Advert

FİYATI ARTAN SAKATAT CEP YAKIYOR

FİYATI ARTAN SAKATAT CEP YAKIYOR
FİYATI ARTAN SAKATAT CEP YAKIYOR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1316 kez okundu.

VATANDAŞ AĞIZ TADI İLE TÜKETEMİYOR

FİYATI ARTAN SAKATAT CEP YAKIYOR

Neslihan ÇARIKÇI 

Elazığ’da vatandaşların kış aylarında tercih ettiği sakatat, yükselen fiyatlardan dolayı artık tercih edilemez oldu. İthal etten dolayı hayvan kesiminin azalması sakatat fiyatlarını et fiyatlarının seviyesine çıkmasına neden oldu.

Kelle, paça, ciğer, böbrek, işkembe kışın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sakatatlar kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte daha çok tercih edilirken yükselen fiyatlar nedeniyle artık tercih edilmiyor. Vatandaş sakatatı ağız tadı ile tüketemiyor. Sakatat olarak adlandırılan işkembe 5 TL'den 7 TL'ye, karaciğer 25 TL'den 29 TL'ye, kelle 17 TL'den 20 TL'ye, kuzu böbrek ise 21 TL’den 25 TL’ye yükseldi. Artan sakatat fiyatlarını düşürmek için ithal et yerine hayvanların canlı olarak Türkiye’ye getirilmesi gerektiğini vurgulayan Kapalı Çarşı'daki kasaplar şunları dile getirdiler: “Sakatat vatandaşlarımız tarafından kışın oldukça fazla tüketilen gıda maddesi. Eskiden özellikle et alamayanlar sakatat alıyorlardır. Ama şimdi et fiyatları et ithalatıyla beraber düştü. Dışarıda kesilen etlerin sakatatları gelmediği için şu an sakatat fiyatları et fiyatlarının seviyesine çıktı. Bu fiyat artışının önüne geçmek için et ithalatı yerine canlı hayvan ithal edilmeli. Hayvanlar Türkiye’de kesilmeli. Yoksa bu artış böyle devam ederse sakatat fiyatları oldukça yüksek seyredecek.”

GEÇMİŞ YILLARDA ÇOK DAHA BOLDU

“Sakatatlar daha çok kış aylarında tüketiliyor” diyen Elazığ Kapalı Çarşı'da bulunan Uğur Sakatat’ın işletmecisi Hüsamettin Uğur, “Kış mevsiminde çok tüketilen sakatat eski yıllardaki gibi bol değil. Fiyatlara çok fazla zam gelmedi fakat yine de vatandaş pahalı olduğu için eskisi kadar tüketemiyor. Biz Kapalı Çarşı esnafları olarak büyük marketlerden çok daha ucuza satıyoruz” dedi.

Sakatatın faydalı olduğunu belirten Uğur, “Daha önce insanlar fiyatı uygun olduğu için sakatatı çok fazla tercih ediyordu. Geçmiş yıllarda sakatata talep çok fazlaydı. Ama ithal et maalesef en çok sakatatı vurdu. Daha önce işkembenin kilosu 5, ciğer 25, kuzu böbrek 21, kelle ise 5 TL idi. Şimdi ise işkembe 7, ciğer 29, böbrek 25, kelle ise 20 lira oldu.”

HAYVAN KESİMİ AZALDI

Sakatatın çöp olmadığını belirten Kapalı Çarşı'daki kasaplar, “Sakatat her zaman satılan ve tercih edilen bir ürün. İthal etten dolayı ülkemiz genelinde hayvan kesimi az olduğu için sakatat fiyatları yükseldi. Bu böyle gittiği sürece ette hep dış ülkelere bağımlı kalacağız. Fiyat artışının önüne geçmek için hayvanlar canlı olarak Türkiye’ye getirilip burada kesim yapılırsa sakatatı ve derisini değerlendirmiş olacağız. Fiyat artışının önüne geçilmezse sakatat ürünler değerinin çok daha üzerinde satılacak. Böyle giderse sakatat kırmızı et fiyatıyla yarışacak.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayyum dilekçesi verildi!
Kayyum dilekçesi verildi!
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır