Advert

KALDIRIM: MADEN İLÇESİ TAŞINMALI

KALDIRIM:  MADEN İLÇESİ TAŞINMALI
KALDIRIM:  MADEN İLÇESİ TAŞINMALI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 6842 kez okundu.

YAPILAN ARAŞTIRMA SONUCUNDA ZEMİNDEKİ KAYMANIN CİDDİ OLUMSUZLUKLARA YOL AÇACAĞI BELİRLENDİ. ALINACAK KARAR KONUSUNDA ÇALIŞMALARIN YAPILACAĞINI BELİRTEN VALİ KALDIRIM:

 

MADEN İLÇESİ TAŞINMALI

 

İrfan ARSLAN

Elazığ’ın Maden ilçesinde geçen yıl gündeme gelen ve üzerinde gerekli araştırmaların yapıldığı zemin kaymasının olumsuz sonuçlar vereceği belirlendi.

Maden Belediye Başkanı Musa Orhan’ın gündeme getirdiği ilçe merkezindeki zemin kayması konusu üzerinde Fırat Üniversitesi ve İl Acil Afet Müdürlüğü teknik elemanlarının yaptığı araştırma sonucunun açıklandığını belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım, "Elde edilen bilgiler zemindeki kaymanın olumsuz sonuçlara yol açacağı şeklinde. Bunun önlenmesi adına ilk akla gelen çare ilçe merkezinin taşınması. Ancak bu konuda gerekli görüşmelerin yapılmasının ardından bir karar alınması doğru olacaktır” dedi.

Konunun ilgili bakanlıkça da değerlendirildiğini ve gerekli çalışmaların yapılması adına önümüzdeki günlerde ilgili kurum ve kuruluşlarca da bazı çalışmaların başlatılacağını belirten Vali Kaldırım şunları söyledi: “İlçenin bulunduğu yerleşim alanının zemininde kayma olduğu doğrulandı. Bu konuda yapılan çalışmaların sonuçları bir rapor şeklinde Bakanlığa sunuldu. Yapılan çalışmalar sonucunda ilçe merkezinin yarısı olabilecek zemin kaymasından etkilenecek. Yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi için ilk akla gelen önlem ilçe merkezinin taşınması şeklinde. Tabu bu konuda bir karar alınmadan önce Maden ile ilgili bazı STK’ların yönetimleri ile bazı görüşmeler yapmayı planlıyoruz. Madenli vatandaşlarımızın görüşlerini almamız gerekiyor. İlçenin taşınması kolay bir iş değil. Ancak bu konuda Maden ile ilgili kurulmuş olan STK yönetimlerinin yapacağı çalışmalarda ön plana çıkmalı. Vatandaşlarımızın görüşlerinin alınması ve bu doğrultuda bir karar verilmesi gerekiyor. Açık ve net bir şekilde görüşlerini ortaya koymalı. Ortaya çıkacak görüş doğrultusunda çalışmaların yapılması planlanacak. Ancak bilimsel olarak yapılan çalışmanın sonucu zeminde ciddi bir şekilde kayma olduğu. Bunun nedeni olarak işletmenin işlediği madenlerin depolandığı alanın baskısı ve vb.”

Maden Belediye Başkanı Musa Orhan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Zemindeki kayma ilçenin ciddi bir şekilde afet tehdidi altında kalmasına yol açmış durumda. Zemindeki hareketlilik ilçenin yarısını tehdit ediyor. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda olası bir afet ilçemizin yarısının yok olmasına neden olacaktır. Bu nedenle Maden ile ilgili alınacak kararda aceleci davranılmalı” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık