Advert

ÖĞRENCİLER, ABD’NİN KUDÜS KARARINI PROTESTO ETTİ

ÖĞRENCİLER, ABD’NİN KUDÜS KARARINI PROTESTO ETTİ
ÖĞRENCİLER, ABD’NİN KUDÜS KARARINI PROTESTO ETTİ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 426 kez okundu.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkent kabul etme kararına bir tepki de, Fırat Üniversitesi öğrencilerinden geldi. Fırat ADEM öncülüğünde, üniversite yerleşkesinde bir araya gelen öğrenci toplulukları, kararı protesto ederek, Amerika’nın kararını şiddetle kınadı.

İsrail’in Başkenti olarak Kudüs’ü tanıma kararı alan ABD Başkanı Donald Trump’a tepkiler devam ediyor. Trump’a bir tepki de Fırat Üniversitesi’nde eğitim alan öğrencilerden geldi. Fırat Üniversitesi yerleşkesinde; Fırat Akademik Düşünce Eğitim ve Medeniyet Topluluğu öncülüğünde bir araya gelen öğrenci toplulukları, kararı sert bir dille kınadı. Öğrenci topluluklarına, Memur Sen İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, Kent Konseyi Başkanı Murat Ergen, STK’ların gençlik temsilcileri de destek verdi.

Toplanan grup adına açıklama yapan ADEM Başkanı Gökhan Gök, yıllardır dünyanın gözü önünde insanlık trajedisinin yaşandığı Filistin’in işgaline karşı duyarsızlığın bugün farklı noktalara taşındığını söyleyerek, “Her anlamda ortak yaşama kültürünün sembolü üzerine gelmiş bu kadim ve kutsal şehri tek tipleştirme girişimi bu şehrin kültürel ve tarihi kodlarına aykırı olmak ile beraber yaşadığımız coğrafyanın huzur ve istikrarını da tehlikeye atmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“ORTAK SORUN HALİNE DÖNÜŞTÜRMÜŞTÜR”

 

Verilen kararın, ekmeğini şiddet organizasyonları üzerinden kazanan ülkelerin kabulüyle geçerli olamayacağını vurgulayan Gök, Kudüs’ün Müslümanlar için mihenk olduğunu belirterek, “Bu tarihsiz karar hiçbir şekilde Kudüs’ün statüsünü tahrir etmediği gibi ekmeğini şiddet organizasyonundan kazanan ülkelerin kabulüyle de hiçbir geçerliliğe sahip değildir. Her bir karışı ilahi vahi insanlığa bildirilen peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs insan olma şuuru selamete erme bilinci ile sulhun mihengidir. Biz bu gün ortaya çıkan bu hadise Kudüs’ü Filistin sorunun bir sorunu olmaktan çıkarmış. Ortak sorun haline dönüştürmüştür. Bu kirli strateji şiddet ile bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır” diye konuştu.

 

“BU ADIMI ŞİDDET İLE KINIYORUZ”

 

Gök, Trump’ın kararını tanımadıklarını belirterek, “Bu anlamda ABD Başkanı Trump İsrail büyükelçiliğini taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma olarak tanıma kararını hukuk dışı sorumsuz ve kışkırtıcı buluyor, bu adımı şiddetle kınıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle biz bu günün üniversiteli gençleri ve yarının büyükleri olarak temin ederiz ki asla ve asla bu meselenin peşini bırakmayacağız ”dedi.

Fırat Üniversitesi yerleşkesinde bir araya gelen ve ABD Başkanı Trump’ın kararına tepki veren öğrenciler, Kudüs için dua etmeyi de unutmadı. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X