Advert

ÇOBAN: ELAZIĞ’I MARKA KENT YAPACAK VİZYONA İHTİYAÇ VAR

ÇOBAN: ELAZIĞ’I MARKA KENT YAPACAK VİZYONA İHTİYAÇ VAR
ÇOBAN: ELAZIĞ’I MARKA KENT YAPACAK VİZYONA İHTİYAÇ VAR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 538 kez okundu.

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban, yaptığı yazılı açıklamada, Elazığ’ın kalkınma ve gelişmede çok önemli avantajları olmasına karşın planlama ve vizyonsuzluk nedeniyle varlık içinde yokluk çektiğini söyledi. Çoban, bu süreçte yerel yönetimlerin sorumluluk almaya mecbur olduklarının altını çizdi.

 

‘POTANSİYELİMİZİ DEĞERLENDİREMİYORUZ’

 

Çoban yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Son 20 yıl içerisinde ilimizde yapılan tüm saha çalışmaları ve bilimsel araştırmalarda, tarım, hayvancılık, su ürünleri, madencilik, turizm ve hizmetler sektörlerinde ilimizin avantajlı ve bu sektörlerde bölge illerinin üzerinde rekabet edebilirliğimiz olduğu görülmüştür. Bu değerlerimizin bugün herkes farkında ve her ortamda dile getiriyor. Ancak, istihdam ve üretime dönüştürme noktasında ise bir adım atılamıyor. Nedenlerine baktığımızda ise, risk sermayesi dediğimiz yatırım için cansuyu yok. Yerel Yönetimler anlamında incelemiş olduğumuz tüm geri kalmış yörelerin kalkınma modelinde ise, yap-işlet-devret modellerinin geçerli olduğu ve bu modeli bugün birçok AB ülkesinin de uyguladığı görülmektedir.

Burada bir sistem ya da siyasi bakış açısından ziyade iş ve aş ortamını sağlayarak toplumun huzur ve geleceğe güvenle bakacağı ortamın oluşturulması temel ilkedir.

 

YEREL YÖNETİMLERİN SORUMLULUKLARI DEĞİŞTİ

 

İşte burada yerel yönetimlerin sorumluluk alarak devreye germesi beklenmektedir. ‘Yeni Nesil Yerel Yönetim Modeli’ dediğimiz ve Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak çok sayıda uzman arkadaşımızla üzerinde çalıştığımız bu model de şehir bir bütün olarak ele alınmaktadır. Şehirle ilgili gelişmeleri akışına bırakarak ‘bekle gör’ taktiği halkımıza yapılan en büyük kötülüktür.

Elazığ’ı, çağdaş şehircilik literatürüne taşımak istiyorsak, şehir, şehirleşme, sanayileşme, gelişme, ekonomik büyüme, yapısal değişme, demografik yapı, istihdam, yeşil alanlar, toplum katılımı ve benzer kavramları ve çağdaş kent kıstaslarını, birlikte ve bir bütün olarak artık düşünmek mecburiyetindeyiz.

 

İNSANLAR MUTLU DEĞİL

 

100 binin üzerinde yeşil kartlı vatandaşın bulunduğu, köylerin büyük bir bölümünün şehirde yaşadığı, tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerin ciddi oranda azaldığı bir kentte yaşıyoruz. TÜİK kayıtlarına göre yaklaşık 22 bin kayıtlı esnafımız bulunuyor. Çok kısıtlı dönen memur maaşları dışında sıcak nakit akışının olmadığı ilimizde hiçbir esnafımızda hayatından mutlu değil. Çünkü günlük kazancı ticaretini büyütmeye yetmiyor. Buna karşın kendi işini ve hayatını kurmaya gayret gösteren yeni girişimciler de büyük umutlarla küçük sermayeli yeni işletmeler kurmaya gayret gösteriyorlar. Ancak zaten mevcut işletmelerin kapasitesini karşılamayan talep miktarı yeni kurulan işletmeler açısından da hayal kırıklığı yaratıyor. Herkesin yakın çevresinde eğitimli ya da eğitimsiz çok ciddi sayıda işsiz bulunuyor. Asgari ücretli işler için dahi torpil arayışı olmadan kimse ekmek bulamıyor.

 

ELAZIĞ ÜRETEN ŞEHİR OLMALI

 

Ülkemiz sosyal devlet anlayışı içerisinde bugün çok şükür kimseyi aç ve açıkta bırakmıyor. Ancak, yoğun genç nüfusumuzun gelecek hayalleri ve beklentileri var. Bu nedenle Elazığ’ın vizyoner bir gelecek planlaması ile üreten kent haline dönüştürülmesi mecburiyet haline gelmiştir. Buna da öncülük etmesi gereken kurum yerel yönetimdir. İlin 5 önemli sektörüne yönelik her bir sektörde 5 bin istihdam sağlayacak altyapıları kurması, kurum, kuruluş ve özel sektörü bir araya getirmesi, dış kaynak bulması ve güven ortamını tesis etmesi gerekmektedir. Kurulacak 5 yeni entegre tesis hem ilin kaynaklarını ekonomiye kazandıracak, hem 25 bin yeni istihdam alanı oluşturacak, hem alt sektörlerin kurulmasına öncülük edecek hem de il ekonomi ve sanayisi bir anda yüzde 100 bir pozitif değişim yaşayacaktır. Bu öneri Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin bir çağrısı olarak değil, tüm toplumun bugün en fazla ihtiyacı olan bir tespit olarak değerlendirilmelidir.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X