Advert

İŞ ADAMLARINDAN ELAZIĞ’A DEV YATIRIM

İŞ ADAMLARINDAN ELAZIĞ’A DEV YATIRIM
İŞ ADAMLARINDAN ELAZIĞ’A DEV YATIRIM İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1069 kez okundu.

Yıllarca İstanbul’da yaşayan ve şimdi ise memleketleri Elazığ’a yatırım yapmak için dönen iş adamları Elazığ’a 4 tane fabrika kazandırmayı planlıyor.

İş adamları Elazığ’da çömlekçilik fabrikası, tekstil fabrikası ve 2 tane de plastik ev eşyaları fabrikası kuracak. İş adamları Elazığ'da yatırım yapma noktasında Vali Çetin Oktay Kaldırım'ın yoğun girişimleri olduğunu, Vali Kaldırım'dan güç aldıklarını söylediler.

Elazığ’a bu defa da İstanbul’dan 10 iş adamı yatırım yapmayı planlıyor. İstanbul’da yıllarca yaşayıp memleketleri Elazığ’a dönen iş adamları memleketlerine büyük yatırım kazandırmayı amaçlıyor. Elazığ’a yatırımda bulunacak 10 iş adamı Elazığ’da çömlekçilik fabrikası, tekstil fabrikası ve 2 tane de plastik ev eşyaları fabrikası kuracak. İş adamı Metin Başbay çömlekçilik yatırımı hakkında yaptığı açıklamada, “İstanbul’dan Elazığ’a yatırım için geldik. Burada yaklaşık 1200 yıllık bir çömlekçi kültürünü tekrar Elazığ ve Uslu köyünde yaşatmak istiyoruz. Türkiye’de çömlekçilik mevcut olarak var ama böyle fabrikasyon ve sanat olarak ilk olacak. Bireysel mutfağa hitap etmek istiyoruz. Sanayi olarak değil her mutfakta muhakkak ki bir çömlek olacak. Tencere de olacak, tava da olacak, güveç de olacak, sürahi kapları da olacak. Yüzlerce çeşit türü olacak. Mutfakta ne kullanılıyorsa onlar olacak. Dışının demir olması çok önemli değil. Yüzde 100 organik ve doğal olacak. Sağlıklı olarak kullanabileceğiz. Elazığ OSB’de yapılacak. Hedefimiz, kapasitemiz şu an 50 kişiyle başlayıp, 300 kişilik kapasiteli üretim yapabilecek bir tesis kurmak istiyoruz ve kuruyoruz tesisi. İnşallah nisan veya mayıs aylarında aktif faaliyete geçeceğiz” dedi.

 

“ELAZIĞ’I GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR”

 

İş adamı Münir Suncak ise, “Bölgemizde yüzyıldır süregelen bir çömlekçilik geleneği vardı. Bu çömlekçilik geleneğini daha teknoloji imkanlarını kullanarak makine düzeyinde ve el yapımlarıyla eski imkanlarda nasıl yapılıyorsa o şekilde değerlendirerek 10 değerli iş adamımızla beraber bu çömlekçilik sektörünü canlandırmak için elimizi taşın altına koyduk. Bu süreç içerisinde bizlere yardımcı olan Elazığ Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’a da çok teşekkür ediyoruz. Elazığ’ın geleceği açısından güzel yatırımlar olacak. İnşallah Elazığ’ı güzel günler bekliyor. Topraktan geldik toprakla haşır neşir olacağız. Tekrar toprağa döneceğiz. Daha organik daha sağlıklı olacak” ifadelerini kullandı.

İş adamı Zülküf Özdemir ise, “Kısmet olursa burada çömlek işine ortaklarla başladık. Nisan ayında da açılacağız inşallah. Annelerimizin yaptığını artık biz fabrikasyon olarak yapacağız” diye konuştu.

 

“ÇÖMLEKÇİLİK KÜLTÜRÜ KAYBOLUYOR”

 

İş adamı Ali Ersoy da, “Çömlek Elazığ Uslu köyünün bin 200 yıllık bir geleneğidir, kültürüdür. Son dönemde kayboldu. Eskiden genel olarak bayanlar yapardı ve geçim kaynağıydı. Son dönemde nüfusun göç vermesiyle bu kültür kaybı oldu. Biz bunu yaşatmak için böyle bir çömlek fabrikası kurmaya karar verdik arkadaşlarımızla. İnşallah kısa bir sürede faaliyete geçeceğiz. Tabi özellikle biz öncelikle el yapımı güveç ve çeşitlerini yapacağımız gibi son teknoloji olan makinayla da bunları yapacağız. Bize yaklaşım ve yardımlarından dolayı Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, Fırat Kalkınma Ajansı'na ve Elazığ’daki tüm bürokratlara teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

“İSTANBUL’DAKİ TEKSTİLİ BURAYA TAŞIMAK İSTİYORUZ”

 

Elazığ’a tekstil fabrikası kazandırmayı düşünen iş adamları yapacakları tekstil yatırımları ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Maktuni markası üreticisi Mustafa Taşyürek, “İstanbul’da tekstil sektörüyle uğraşıyorum. Türkiye’nin önce gelen iki markasına üretim yapıyorum. Onun yanı sırada Maktuni olarak kendi markamı üretiyorum. Şu anda bulunma sebebimiz çömlek. Bundan sonra da tekstil. İnşallah İstanbul’daki tekstili buraya taşımak istiyoruz. Ciddi girişimlerimiz var. Sağ olsun Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve yetkililer çok ciddi destekler veriyorlar bizlere. Biz de inşallah bu destekleri olumlu kullanıp buradaki istihdama katkı sağlayıp Elazığ’a faydalı olmak üzere buradayız. Elazığ bizim vazgeçilmezimiz. 1984 yılında İstanbul’a taşındım. Şimdi yatırımcı olarak kendi memleketime, kendi ilçeme, kendi köyüme dönüyorum. Oradaki faaliyetlerimiz tabi ki devam edecek. Sonlandırmıyoruz. Ama asıl yatırım hatta bir kısmını değil çok kısmını buraya getirmek istiyoruz. Yakın bir gelecekte inşallah buradayız. Bu yıl içerisinde tekstilde de faaliyete geçeceğiz. Çömleğe de inşallah Mayıs ya da Haziran aylarında burada ciddi bir üretime girmiş olacağız” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X