Advert

HEDEFİMİZ TÜM YATIRIMI ELAZIĞ’A KAZANDIRMAK

Vali Kaldırım, “Türkiye’ye yatırım hedefleri 30 bin büyükbaş hayvan sağlamak. Bizim amacımız bütün bu yatırımın Elazığ’a yapılması” dedi.

HEDEFİMİZ TÜM YATIRIMI ELAZIĞ’A KAZANDIRMAK
HEDEFİMİZ TÜM YATIRIMI ELAZIĞ’A KAZANDIRMAK İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1087 kez okundu.

ELAZIĞ'A YATIRIM İÇİN ÖNEMLİ BİR PROTOKOL DAHA İMZALANDI. VALİ KALDIRIM:

 

HEDEFİMİZ TÜM YATIRIMI ELAZIĞ’A KAZANDIRMAK

 

Neslihan ÇARIKÇI

Elazığ’a ilk olarak Dubaili, ardından Katarlı yatırımcılar gelmişti, şimdi ise Suudi Arabistanlı yatırımcılar geldi. Elazığ Valiliği'nde önemli bir protokol imzalandı. Cidde merkezli AFRİNA Holding ile Elazığ’da besi hayvancılığı faaliyeti gösteren Sultanbeyli firması arasında işbirliği sözleşmesi imzalanarak Elazığ’a yatırım kararı alındı.

 

YATIRIM ADIMLARI SONUÇ VERMEYE DEVAM EDİYOR

 

Suudi Arabistanlı Cidde merkezli AFRİNA firması, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ’ın firması ile Elazığ’da et ürünleri üzerinde yatırım yapmak için protokol imzaladı.
Vali Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında Elazığ Valiliği'nde düzenlenen toplantıya Suudi Arabistanlı iş adamları Halii Balbey, Abdullahannan Muhammed Balbey, Salah Balbey, Adil Raouf, Murat Gül, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ katıldı.

Vali Kaldırım, yaptığı açıklamada, AFRİNA firmasının Türkiye’de planladığı büyükbaş hayvancılık yatırımının ilk etapta İlimiz ekonomisine daha sonra da ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını ifade etti. Kaldırım, “Yatırımcılarımız hayvancılık sektöründe yatırım yapmak için buradalar. Yatırımlarını Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ ile yaptılar. Sultanbeyli adında ortaklaşa yeni bir şirket kurdular. Çok yakında hayvancılık alanında yatırımlarını gerçekleştirecekler. İlimize, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” diye konuştu.

 

KATARLI YATIRIMCILAR, YATIRIMA FABRİKA YAPARAK BAŞLAYACAK

 

Geçen hafta Elazığ'a gelen Katarlı yatırımcıların yatırıma yeni bir fabrika yaparak başlayacağını, Cidde merkezli bir firmanın da burada yatırım kararı almasının Elazığ'a çok büyük bir değer kazandıracağını belirten Kaldırım, şunları söyledi: “AFRİNA firmasının Cidde’de, Doha’da ve Dubai’de ciddi yatırımları var. Çok kaliteli işler yapıyorlar. Suudi Arabistan’ın en prestijli projelerine imza atıyorlar. AFRİNA firması ile tanışma sürecimiz ise Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri iken özellikle Arapları bölgeye çekmek niyetiyle defalarca gittiğimiz Cidde’de kendilerini Trabzon’a davet ederken tanışmıştık. Kendilerini ziyaret etmiş ve yaptıkları işleri yerinde görmüştük. Trabzon’da yatırım yapmaları için kendilerini davet etmiştik fakat nasip Elazığ’ınmış.

 

ARZUMUZ TÜM YATIRIMLARINI ELAZIĞ’A YAPMALARIDIR

 

Hayvancılık alanındaki ilk yatırımlarını Elazığ’a yapmış olacaklar. Mehmet Ali Dumandağ bu işi bölgemizde en iyi yapan ve işi bilen bir insan o nedenle bu yatırım için çok uygun bir kişidir. Bizler ilimizin tarım ve hayvancılık potansiyelini iyi biliyoruz. Bu potansiyelin fevkalade gelişmesini istiyoruz. Özellikle bu sektörlerde ilimizin bölgede liderlik yapmasını arzuluyoruz. İlk etapta AFRİNA Holding yatırımlarını besicilik üzerine fakat ileriki dönemlerde süt hayvancılığı şeklinde de yapmayı planlıyorlar. Malumunuz Bingöl’de Sütaş firması büyük bir yatırım yapacak. Bölgedeki var olan süt üretim kapasitesinin dört katı büyük bir yatırım olacak. O nedenle süt hayvancılığında ciddi bir boşluk var. Bu boşluğu doldurmak için süt hayvancılığı yatırımı da planlıyorlar. Türkiye’deki hedefleri 30 bin büyükbaş hayvan bu da 280 milyona tekabül ediyor. Bizim arzumuz tüm yatırımlarını Elazığ’a yapmalarıdır.

 

ELAZIĞ YATIRIMLARIN MERKEZİ OLMAYA BAŞLADI

 

Besi organize sanayi çalışmalarımız var. Diğer altyapıları da güçlendirerek hayvancılık sektörüne ciddi bir ivme kazandıracağız. Hem katma değer üretme hem de sektörde üretilen ürünlerin işlenmesi adına zaten potansiyelimiz mevcut, bölgede önemli bir konuma gelmeyi istiyoruz.

Elâzığ uluslararası yatırımlar açısından merkez haline gelmeye başladı. Uluslararası yatırım yapan firmalar ardı ardına yatırım kararlarını açıklamaya devam ediyorlar. Şubat ayında Cidde’ye gideceğiz. Orada hem turizm fuarına katılacağız hem de Cidde ticaret odası ile bir program düzenleyerek iş adamlarıyla görüşerek ilimizin potansiyelini ve imkanlarını anlatma imkanı bulacağız. Elazığ’a yeni yatırımlar kazandırma noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Elazığ misafirperver bir şehir olması nedeniyle yatırımcılara bağrını gönlünü açan bir şehirdir. Biz yatırımcılara bir değer olarak bir kazanım olarak bakıyoruz. Geçen geldiklerinde kendilerine gakgoş sertifikalarını takdim etmiştik. Artık kendileri bir Elazığlı. Ben ilimize yapılacak bu yatırımın ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

 

DUMANDAĞ: YATIRIM İLİMİZE HAYIRLI OLSUN

 

Mehmet Ali Dumandağ ise hayvancılık alanında yapılacak bu yatırımın Elazığ’a kazandırılmasının Vali Kaldırım’ın büyük çabaları ve başarısı sayesinde olduğunu söyledi. 4-5 aydan beri AFRİNA Holding ile bir araya gelmelerini Vali Kaldırım’ın sağladığını belirten Dumandağ şunları söyledi: “Sayın Valimiz, AFRİNA Holding'in Elazığ’da yatırım yapmak için yerli bir firma ile anlaşma yapmak istediğini söylediğinde biz de ilimiz için faydalıysa hiç tereddütsüz kabul edeceğimizi söyledik. Elazığ için faydalı olacak her türlü kararda elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarız. Dumandağ ailesi olarak ortaklık yaptığımız hiçbir firma ile anlaşmazlık yaşamadık. Herkesin hakkını kendi hakkımız olarak gördük ve savunduk. Yine aynı şekilde devam edeceğiz inşallah. 1977 yılından beri kendi memleketimize yatırımlar yapıyoruz. Biz aile olarak bu işi yapmakta çok istekli değildik ama yabancı firmaları görünce, Valimizin çalışmalarını görünce evet dedik. Diğer yatırımcıları da Elazığ’a davet edeceğiz. Valimizin diliyle 'Cometo Elazığ' diyerek yatırımcıları Elazığ’a davet ediyoruz. Temennimiz AFRİNA Holding'in, yapacağı tüm yatırımları ilimize yapmasıdır. Yapılacak yatırım ilimize hayırlı olsun.”

 

BALBEY: HEDEFLERİMİZ BÜYÜK, BAŞARACAĞIZ

 

Suudi Arabistanlı iş adamları Halii Balbey de, “Elazığ Valisi'ne, projenin her aşamasında bizleri desteklediği ve yanımızda olduğu için çok teşekkür ediyorum” dedi. Balbey şunları söyledi: “Mehmet Ali Bey ile ortak olmaktan büyük onur duyuyoruz. Kendisi Elazığ’da ve Türkiye’de saygı duyulan biridir. Hayvancılık alanında Türkiye’de ve Elazığ’da büyük bir potansiyel görüyoruz. Yatırım kararımızın ana nedeni Türkiye’de et miktarının az olması ve bu sektöre büyük bir talep olmasıdır. Bu yatırımla birlikte bu alanda amaçlarımız ve büyük hedeflerimiz var. Hepinizin bildiği gibi Türkiye’de yeterince et üretimi yok. Türkiye kendi kendini idame edecek miktarda et bulunmuyor. Ana amacımız Türkiye’nin et ithal etmemesi ve kendi kendine yetecek miktarda et üretilebilmesidir. Bu alanda et miktarını istenilen seviyeye çıkarmak en büyük hedefimizdir. Bu hedefler uzun vadede gerçekleşecek hedefler fakat bunu başarabiliriz. Bu uzun yolculuk sonunda hedefimize ulaşabiliriz. Mehmet Ali beyin deneyimleri ile istediğimiz amaca ulaşacağımıza eminin. Hedefimize Elazığ’dan başlayarak ulaşacağız. Yakın zamanda herkes Elazığ’a büyük bir yatırımcının ve yatırımın geldiğini duyacak."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X