Advert

ŞEKERDAĞ: ZİRVEYE GİDEN YOLDA HİZMET VERECEĞİZ

ŞEKERDAĞ:  ZİRVEYE GİDEN YOLDA HİZMET VERECEĞİZ
ŞEKERDAĞ:  ZİRVEYE GİDEN YOLDA HİZMET VERECEĞİZ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 867 kez okundu.

TED ELAZIĞ KOLEJİ’NİN KURULUŞU VE HİZMETE AÇILMASI İLE EĞİTİMDE YENİ BİR DÖNEMİ BAŞLATTIKLARINI BELİRTEN YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞEKERDAĞ:

ZİRVEYE GİDEN YOLDA HİZMET VERECEĞİZ

İrfan ARSLAN

Eğitim alanında son yıllarda özel okulların Elazığ’da yer almasının son adımını oluşturan Ali Şekerdağ, TFD Elazığ Koleji’ni Elazığ’a kazandırdıklarını, bu okulla birlikte özellikle özel eğitim alanında yeni bir soluk alınmaya başlandığını söyledi.

Eğitim alanında özel okulların farklı bir misyonunun bulunduğunu belirten Ali Şekerdağ, “Biz TED Okulları olarak misyonumuz ve vizyonumuz doğrultusunda kesinlikle taviz vermeden öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Belki bugün velilerimiz yaşadıkları olaylar karşısında bize tepki veriyorlar ancak gelecekte bize teşekkür edecekler” dedi.

TED Elazığ Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ ile eğitim alanında yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

HABERKENT: Gençlerimiz geleceğimiz. Bu geleceğimizin en iyi şekilde eğitimini alması ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlanması gerekiyor. Siz de bu alanda Elazığ’a yeni eğitim kurumu kazandırdınız. Hedefleriniz nelerdir?

Ali ŞEKERDAĞ: Elazığ geçmişten günümüze gelen tarihi itibarıyla bir eğitim ve kültür şehri olmuştur. Eğitimin önemi, bilgi çağının gereksinimleri ortada. Buradan hareketle ilimizin eğitim alanında daha iyi bir yere gelmesini sağlamak adına, bu yatırımı yaptık. Hedefimiz, ilimizin eğitimde zirveye yükselmesine katkı vermek. Bunu sağlamak adına çalışmalarımızı başlattık. Hedefimiz yüzde 100 başarı sağlamak. Tabii ki bu kolay olmayacak. Zorlukları ve sıkıntıları olacak. Ancak bunları sabırla ve diyalog ile aşacağız. İstişarelerde bulunacak ve doğruyu bularak yolumuzda ilerleyeceğiz.

Türkiye’nin modernleşmesi için eğitimin vazgeçilmez önemine inanmış olan Büyük Önder Atatürk, 1 Kasım 1925'te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, eğitimde hedeflenen seviyeye ulaşmak için özel girişimin çalışmalarına ihtiyaç olduğunu dile getirmiş ve topluma çağrıda bulunmuştur. Türk Eğitim Derneği, bu temel vizyon doğrultusunda, Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların öncülüğünde 31 Ocak 1928 tarihinde doğmuş ve 12 Aralık 1939 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamuya Yararlı Dernek statüsü edinmiştir. İlk adı ‘Türk Maarif Cemiyeti’ olan Derneğimiz, 1946 yılından itibaren, ‘Türk Eğitim Derneği’ adı altında çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir. Elazığ TED Koleji olarak biz de bu başarılı çalışmanın içinde iki yıldır yerimizi aldık.

HABERKENT: TED olarak yüklendiğiniz misyon ve vizyonunuz nelerdir?

Ali ŞEKERDAĞ: TED’in, kuruluşunda belirlemiş olduğu misyon ve vizyonu bizim için de geçerlidir. Nedir bunlar?

MİSYON

*Türkçe ve yabancı dilde eğitim veren okullar kurmak ve öğrencilerin barınmalarını sağlamak amacıyla yurtlar açmak,

*Açtığı okullarda yüksek nitelikli öğrenciler yetiştirmek,

*Maddi imkânları yeterli olmayan başarılı çocuklara ülke genelinde burslar vererek, onlara eğitimlerinin devam etme olanağı tanımak,

*Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyelere taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmak,

*Araştırma projeleri ile eğitim sistemini sorunları ve çözümleri üzerine toplumu bilinçlendirmek,

*Türk eğitim politikasının oluşturulmasında söz sahibi olmak, amaçlanmıştır.

VİZYON

Seçkin bir sivil tolum örgütü olarak Türk Eğitim Derneği, eğitim alanında sivil inisiyatifin etkinleştirilmesini, okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm boyutlarda yaptığı eğitim çalışmalarını ülke çapında ve uluslararası düzeyde sürdürmeyi, uygarlık değerlerini koruma ve geliştirme çabasında etkin rol oynamayı hedefleyen çağdaş ve ilerici bir vizyona sahiptir.

Bizde bu doğrultular kapsamında ilimizde şu an için Lise hariç eğitim veren kurumlarımızda eğitimi sürdürmekteyiz.

HABERKENT: Şu ana kadar yaptığınız yatırım ve yapmayı planladığınız yatırımlarla birlikte yatırım toplamınız ne kadar olacak?

Ali ŞEKERDAĞ: Biz bu çalışmaya başladığımızda düşündüğümüz bir rakam vardı. Ancak bu rakam ile kalamadık. TED Elazığ Koleji’nin bugünkü hale gelmesi için yaptığımız harcama 30 milyon TL’yi aşmış durumda. Önümüzdeki yıllarda lise binamızı da yaparak eğitim kurumlarımızı tamamlayacağız. Bu çalışmamız ile birlikte yaklaşık olarak 40 milyon TL’lik bir yatırım yapmış olacağız.

HABERKENT: Okullarınızdaki öğrenci sayısı nedir? Beklediğiniz rakamı buldunuz mu? İstihdamınız ne kadar oldu?

Ali ŞEKERDAĞ: Şu anda okullarımızdaki öğrenci sayımız 404. Beklentimizi bulduk. Tabii ki burada beklentimizden önce belirtmek istediğimiz bazı gerçekler var. Bunların bilinmesini istiyorum. Okullarımıza kayıt yaptıracak olan velilerin, kurumumuza geldiğinde ve yaptırdığında eğitim parası olarak karşılarına çıkan miktar üzerinden pazarlık yapma alışkanlıkları var. TED’in genel olarak belirlediği yıllık ücretlerde bir kuruş bile indirimi söz konusu olmuyor. Biz de bu nedenle velilerimize indirim yapamadığımızı belirtiyoruz. Başta buna karşı çıkanlar bugün hiç itiraz etmiyorlar.

Yine biz TED olarak eğitim kurumlarımızda bulunan öğrencilerin girdikleri sınavlarda aldıkları notları olduğu gibi yansıtıyoruz. Bu da velilerimiz tarafından tepkiyle karşılanıyor. Bizim bir hedefimiz var. Bu hedefimizi gerçekleştirme adına da öğrencilerimizin gerçek durumlarının velileri tarafından görülmesini istiyoruz. Gelecekte dizlerini döveceklerine bugünden öğrencilerinin durumunu görmelerini sağlıyor ve buna göre gerekirse gerekli önlemleri alarak öğrencilerini geleceğe daha iyi hazırlamalarına zemin hazırlıyoruz.

Okullarımızda şu an için istihdam ettiğimiz personel sayımız ise 100. Lise binamızın da yapılması ve eğitime açılması ile birlikte bu sayı artacaktır.

HABERKENT: Hedeflerimiz var dediniz. Bu hedefleriniz nelerdir?

ALİ ŞEKERDAĞ: Biz iki yıllık bir eğitim kurumuyuz. TED’in iki yıllık kurumlar arasında yaptığı değerlendirme raporlarına göre ilk sıradayız. Denetime gelen heyetlerin verilerine göre 10 yıllık kurumlar arasına gelmiş olduğumuz belirtiliyor. Bizim hedefimiz gerçek ve doğru verilerle öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak ve yüzde 100 başarı oranı yakalamak, eğitim alanında yeni bir anlayış ile öğrencilerimizi eğitmek. Öğretmenlerimizin eğitim yanında öğrencilerimizin özel becerilerini belirleyip bu alanlarda da gelişimlerini sağlamak. Eğitim alan tüm öğrencilerin, velilerinin belirlediği meslek gruplarına ulaşması mümkün değil. Çocuklarının mühendis, doktor ve bunun gibi meslekleri yapmaları veya meslek sahibi olmaları mümkün değil. Biz bu alanda da öğrencilerin becerilerini tespit ederek velilerimizi bilgilendiriyoruz. Nitekim bu alanda eğitim kurumlarımızdaki beceri etkinliklerimiz var. Öğrencilerimizin bazılarının resme, bazılarının müziğe karşı ilgilerinin bulunduğunu belirliyoruz. Bunları da velileri ile paylaşıp bu alanda eğitim almaları için bilgi veriyoruz. Doğru yönlendirme ve bilgi ve becerilerine göre bilgi paylaşımı ile velilerimizin beklentilerine katkı sağlıyoruz.

HABERKENT: BU YÖNLENDİRMEDE VELİLERİN TEPKİSİ VAR MI?

Ali ŞEKERDAĞ: Elbette var. Velilerimiz önce bir tepki veriyorlar. Sonra kendilerine bunu anlattığımızda tepkileri olumlu olarak değişiyor. Burada şunu belirtmem gerekiyor. Velilerimizin doğru bilgilendirilmesi onların da öğrencilerine bakış açısını değiştiriyor ve öğrencilere baskıları azalıyor. Şunun velilerimiz tarafından iyi bilinmesini istiyorum. Öğrencilerimizin benimsediği ve sevdiği alana yönlendirilmesi daha doğru olacaktır. Öğrencilerimizin serbest kalması onların da verimini artıracaktır. Baskı altında olan öğrenci başarmak adına bu baskı altında hata yapmaya, yanlış yapmaya daha müsait oluyor. Oysa veliler öğrencilerinin kapasitesini bilmesi durumunda onların daha mutlu olacağını göreceklerdir. Biz bu alanda da velilerimizle sürekli diyalog halindeyiz. Doğru eğitim ve doğru yönlendirme ile arzulanan neticeler elde edilecektir.

HABERKENT: BU ALANDAKİ YÖNLENDİRMELERİNİZ OLUMSUZLUK YARATIYOR MU?

Ali ŞEKERDAĞ: Olmaz mı? Bizim bu alanda yaptığımız açıklamalar, öğrencilerin sınavlarda aldığı notların düşük olmasından dolayı bize “Ne biçim özel okulsunuz” diyerek öğrencilerini okulumuzdan alıp başka okullara götürenler oldu. Ancak bu velilerimiz daha sonra öğrencilerini yeniden okulumuza geri getirdiler. Biz para için eğitim vermiyoruz. Bizim Elazığ adına eğitim sektöründe bir amacımız var. Bu amacımız öğrencilerimizin iyi bir altyapı ile eğitim alması ve bunun sonucunda da gelecekte başarılı olmalarını sağlamak. Bunu yapmanın gayesi içinde, okulumuzun misyon ve vizyonundan taviz vermeden eğitim vermeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum.

HABERKENT: TED OKULLARI ÜLKE GENELİNDE KURDUĞU EĞİTİM KURUMLARI VE VERDİĞİ EĞİTİMLE ÖN PLANDA YER ALIYOR. ELAZIĞ’DA DA FARKINIZI GÖSTERDİĞİNİZİ İFADE EDİYORSUNUZ. ÖĞRENCİLERİNİZİ EĞİTİRKEN NELER ÖN PLANA ÇIKIYOR?

Ali ŞEKERDAĞ: Tabii ki öncelikli olarak ülkesini, milletini ve devletini seven bir anlayış içinde hareket ediyoruz. Öğrencilerimizin seviyesini belirlemek ve bu seviyeye göre eğitimlerini planlama yapısı var. Bunun yanında özel yeteneklerini ön plana çıkarıp bu alanda da eğitim veriyoruz. Buların toplamında öğrencilerimizin milli ve manevi değerlerini özümsemiş ve kendi seviyesini bilip özel yeteneklerinin farkında olarak gelişimini sağlıyoruz. Böylece hem öğrencilerimizi hem de ailelerini rahatlatmış oluyoruz. Bunların yanında günümüzün gelişen teknolojileri kapsamında öğrencilerimizin bilim ve teknoloji alanındaki becerilerini geliştiriyoruz. Yabancı dil eğitimi ile de bu alanda iyi derecede bir dile sahip olmalarının altyapısını sağlıyoruz.

HABERKENT: BU ALANDA Kİ EĞİTİMLERİNİZ NELERDİR?

Ali ŞEKERDAĞ: Bilişim sınıfı, müzik sınıfı, resim sınıfı gibi özel sınıflarımız var. Spor salonumuz var. Kapalı yüzme havuzumuz var. Eğitsel çalışmaların yapıldığı sınıflarımız var. Eğitim sınıflarımızdaki öğrenci sayımız ülke ortalamasının altında. 20 kişilik sınıflarımızda mesleklerinde donanımlı ve bilgili öğretmenlerimiz öğrencileri ile birebir iletişim içinde olarak eğitim veriyor. Bazı öğrencilerimizin durumları hakkında velileri ile konuşuyor, bu öğrencilerimizin takviyeye ihtiyacı olduğunu belirterek onların da daha verimli bir hale gelmesini sağlıyoruz.

HABERKENT: EĞİTİM KADROLARINIZI NASIL BELİRLİYORSUNUZ?

Ali ŞEKERDAĞ: Bizim bu alandaki çalışmalarımız Genel Merkez tarafından sağlanıyor. Biz ihtiyacımızı belirliyor ve bunu Genel Merkez’e iletiyoruz. Yapılan başvurular arasında yer alan öğretmenlerden bize değerlendirmeler sonucunda öğretmen alabilirsiniz deniliyor. Yani öğretmen alımlarını bize başvuru yapanlardan değerlendirme yapıp alamıyoruz. Bunun altyapısını da TED Genel Yönetimi gerçekleştiriyor.

HABERKENT: ÜCRETSİZ EĞİTİM VERDİĞİNİZ ÖĞRENCİ VAR MI?

Ali ŞEKERDAĞ: Tabii ki var. Son derece zeki ancak maddi gücü olmayan öğrencilerimiz için eğitim kurumlarımızın kapılarını açıyoruz. Bunun yanında talep olması durumunda şehit çocuklarımızı da bünyemize alıp eğitimlerini veriyoruz. Bu öğrencilerimiz tam eğitim bursu ile okulumuzda eğitimlerini alıyorlar. Bunun yanında aylık şahsi giderleri içinde ayrıca maddi destek sağlıyoruz.

HABERKENT: SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

ALİ ŞEKERDAĞ:  Şunun çok iyi bilinmesini istiyorum. Her attığımız adımda eğitim alanında ilimizin başarısını düşünüyoruz. Bu alanda ilimize ne kadar katkı sağlarsak o kadar mutlu oluruz. Eğitimde yeni bir anlayışla Elazığ’da zirveye giden yolda TED Elazığ Koleji olarak katkı vermenin çabası içindeyiz. İnşallah bu alanda verdiğimiz çaba ilimize ve öğrencilerimize olumlu geri dönüş sağlayacaktır.

Bize duygu ve düşüncelerimizi, görüş ve önerilerimizi açıklama imkânı sağladığınız için Haberkent gazetesine de teşekkür ediyorum.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X