Advert

KALDIRIM: ELAZIĞ YATIRIM MERKEZİ HALİNE GELİYOR

Vali Kaldırım, “Elazığ var olan potansiyelini değerlendirmeye başladı. Sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada yatırım merkezi haline gelmeye başladı” dedi.

KALDIRIM: ELAZIĞ YATIRIM MERKEZİ HALİNE GELİYOR
KALDIRIM: ELAZIĞ YATIRIM MERKEZİ HALİNE GELİYOR
İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1392 kez okundu.

 

ELAZIĞ’DA YAPILACAK YATIRIMLARIN ARTACAĞINI BELİRTEN VALİ KALDIRIM:

ELAZIĞ YATIRIM MERKEZİ HALİNE GELİYOR

 

Neslihan ÇARIKÇI

Elazığ Valiliği'nde, Elazığ’da yatırım kararı alan Katarlı Flora Grup Firma yetkilileri ile elektrikli motor üretimi yapan Elazığ firması Sezgin Motor arasında iş protokolü yapıldı.
Katarlı yatırımcılar Elektrikli Motor Fabrikası'nın yüzde 60’ını satın almak suretiyle Elazığ’a gelerek Elazığ firması Sezgin Motor ile iş protokolü imzaladı.
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında Elazığ Valiliği’nde gerçekleşen toplantıya Flora Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bader Alsaeed, Bader Motor Teknolojileri Yönetim Kurulu Üyesi Nezar Kaptan ve Sezgin Motor Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Sezgin katıldı.

Elazığ Valilik binasında yapılan toplantıda Vali Çetin Oktay Kaldırım, firma yetkililerine Elazığ’ın yatırım için çok uygun olduğunu ifade etti. Kaldırım şunları söyledi: “Katarlı yatırımcılar hayırlı bir iş için buraya geldiler. İlimizin medarı iftiharı özellikle motor ve yeni nesil olan elektrikli motorlar konusunda gerçekten önemli araştırmalar ve yatırımlar yapan Muzaffer Sezgin'le bir ortaklık için geldiler. Flora Grup dünyada pek çok alanda yatırım yapan çok büyük bir grup. Özellikle flora teknolojik çözümler, inşaat, güvenlik, dekorasyon, led aydınlatma, medical ve çiçekçilik sektörlerinde ciddi yatırımları olan, aynı zamanda besicilik ve hayvancılık alanında yatırımlar yapmayı hedefleyen bir grup. Türkiye’deki ilk yatırımlarını Elazığ’a yapacaklar inşallah. Ülkemizin ve ilimizin katma değerine çok büyük katkıları olacaktır. Yeni nesil teknoloji anlamında ilimizi dünya ölçeğinde çok güzel yerlere getirecek bir yatırım olacağına inanıyorum. Özellikle Muzaffer Sezgin ilk ARGE merkezi olan fabrikasını kurdu. Üniversite ile özellikle birlikte çalışıyor. Elektrikli motorlar, enerji depolama gibi alanlarda Muzaffer Bey ile birlikte Bader Bey de ürünlerin hem yerli hem de milli üretimi açısından çok iyi bir seviyeye ulaşacağı kanaatindeyim.

 

ELAZIĞ YATIRIM İÇİN ÇOK UYGUN BİR ŞEHİR

 

Göreve geldiğimiz günden beri Elazığ’ın yatırım yapmak için her açıdan uygun olduğunu dile getiriyoruz. Önemli bir cazibe merkezi olması için potansiyeli var. Yatırımları yavaş yavaş ilimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçen hafta Dubaili holdingin 1 milyar Dolarlık bir yatırım yapacağını açıklaması hemen akabinde Bader Bey'in ilimizde yatırım kararı alması ile Elazığ’ın dünya ölçeğinde önemli bir merkez haline gelmesi bizler için çok önemli. Haftaya Suudi Arabistan’dan Cidde merkezli bir firma ilimize gelerek hayvancılık ve besicilik alanında yatırım yapacak ve protokol imzalayacak. Hem Elazığ var olan potansiyelini değerlendirmeye başladı hem de sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada yatırım merkezi haline gelmeye başladı. Elazığ huzurlu bir şehir olmanın yanında teknolojik altyapı olarak özellikle üniversite ve Teknokent ile birlikte özellikle teknik eğitimde Türkiye’de ilk 5'e giren sayılı üniversitelerinden birine sahip. Tarihi derinliği, kültürel yapısı ve yeni girdiği turizm sektörüyle birlikte cazip bir yer haline geliyor. 4. OSB‘yi kurmak için çalışmalar yürütüyoruz. Havalimanına ikinci bir pist yapılıyor. Kargo taşımacılığı noktasında iyi yere geliyor. Ulaşım altyapımız çok iyi. Tren yolu var. Oto yollar çok iyi. Lojistik için çalışmaya başladık.
Uluslararası bir konuma gelen ilimiz ulaşım altyapısı olarak da yatırım için tercih edilen bir şehir haline geldi.

Özellikle katma değeri yüksek, yeni nesil teknoloji alanında yapılan yatırımları çok önemsiyoruz. Ülkemiz milli ve yerli otomobil üretimine geçilmesi için büyük adımlar atarak sözleşme imzaladı.

 

BİR HAFTADA YERLİ MOTOSİKLET MOTORU ÜRETTİ

 

Muzaffer Sezgin'in Elazığ’da ciddi çalışmaları oldu. Bir hafta içerisinde yerli ve milli motosikletin motorunu üretti. Testlerini yaptı ve çalışmalarının sonucunu önümüze dosya halinde koydu. Bu müthiş bir başarıdır. İlimiz yerli ve milli üretimler ve yatırımlar noktasında önemli bir merkez olma yolunda ciddi adımların atıldığı bir şehir olacaktır. Bader Holding'le yapılan protokol neticesinde yerli ve milli başta otomobil motoru olmak üzere tüm motorların üretimi yapılacaktır. Teknolojik yeniliklere uygun, İHA motoru, helikopter motoru, elektrikli araç motoru, asansör motoru, beyaz eşya motoru gibi ürünler üretilecektir.

Yatırım odaklı olarak Fırat Kalkınma Ajansımızla, belediyemizle, yerel yönetimlerimizle, STK’larımızla, ticaret ve sanayi odamızla koordinasyon içerisinde çalışıyoruz. Elazığ hedeflerini dünya çapında yatırım ve cazibe merkezi olma yolunda belirlemiş bir şehir olma özelliğine sahiptir. Biz yatırımcının her türlü sorununda yanındayız. Desteklemeye hazırız. Her türlü sorunu, isteği karşılamaya; bürokraside yaşanan sorunlarda yardımcı olma noktasında yanındayız.
 

MUZAFFER BEY ELAZIĞ İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞER

 

Muzaffer Bey'e teşekkür ediyorum. Bizim için önemli bir değer. Nezar Bey de hayvancılıkla, besicilik anlamında yatırım düşünüyor. Bader Bey başka sektörlere de yatırım yapmak istiyor. Biz potansiyelleri, doneleri kendisine sunacağız. Yatırımlar bu şekilde sınırlı kalmayacak. En vatanperver insanları burada bulacaksınız. Dünyanın en kaliteli, en iyi, en misafirperver, en çalışkan ve milli ve manevi değerlerine bağlı insanları burada bulacaksınız.

 

DÜNYA ÖLÇEĞİNDE BİR PAZAR HEDEFLENDİ

 

Bu alanın pazarı çok geniş. Burada sadece Katar, Türkiye ölçeğine bakarsak yanılırız. Bütün sektörlere hitap edecek ciddi bir pazarı olan bir alan. Dünya ölçeğinde bir pazar hedefleniyor. Bütün dünyaya hitap edecek bir yatırım olacak. Var olan bir üretim tesisi var, yeni yatırımlarla yeni tesisler gelişecek. Sürekli gelişecek bir alan. Adım adım ilerlemek doğru bir yaklaşım. Bütün alanlarda çok önemli yatırım olacak. Elazığ’ımız, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun.”

 

“BU SADECE BAŞLANGIÇ”

 

Bader Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bader Alsaeed ise, “Kendimi evimde gibi hissediyorum. Bu ilk yatırımım ve devam edecek. Sadece paraya yatırım yapmıyoruz. Biz aynı zamanda uluslararası da çalıştığımız için benle birlikte değil, diğer ortaklarımla da Elazığ’a yeni teknolojiler getireceğiz. Adım adım ilerlemeyi tercih ediyoruz. Bu sadece bir başlangıçtır. İnşallah diğer sektörlerde de burada bulunacağız. Herkese teşekkür ederim. Özellikle Muzaffer Bey'e ve Vali beye” şeklinde konuştu.

 

“NISSAN FİRMASI ELAZIĞA GELECEK”

 

Sezgin Motor Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Sezgin de açıklamasında, “Bizi ağırladığınız teşekkür ederiz. Sayın Valimizin bizi destekleri ile böyle yatırım kazandırdığı için teşekkür ederiz” dedi. Sezgin, ayrıca önümüzdeki günlerde Japonya’dan Nıssan fabrikasının Elazığ’a geleceğini söyledi. Sezgin, Nıssan firmasının elektrikli araç motoru için görüşmeye geleceklerini ifade etti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X