Advert

BİZE SAHİP ÇIKAN YOK!

Elazığ’ın en eski meydanlarından Hürriyet Meydanı’nda yaşanan ekmek kavgası ve bu kavgayı veren işçilerin yaşadığı sıkıntılar yürekleri burkuyor. Yıllardır kendilerini işe götürmeye gelenlerin yolunu gözleyen meydan işçileri, sahipsizlikten yakınıyorlar.

BİZE SAHİP ÇIKAN YOK!
BİZE SAHİP ÇIKAN YOK! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 401 kez okundu.

HÜRRİYET MEYDANI’NDA EKMEK KAVGASI VEREN İŞÇİLER SAHİPSİZLİKTEN YAKINIYOR:

BİZE SAHİP ÇIKAN YOK!

 

İzzet TUMAY

Elazığ’da her ne işi olursa olsun, işçi bulmak için gidilen Hürriyet Meydanı’nda tabiri caizse yaz-kış ‘insanlık dramı’ yaşanıyor.

Elazığ’ın en eski meydanlarından Hürriyet Meydanı’nda yaşanan ekmek kavgası ve bu kavgayı veren işçilerin yaşadığı sıkıntılar yürekleri burkuyor. Yıllardır kendilerini işe götürmeye gelenlerin yolunu gözleyen meydan işçileri, sahipsizlikten yakınıyorlar. Her yıl meydanda yazın kendilerini sıcaktan, kışın ise soğuktan koruyacak bir baraka yapılmasını dile getirdiklerini ancak şu ana kadar kendilerine sahip çıkılmadığını ifade eden meydan işçileri, “İnsanlar evlerinde kalorifer yandığı halde zor ısındıkları şu günlerde bizler meydanda akşama kadar soğukta iş bekliyoruz. Kışın soğukta, yazın ise kızgın güneşin altında iş bekliyoruz. Sabah saat güneş doğmadan biz meydana geliyoruz. Sabah 06.00’dan gün batana kadar meydana gelip bizi işe götürecek insanları bekliyoruz.

SORUNLARIMIZI İLETMEMİZE RAĞMEN KİMSE ÇÖZÜM BULMUYOR

Akşam gün batana kadar bu meydanda birilerinin gelip bize iş vermesini ya da bizi işe götürüp çalıştırmasını bekliyoruz. Artık ekmek eskisi gibi aslanın midesinde değil kuyruğuna kadar inmiş durumda. Burada ekmek parası kazanmak için elimizi aslanın midesine kadar değil kuyruğuna kadar uzatmamız lazım. Bu meydanda bizden daha kötü durumda olan arkadaşlarımız var. Bize sahip çıkan yok. Sorunlarımızı iletmemize rağmen kimse çözüm bulmuyor. Bu saate kadar işe gitmiş değiliz. Allah bilir; akşama kadar belki de hiç kimse gelip bize iş vermeyecek. Bizim evimize ekmek, su lazım değil mi? İnsanca yaşamak her birey gibi burada bulunan herkesin de hakkıdır. Biz hakkımızdan fazlasını istemiyoruz. Her insanın insan gibi yaşama hakkı var. Lakin bizim halimiz ortada” dediler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor