Advert

YETİME EL UZATAN ÇOK AZ!

Dal, “Elazığ Valiliği ve Belediyemiz çocuklarımızın sesine kulak verdi. Valilik gençlerimize iş ve gıda yardımı sözü verdi. Elazığ Belediyesi de Hayır Çarşısı'ndan eşya verdi. Pırıl pırıl 5 gencimiz ortada kalmaktan kurtuldu” dedi.

YETİME EL UZATAN ÇOK AZ!
YETİME EL UZATAN ÇOK AZ! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1255 kez okundu.

“YETİM DENİNCE HEPİMİZ MANGALDA KÜL BIRAKMIYORUZ AMA LAFTA KALIYOR. İCRAAT ÖNEMLİ” DİYEN BAŞKAN DAL:

YETİME EL UZATAN ÇOK AZ!

Neslihan ÇARIKÇI 

Türkiye Vefa Derneği Kadın Kolları Genel Başkanı Zarife Dal, örnek çalışmaları ile tabeladan ibaret olan derneklere örnek olacak çok güzel işlere imza atıyor.

Dal, HaberKent’e özel açıklamalarda bulunarak iş adamlarına seslendi.Genel merkezi Elazığ’da bulunan ve 20 Nisan 2016 tarihinde kurulan Vefa Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgiler veren Türkiye Vefa Derneği Kadın Kolları Genel Başkanı Dal, "Derneğimizin en önemli amacı gençlerimizi İslam sancağı altında doğru bir şekilde yetiştirmektir. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi ailelerin yaralarını bir nebzede olsa sarmaktır” dedi.

"HER ŞEYDEN ÖNCE BEN BİR ANNEYİM"

2 gün önce Elazığ’da yetimhanede kalan 5 Afgan genç 18 yaşını doldurdukları için yurttan çıkarıldılar. Elazığ Vefa Derneği Kadın Kolları Başkanı Dal bir anne yüreğiyle o gençlere kucak açtı. Dal, yaşadığı bu olaydan çok etkilendiğini belirterek şunları söyledi: “Olaydan bir gün sonra benim haberim oldu. Bir gece sokakta kaldıklarını duyduğumda yıkıldım. Çünkü derneğimizin en önemli hedefi gençleri İslam sancağı altında yetiştirmektir. Bizim için kim olduğu değil genç olması ve bizden yardım beklemesi yeterlidir. Yetim olmaları zaten inancımız gereği bizim için çok daha önemli. Yetim denince hepimiz mangalda kül bırakmıyoruz ama lafta kalıyor. İcraat önemli. Yetime el uzatan çok az. Bu gençleri sokağa terk edemezdik. Biz sokaktaki gençleri toparlamaya çalışırken bu gençleri ortada bırakamazdık. Bizim için beş tane beş tanedir. Gençleri topluma kazandırmak insanlık görevimiz. Çok şükür hemen kendileriyle görüşüp gençlerimiz için dayımın evini kiraya tuttum. Soba, odun, kömür ayarladık. Namazında dinini yaşayan tertemiz çocuklar, onlara nasıl kol kanat germeyelim. Gereken mercilere duyurmak için arkadaşlarımızla birlikte çabaladık ve sonucunu da çok şükür aldık. Yardımlarını esirgemeyen Vefa Derneği Gençlik Kolları Başkanımız Umut Aytaç ve Alperen Ocakları'ndan Yavuzhan Öztürk’e çok teşekkür ediyorum. Çok şükür Elazığ Valiliği ve Belediyemiz çocuklarımızın sesine kulak verdi. Valilik gençlerimize iş ve gıda yardımı sözü verdi. Elazığ Belediyesi de Hayır Çarşısı'ndan eşya sözü verdi. Pırıl pırıl 5 gencimiz ortada kalmaktan kurtuldu. Anne babaları savaşta hayatını kaybetmiş ve buraya sığınmış gençlerimize duyarlılık gösteren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

"HAYIRSEVER İŞADAMLARIMIZA MİNNETTARIZ"

Kadın kolları olarak sadece kadınlara yönelik değil topluma faydalı her alanda çalışmalar yaptıklarını söyleyen Dal, “Elazığ’da iş adamları ihtiyaç sahibi ailelere yardımlar yapmak için bize geliyorlar. Geçen günlerde sosyal medyadan da duyurmuştum. Elazığ’da çok değerli işadamımız Dünya Otomotiv’in sahibi Alaattin Çalğınsesimize kulak verdi. Yapmış olduğu kurban yardımlarıyla ihtiyaç sahibi Afgan ailelere ve belirlediğimiz hemşerilerimize yardımlarını ulaştırdık. Kendisine HaberKent gazetesi aracılığıyla teşekkür ediyorum” dedi.

"AFGAN AİLELERİN ÇALIŞKANLIĞINA HAYRANIM"

“Ben bir anneyim ve bu işe gönül verdim” diyen Dal, “Annesi ve babası trafik kazasında hayatını kaybetmiş ve babaanneleriyle yaşayan çocukların babaanneleri bana ulaşmıştı. Yine Alaattin Bey, o çocukların gıda ihtiyaçlarını, kaldıkları evin faturalarını karşıladı. Sağ olsun beni hiç geri çevirmez ve her zaman mağdur insanlara yardımcı olur. Bizler hayır yapmak isteyen iş adamlarına bir nevi vesile olarak onlara belirlediğimiz aileler varsa yol göstererek yardımları gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Kurban etlerini bizzat kendisi giderek ulaştırdığını belirten Dal, şunları söyledi: “Afganistan’dan gelen aileleri bir abim vesilesi ile tanıdım. Yaklaşık 3 yıldır onlarla iç içeyim. Elazığ’da 45 Afgan aile var. Çok mağdurlar ve Türkiye Cumhuriyeti’ne de çok bağlı, asla hainlik düşünmeyen insanlar. Onları mutlu etmek, yaralarını sarmak gerçekten çok güzel bir duygu. Eşi vefat etmiş kadınlarımız beni arayıp ulaşıyorlar onlara da elimizden gelen yardımları yapmak için çabalıyoruz. Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü kanalıyla ve genel olarak devlet kurumlarının kanalı ile yardımlarımızı yürütüyoruz. İlk zamanlar çok tedirginlik yaşadım acaba bu yardım çalışmalarını doğru bir şekilde yürütebilecek miyim diye ama çok şükür harika bir ekiple güzel işler yapıyoruz.

BU İŞ GÖNÜL İŞİ

İnanın kurban etlerini çok mahcup olarak ve çok zarif bir biçimde kabul ettiler. Zorla yardımları kabul ettiriyoruz. Afgan ailelerimiz çok mağdurlar ve asla dilencilik yapmıyorlar. Onların isteği kendilerine yetecek miktarda para kazanacakları işlerinin olmasıdır. Kendileri çalışıp kazanarak hayatlarını idame ettirmek istiyorlar. Çok asil ve çalışkan insanlar. Seralarda, tarlalarda çalışıp alın teriyle kazanan insanlar. Bu nedenle onlara düşkünlüğüm arttı. Bir Afgan ailemize merdiven yıkama işi verildi. O kadar çalışkan insanlar ki o kadar dürüstlükle yapıyorlar ki inanamadım ve çok mutlu olduklarını gördüm. O Afgan ailelerin şöyle bir durumu var. Kesinlikle valilikten, belediyeden yada farklı bir kurumdan yardım alamıyorlar. Oldukça mağdurlar. Kimlikleri de yok. İnşallah kimliklerini de çıkartacağız. O nedenle hayırsever iş adamlarına seslenmek istiyorum. Yardım yapmak isterlerse ve iş imkanı sağlayabilecek iş adamlarımızdan duyarlı olmalarını istiyorum. İş adamlarımız yardımları ulaştırma noktasında gönül rahatlığıyla bize ulaşabilirler.Tabi bu işadamları güvenmek ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak istiyorlar. Burada da görev bize düşüyor. Yardım alacak olan ailelere bizzat kendimiz giderek tespit ediyoruz. Ekibimizle tespit ettiğimiz ailelere yardımların ulaşması noktasında iş adamlarımıza yol gösteriyoruz.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayyum dilekçesi verildi!
Kayyum dilekçesi verildi!
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır