“GELİŞMELERİ KAYGI İLE İZLİYORUZ”

“GELİŞMELERİ KAYGI İLE İZLİYORUZ”
“GELİŞMELERİ KAYGI İLE İZLİYORUZ” İzzet TUMAY
Bu içerik 99 kez okundu.

Erbakan Vakfı Genel Merkezi tarafından İran'da yaşanan protesto gösterileri ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Erbakan Vakfı olarak, İran’da dış güçlerin etkisiyle ortaya çıkan son gelişmeleri büyük bir kaygıyla izlediğimizi ifade etmek isteriz" denildi.

Erbakan Vakfı Genel Merkezi tarafından İran'da son günlerde meydana gelen olaylarla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, İran’da son günlerde meydana gelen protesto gösterileri sırasında ABD Başkanı Trump, neoconların önde gelen isimlerinden Mc Cain ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun protestocuların arkasında yer aldıklarına dair açık ve seçik açıklamalarının dikkat çekici olduğuna vurgu yapıldı.

Erbakan Vakfı Genel Merkezi'nce yapılan açıklama şöyle: "'Büyük Ortadoğu', bir başka ifadeyle 'Genişletilmiş Ortadoğu' adının verildiği proje dahilinde, İran’ın, ABD ve İsrail’in arzu ettiği sisteme uygun bir yapıya dönüştürülmesi ve Siyonizm’e karşı tehdit potansiyeline sahip olan bir ülke konumundan arındırılması, İran’ın enerji zenginliklerinin kontrol altına alınması ve Ortadoğu’da siyasi dengelerin tamamen ABD ve İsrail lehine çevrilmesi ve daha da önemlisi İsrail güvenliğinin daha da sağlam zemine oturtulması amacıyla İran’ı kaos ve belirsizliğe sürüklemeyi amaçlayan protesto gösterileri için düğmeye basılmıştır. ABD’nin, protestolar üzerinden, İran’a yönelik ortaya koyduğu 'insan hakları ihlalleri' söylemi ise, ister istemez 7 Ekim 2002’de dönemin ABD Başkanı George Bush’un; Ortadoğu’ya demokrasi, istikrar ve barış getirmeyi vadeden açıklamasından sonra ABD’nin Irak’ı işgal etmesi ve Ortadoğu’nun kaosa sürüklenmesini yeniden gündeme getirmiştir. ABD ve İsrail’in çıkarları doğrultusunda hareket etmeyen bir ülke tanımına uyduğu için İran’ın kontrol altına alınabilmesi için söz konusu güçler uzun bir zamandan beri muhalifleri destekleyip örgütledikleri ve Proxy (vekalet) savaşı için bu ülkeyi yakın takibe aldıkları bilinen bir gerçektir.

Milli Görüş Lideri ve 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın özellikle vurguladığı; 'Suriye ve Irak’tan sonra sıra İran ve Türkiye’ye gelecek' sözü şu anda daha da büyük bir anlam ifade etmektedir. ABD ve İsrail’in tüm bölgeyi kontrol ve ipotek altına alabilme girişimleri son dönemlerde iyice hız kazanmış durumdadır. Özellikle ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görmesi ve büyükelçiliğini buraya taşıma kararından sonra, İran’ın gerek İslam İşbirliği Teşkilatı’nda gerekse çeşitli platformlarda Kudüs’ün Filistin’in 'bölünmez' başkenti olduğuna dair kararlılığı sonrası bu gelişmelerin hız kazanması dikkat çekicidir.

Erbakan Vakfı olarak, İran’da dış güçlerin etkisiyle ortaya çıkan son gelişmeleri büyük bir kaygıyla izlediğimizi ifade etmek isteriz. Dost ve kardeş İran’ın bu zorluğun üstesinden gelebilecek güç ve iradeye sahip olduğunu ve 2009’da olduğu gibi, bugün de ABD ve İsrail’in İran üzerindeki kötü amaçlı hesaplarını boşa çıkaracağına ve huzur ve istikrarın aynen devam edeceğine olan inancımızı ifade etmek isteriz. Erbakan Hocamızın öncülüğünde kurulan D-8 Teşkilatının önemli üyelerinden biri olan İran’ın, derdest edilmeye çalışıldığı bu vekalet savaşından her zaman olduğu gibi dirayetli duruşuyla en kısa zamanda selamete çıkacağını ve D-8’e önemli katkılar yapmaya devam edeceğine dair güçlü bir inanca sahibiz." 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞSPOR'A YENİ BİR GELİR KAPISI
ELAZIĞSPOR'A YENİ BİR GELİR KAPISI
ÇOK KATLI BİNALARIN SAYISI ARTIYOR
ÇOK KATLI BİNALARIN SAYISI ARTIYOR