Advert

"HÜKÜMET KONAĞIMIZIN DA RESTORASYONUNUN YAPILMASINI İSTİYORUZ"

İRFAN ARSLAN
Bu içerik 374 kez okundu.

Sultan 2. Abdulhamid’in tahta çıkışının 25. yılında dönemin Diyarbakır Valisi tarafından Maden ilçesinde yaptırılan bölgenin ilk saat kulesi unvanını taşıyan saat kulesinin restorasyon çalışmaları sürüyor. Restorasyon çalışmalarının başlamasına öncülük eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile aralarındaki diyaloğu anlatan Belediye Başkanı Musa Orhan, bundan sonraki hedefinde tarihi hükümet konağını restore ettirmek olduğunu söyledi.

Maden'deki saat kulesi Osmanlı sultanlarından Sultan 2. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yılında Diyarbakır Valisi Halit Bey tarafından 1901-1902 yıllarında yaptırılmış. Bölgenin tek saat kulesi olma özelliğini taşıyan kule, yıllar geçtikçe yıpranmaya ve tarihin yükünü gövdesinde hissettiren tarih saat kulesi, bir türlü restore edilemiyordu. Geçtiğimiz ay restorasyon edileceği haberini Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın duyurduğu saat kulesinde çalışmalar devam ediyor.

Maden Belediye Başkanı Musa Orhan, 2012 yılından bu yana saat kulesi için restorasyon çalışmalarına ödenek aktarılmasını beklediklerini söyledi. Başkan Orhan, saat kulesinin tarihçesinden bahsederek, saat kulesinin 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl anısına yaptırılan bölgedeki ilk tarihi saat kulesi olduğunu belirtti.

 

“BAKANLIK TARAFINDAN HERHANGİ BİR PAY AYRILMADIĞI İÇİN BUGÜNE GELİNDİ”

 

Başkan Orhan, tarihi saat kulesi için Kültür Bakanlığı tarafından herhangi bir payın ayrılmadığına sitem ederek, “Uzun yıllar çabalarımız ve gayretlerimiz neticesinde en son 2012 yılında valiliğimiz tarafından ihale edilip projelendirme aşamasına getirilen bu tarihi saat kulesi ve tarihi hükümet konağının 2013 dahil olmak üzere 2017’ye kadar her yıl yenilenip, restorasyonu için bakanlığa teklif ediliyor. Ancak o günden bugüne maalesef Kültür Bakanlığı tarafından herhangi bir pay ayrılmadığı için bugüne gelindi” dedi.

Orhan, Elazığ Tanıtım Günleri'nde durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na ilettiklerini, kendisinin de bu durumla ilgilendiğini kaydederek, “Çalışma Bakanımız Sayın Sarıeroğlu standımızda resimleri görünce ilgi duydu. Bizler de kendisine bu tarihi saat kulesinin restoresinin gerektiğini ve uzun yıllar da beklediğini ifade ettik. Kendileri sağ olsun ilgilenip, kısa bir süre içinde bizatihi Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nu arayarak, nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiğini ivedi bir şekilde de hiç olmazsa mevsim koşulları el vermemekle beraber saat kulesinin aradan çıkartılıp bir an önce restore edilmesini söylemiş, böyle bir emir vermişti” ifadelerini kullandı.

 

“HÜKÜMET KONAĞININ RESTORE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

 

Orhan, kısa bir zaman içerisinde çalışmalarının tamamlanacağını, aynı çalışmanın, tarihi hükümet konağı içinde başlatılmasını temenni ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Yaklaşık bir aydan bu yana arkadaşlar çalışıp, mücadele ediyorlar. Ümit ederiz ki kısa bir zaman içerisinde tarihi saat kulemizin restoresi bitmiş olacak. 2018 yılı kapsamında da tarihi hükümet konağının restoresinin yapılmasını buradan ilgililere bizler de sizler aracılığı ile bir kez daha tekrar edip bu konuda duyarlı olmalarını ve 2018 yılı içerisinde de tarihi hükümet konağının restore edilerek ilçemize kazandırılmasını istiyoruz.” 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayyum dilekçesi verildi!
Kayyum dilekçesi verildi!
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır