Advert

“AMACIMIZ AZER'İ DÜNYAYA TANITMAK”

“AMACIMIZ AZER'İ DÜNYAYA TANITMAK”
“AMACIMIZ AZER'İ DÜNYAYA TANITMAK” İRFAN ARSLAN
Bu içerik 2158 kez okundu.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, geçtiğimiz günlerde şehrin inanç turizmine önemli katkı sağlayacak olan Hz. İbrahim’in babası Azer’in mezarına ulaşımı sağlayacak yolda çalışmalar başlatmıştı. Şehrin kanaat önderlerinden Sürmeli Baba olarak bilinen Özkan Öden de, Azer’e ulaşımın sağlanmasının önemine dikkat çekti, inanç turizmi açısından kabrin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Sivrice ilçesinde merkeze 8 km mesafede bulunan ve Hz. İbrahim'in babası Azer'in mezarı olduğuna inanılan bölgeye ulaşım için çalışmalar sürüyor. Hazar Baba Kayak Merkezi’nin üst kısmında bulunan mezar ile ilgili olarak Vali Çetin Oktay Kaldırım tarafından çalışmalar başlatılmış ve Sivrice Hazarbaba Dağı’nda bulunan üç semavi dinin atası Hz. İbrahim'in babası Azer'in mezarına ulaşımı sağlayacak yol çalışmalarını Vali Kaldırım tarafından yerinde incelenmişti. Azer’in kabrinin inanç turizmi merkezi haline getirmek için başlatılan çalışmaların 2018 yılı yaz aylarında tamamlanması bekleniyor.

Şehrin önde gelen kanaat önderlerinden Sürmeli Hoca olarak bilinen Özkan Öden, Azer’in, 205 yaşına kadar yaşadığını kaydederek, “Azer Baba Hazreti İbrahim’in babasıdır. Hazar Baba da ismini buradan almıştır. Nemrut’un da baş vezirliğini yapmıştır. Kur’an-ı Kerim’de de geçer, Tevrat’ta da geçer, İsrailoğulları’nın da birçok kaynaklarında ismi geçmektedir” dedi.

Öden, manevi değerlere sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, “Bunları bütün insanlara da göstermemiz lazım. Adıyaman’da Nemrut’a bütün insanlar akın akın gidiyorsa, orada ziyaret ediyorlarsa bu şahsın da turistik açıdan şehre kazandırılması lazım. Bu şahsın burada yattığına dair anıt yapılabilir. Sayın Valimizden Allah razı olsun. Bununla ilgili yol çalışmalarına da başlamış. Bundan dolayı kendisine ayrıca teşekkür ediyoruz. En azından Sayın Valimiz çaba göstererek yol çalışmasına girmiştir. Bizim isteğimiz de sadece yol çalışması değil de insanlara, dünyaya tanıtmak. Çünkü Azer’in sadece bir Elazığ, bir Türkiye değil, Suriye, Irak, İran, Filistin, İsrail, Amerika sayamadığımız birçok ülkelerde eminim ki ismi vardır” dedi.

 

“MEMLEKETİMİZ BİRAZ DAHA TURİZME AÇILSIN”

 

Sürmeli Hoca, Sivrice ilçesinin turizme açılması için Azer’in mezarının bulunduğu alanda bir anıt veya bir mezar yapılmasını dile getirerek, “Memleketimiz biraz daha turizme açılsın diye buraya da bir anıt, mezar gibi bir şey yapılmasını istiyoruz. Bu konu hakkında da valiliğimiz çalışıyor. Allah razı olsun. Sadece Hazar Baba değil, birçok evliya, peygamber, şıh, sahabe şehrimizi ziyaret etmişlerdir. Burada kalıp, burada vefat edenlerimiz de vardır. Allah nasip ederse inşallah bunlarla ilgili de çalışmalar istiyoruz” diye konuştu. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık