Advert

ELAZIĞ'I ‘TEHDİT’ EDEN FAY UZUN ZAMANDIR SUSKUN

ELAZIĞ'I ‘TEHDİT’ EDEN FAY UZUN ZAMANDIR SUSKUN
ELAZIĞ'I ‘TEHDİT’ EDEN FAY UZUN ZAMANDIR SUSKUN İRFAN ARSLAN
Bu içerik 827 kez okundu.

ELAZIĞ, 2. DERECE DEPREM BÖLGESİNDE. GEÇMİŞTE YAŞANAN DEPREMLERİN ACISI GÜNÜMÜZDE HALEN TAZELİĞİNİ KORUYOR. KAMUOYU ADINA SORUYORUZ; ELAZIĞ ‘DEPREM’ SONRASINA HAZIRLIKLI MI?

ELAZIĞ'I ‘TEHDİT’ EDEN FAY UZUN ZAMANDIR SUSKUN

İzzet TUMAY / Türkiye’nin deprem haritası yenilendi. Geçmişte Elazığ’da meydana gelen depremlerin yarattığı acılar günümüzde hala tazeliğini korurken, konunun uzmanları tarafından Elazığ’ın deprem risk oranının 2. dereceden 1. dereceye alınması konusu son günlerin gündem maddelerinden birini oluşturuyor.

21 yılın ardından güncellenen Türkiye’nin deprem haritası; ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya üniversiteleri, Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü ve AFAD yetkililerinin çalışmalarıyla hazırlandı ve harita deprem tehlikesini mahalle mahalle gösteriyor.

PROF. DR. ERCAN, TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Konuyla ilgili gerçekleştirilen en son toplantıda Elazığ’ın ‘deprem’ gerçeği ile ilgili en ciddi açıklamalardan biri deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan geldi. Prof. Dr. Ercan, güncellenen harita ile ilgili yüzde 80 uyum olduğunu belirterek, Van, Erzurum, Elazığ ve Tunceli’nin ‘ikinci’ dereceden ‘birinci’ dereceye alınması gerektiğine vurgu yaptı. Elazığ yeni deprem haritasına göre ‘2. Derece’ deprem bölgesi iller arasında yerini korurken, geçmişte meydana gelen depremler yüzünden yaşanan acılar hafızalarda tazeliğini koruyor. Elazığ’ın ikinci derece deprem bölgesi olmasına rağmen olası bir depreme hazır olunup olmadığı, ‘olası’ bir deprem sonrasıgeçmişte yaşanan acıların ‘tekrar’ yaşanmaması için ne gibi ‘önlem’ çalışmalarının yapıldığı ‘kamuoyu’ tarafından merak konusu.

ELAZIĞ AKTİF CANLI FAYLARLA ÇEVRİLMİŞ DURUMDA

Deprem uzmanları; Elazığ'ı da tehdit eden fay uzun zamandır suskun olduğunu, enerji biriktirdiğini belirtirken, geçmişte büyük acıların yaşanmasına sebep olan 6.1 büyüklüğündeki Karakoçan depremi olmadan önce de o yörede deprem olabileceğini dile getirmişlerdi. Karakoçan depreminden iki sene önce, uzmanları o söylemleri bir kitapta yayınlanmıştı. Deprem uzmanları, “Elazığ deyince kent merkezini algılanmamalı. Köyüyle, kasabasıyla Elazığ'ı da tehdit eden fay uzun zamandır suskun enerji biriktiriyor ve korkumuz da ondan, burada da büyük depremler olabilir. Elazığ'ı tehdit eden faylardan biri; Doğu Anadolu Fayı, Bingöl Karlıova'ya gidiyor. Elazığ'a uzaklığı yaklaşık 20-25 kilometre. Elazığ'ı tehdit edecek diğer bir fay; Malatya Fayı ve Ovacık Fayı. Ovacık Fayı 75-80 kilometre mesafede. Nazımiye Fayı var, Elazığ'ı etkileyecek bir fay ve bir de Karakoçan Fayı var. Zaten burada da 6.1 büyüklüğünde bir deprem oldu geçmişte. Dolayısıyla Elazığ aktif canlı faylarla çevrilmiş durumda. 1874'de hemen Elazığ'ın burnunun dibinde 7.1 büyüklüğünde bir deprem var. 7.1 büyüklüğünde bir deprem, 23 kilometre. Bakın kent merkezini söylüyorum, kent merkezini darmadağın eder. Şimdi o zamanı bugün belki söyleyemiyoruz ama eğer 7.1 büyüklüğünde bir deprem Sivrice-Palu arasında bir daha olursa Elazığ ve çevresi duman olur" ifadelerini kullanmışlardı.

ELAZIĞ 2. DERECE DEPREM BÖLGESİ

Geçmiş yıllarda Sivrice-Başyurt-Karakoçan-Palu gibi bölgelerde yaşanan depremler ve ortaya çıkardığı acı tablolar hâlâ hafızalardaki tazeliğini koruyor. Bunun yanında Elazığ’ın bazı mahallelerinde insanlar maddi imkânsızlıklar nedeniyle hâlâ ‘kerpiç’ evlerde hayatlarını sürdürürken, birçok bölgede ise olası bir depremde yıkılma oranı yüksek olan ve Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılarak yeniden yapılması gereken bir çok ev ve bina bulunuyor. Elazığ 2. derece deprem bölgesi olduğu için Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bir an evvel tam manasıyla hayata geçirilmesi, yıkılma tehlikesi olan evlerde oturan ailelerin o evlerden başka evlere nakledilmesi gerekiyor. Olası büyük bir depremde yaşanabilecek felaketin büyüklüğü ve acı sonuçlarını tahmin etmekte zorlanmadıklarını belirten Elazığlılar adına başta Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi olmak üzere konuyla ilgili yetkililere soruyoruz:

1- Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi tarafından olası bir deprem sonucu meydana gelebilecek olumsuzlukların giderilmesi adına şu ana kadar herhangi bir ‘önlem’ alındı mı? Varsa bu önlemler kamuoyuna açıklanabilir mi?

2- Yetkili kurumlar Elazığ’da olası bir depremin ardından meydana gelecek olumsuzlukları gidermek adına yeterli araç, gereç ve personele sahip mi?

3- Elazığ’da olası bir deprem sonucu yıkılma tehlikesi bulunan bina sayısı kaçtır ve şu ana kadar bu riskli binaların kaçı yıkılmıştır?

4- Doğu Anadolu Fay Hattı’na çok yakın bölgelerde yapılaşmaya izin veriliyor mu?

5- Özellikle Sürsürü bölgesinde bulunan ‘kerpiç’ evlerle ilgili herhangi bir çalışma yapılıyor mu?

6- Elazığ’da afet yönetimi kapsamında önleme, zarar azaltma ve hazırlık anlamında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

7- Elazığ’da depreme karşı güçlendirme yapılan kamu binaları ile konutların sayısı kaçtır?

8- Depreme karşı güçlendirme yapılmamış olan kamu binaları ile konutların yapılmış olanlara oranı ne kadardır?

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X