben inanıyorum ki; değerli Valimiz, vekillerimiz, tüm siyasileri ve biz bu işin asla peşini bırakmayacağız. İnşallah AKSA kendine çeki düzen verir, yapmış olduğu hatadan erken döner. Sivrice sadece bölgeye değil Avrupa’ya hizmet eden bir ilçe. Herkes canla başla Sivrice için çalışırken, bir turist fazla gelsin, nasıl daha fazla katma değer sunulabilir diye emek verilirken, AKSA havasını soluduğu, ekmeğini yediği, parasını kazandığı ilçeye ‘ihanet’ etmeye çalışıyor. Bunlar doğru olmayan ve asla tasvip edilecek şeyler değil. Yani burada alacak da olsa karşınızda bir ‘devlet’ var. Sen neyi bekliyorsun? Yasal faizini uygula. Sonra kaldı ki bu havayı soluyorsunuz. Siz de bu ilçeye bir katma değer sağlayın, yerel yönetimlerin yanında olun. Kaldı ki yine biz bu ülkede para kazanıyorsanız biraz da katma değeriniz olsun.

 

BU İNSANLARIN TANSİYONUNU ARTIRMASINLAR!

 

Bu millet vatanını, bayrağını seven bir millet. Bu insanların tansiyonunu arttırmasınlar. AKSA’nın yaptığı hiç hoş değil. İnsanları mağdur ediyorlar. Yani su olmayınca insanlar ne yapacak, su olmayınca evde hayat olur mu? Dilimizin döndüğü kadar bu sıkıntıyı anlatacağız. Yeter ki sıkıntı son bulsun, Sivrice’ye haksızlık yapılmasın. Biran önce AKSA hatasından dönsün.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor