Advert

KEŞKE ‘AÇIKTA’ SATILMASA!

KEŞKE ‘AÇIKTA’ SATILMASA!
KEŞKE ‘AÇIKTA’ SATILMASA! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 360 kez okundu.

PEYNİR YİNE ESKİ USUL İLE SATILMAYA DEVAM EDİLİYOR

 

KEŞKE ‘AÇIKTA’ SATILMASA!

 

İzzet TUMAY

Elazığ Kapalı Çarşı’da yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da peynir satışı açıkta yapılmaya devam ediyor.

Peynirler tepsiler üzerinde üzeri kapatılmadan vatandaşın tüketimine sunulmaya devam edilirken, İnsanların sağlığı açısından büyük sorunlara sebep olabilecek bu uygulamaya bir an önce son verilmesi hem esnaflar hem de vatandaşlar açısından büyük önem taşıyor.

İlgili düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte peynirin üretiminden muhafazasına, taşınmasından piyasaya arzına kadar birçok yenilik geldi. Peynirin artık ambalajsız satılamaması gerekiyor. Düzenlemeye göre, üretilen peynirler ambalajlı şekilde ve hijyen kriterlerini karşılayan yerlerde piyasaya sunulmasını içeriyor. Lakin Elazığ’da alışveriş denince akla gelen ilk yerlerden birisi olan tarihi Kapalı Çarşı’da bulunan tezgâhlarda peynir yasaya rağmen açıkta satılmaya devam ediliyor.

 

ESNAFA ZARARI OLMASIN AMA!

 

Yeni düzenlemenin esnafa ‘zarar’ vermeyecek şekilde uygulanmasından yana olduklarını ifade eden vatandaşlar, “Düzenleme insanların sağlığı göz önüne alınarak yapıldı diye düşünüyoruz. Tabi bu uygulama yapılırken esnafların durumu da göz önünde tutulmalı. Esnaflarımız bin bir zorlukla hayat mücadelesi veriyorlar. Ancak bizlerinde sağlığı düşünülmeli. Peynirin açıkta satılması uygun olmayan bir durum. Peynirin yeni düzenlemeye göre satışının sağlanması adına esnaflar zarar görmeyecek şekilde uygulanmasından yanayız. Peynir çok tüketilen bir gıda maddesi. Kapalı Çarşı gibi müşteri potansiyeli yüksek bir yerde, günde belki yüzlerce insanın gelip geçtiği bir bölgede peynir türü birçok süt ürününün açıkta satılması ne kadar doğru? İnsan sağlığı açısından son derece tehlikeli bu durum; ürünlerin kapalı ve camlı tezgahlarda satışa sunulmasıyla ortadan kalkar diye düşünüyoruz” dediler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayyum dilekçesi verildi!
Kayyum dilekçesi verildi!
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır