Advert

ELAZIĞ’DA ‘EL EMEĞİ GÖZ NURU’ SERGİSİ AÇILDI

ELAZIĞ’DA ‘EL EMEĞİ GÖZ NURU’ SERGİSİ AÇILDI
ELAZIĞ’DA ‘EL EMEĞİ GÖZ NURU’ SERGİSİ AÇILDI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 858 kez okundu.

Nevriye GÜNDEM

Elazığ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ‘ El Emeği Göz Nuru’ sergisi açıldı.

Elazığ Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslarda kursiyerlerin ürettiği ürünler Park 23 alış veriş merkezinde açılan ‘El Emeği Göz Nuru’ sergisinde sergilendi. Fırat Üniversitesi öğrencilerine yönelik açılan ebru kurslarında kursiyerlerin yapmış olduğu tablolar sergide büyük ilgi topladı. AVM’nin giriş bölümünde açılışı yapılan sergiye, Halk Eğitim Müdürü Kazım Atıcı, Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Haydar Aktar, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Halk Eğitim Merkezi'ndeki kursiyerlerin yaptığı el emeği göz nuru tabloların çok güzel eserler olduğunu ve sanatı yaşatmaya çalıştıklarını belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Atıcı, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak bugün ‘suya düşen hareler’ adlı ebru sanatı sergimizi açtık. Ebru kursumuz Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde üniversite okuyan öğrencilerimize yönelik açmış olduğumuz bir kurs. Bugün burada bu kursun sergisini açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bir toplumun tarihsel süreç içerisinde ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her topluma maddi ve manevi özelliklerin bütününe kültür diyoruz. Ebru sanatı en eski Türk kağıt süsleme sanatıdır. Ebru sanatının terapi özelliği olduğu gibi bu tarihi sanatının meraklıları için de bu tartışılmayan bir gerçektir. Ebru terapi için de kullanılan bir sanat dalıdır. Ebru sanatının unutulmaması için de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak sürekli kurslar açılmakta. Hedefimiz geleneksel sanatlarımızın icra edilmesine gereken ilgi ve katkıyı sağlamak. Burada suya düşen hareler adlı ebru sergimizden bizleri yalnız bırakmayan protokol üyelerine, Elazığ basın mensuplarına ve vatandaşlara teşekkür ediyorum. Arzu etmek bağlanmak devamlılık göstermek gerekir. Ebru sizinle büyüyen ve ilerleyen bir sanat dalıdır. Ebru sanatında yapılan çalışmalar cüzi iradeden çıkıp külli iradeye tabi olmayı gerektirir. Sergimizde hem ebru sanatını tanıtmayı hem de kursiyerlerimizi tanıtmayı bir nebze de olsa katkı sağlamayı amaçladık. Sözlerimi Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitirmek istiyorum. 'Mum olmak kolay değildir. Işık saçmak için önce yanmak gerekir' sözünün manasını en iyi anlatan bu sanat için kul olan gönüllere minnettarız. Bu sergimizin açılışında emeği geçen hocamıza ve kursiyerlerimize teşekkür ediyorum. Sergimiz hafta sonuna kadar 10:00-22:00 saatleri arasında gezilebilecek. Tüm halkımızı bu sergiyi gezip görmeye davet ediyorum.”

 

“EBRU SANATINI YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

 

Ebru sanatını nesilden nesile aktarmayı hedeflediğini ifade eden Halk Eğitim Merkezi Ebru Sanatı öğretmeni Emine Fırat Tuncer, “Geleneksel ebru sanatı sergisini açtık. Özüne uygun olarak toprak boya ve öt kullanıyoruz. Kimyasal hiçbir şey kullanmıyoruz. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak üniversite öğrencilerine yönelik hedef aldık bu kursumuzu. Bu sanatı yaşatmaya çalışıyoruz. Dışarıdan da öğrenci katılımlarımız oluyor ama çoğunluk olarak üniversite öğrencilerine yönelik açmış olduğumuz bir kursumuzdur. Üniversite öğrencilerimiz ile geleneksel sanatlarımızı elimizde geldiği kadar yaşatmaya çalışıyoruz. Mesleğiniz ne olursa olsun meşrebiniz sanat olsun” ifadelerini kullandı.

“EBRU SANATI SİZİ BİR BAŞKA DÜNYAYA GÖTÜRÜR”

Ebru kursuna başladığı günden beri ilgisini gün geçtikçe arttığını söyleyen kursiyer Sultan Karabulut, “Her zaman ebru sanatına ilgim vardı. Bir yıl önce bu kursa başladım, gün geçtikçe bu ilgimin arttığını gördüm. Boyayı her tekneye döktüğünüzde bir başka dünyaya gidiyorsunuz. Sizin o andaki ruhunuzu yansıtıyor. Ebru sanatı sabır, sakinlik öğretiyor. Ebru kursuna herkes katılmalı. Ebru sanatı bizlere edep sanatını öğretiyor. Bu tür kurslara katılarak burada hem sanat hem de farklı yöredeki insanlarla tanışma imkanı da sağlıyor. Bizlere çok şey kattı. İnşallah biz de ileriki yıllarda bir ebru hocası olabiliriz. Benim yapmış olduğum iki tane tablo şu an burada sergilenmektedir. İkisi de çift taraklı. Biraz canlı renkler kullandım o da benim ruhumu yansıtıyor. Kişinin yapmış olduğu çalışmalar kişinin ruh dünyasını anlatır. Ben üniversite öğrencisiyim. Burada tüm öğrenci arkadaşlarımın bu kursa katılmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayyum dilekçesi verildi!
Kayyum dilekçesi verildi!
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır